تغییر رمز ویندوز یا نحوه بازنشانی پسورد ویندوز 10، 8.1 و 7

اگر رمز یا گذرواژه ویندوز خود را فراموش کرده‌اید، جای نگرانی نیست! در این مقاله نحوه بازنشانی و یا تغییر رمز ویندوزهای ۱۰، ۸.۱ و ۷ توضیح داده شده است.

ویندوز ۱۰

به مسیر Start  > Settings  > Accounts  > Sign-in options بروید. زیر بخش Password دکمه Change را انتخاب کرده و مراحل زیر را ادامه دهید.

بازنشانی یا تغییر رمز اکانت لوکال ویندوز ۱۰

اگر رمز یک اکانت لوکال (local account) در ویندوز ۱۰ را گم یا فراموش کرده‌اید و نیاز دارید تا دوباره به دستگاه خود وارد شوید، مراحل زیر می‌توانند در انجام این کار به شما کمک کنند.

تغییر رمز عبور در ویندوز 10

ویندوز ۱۰ نسخه ۱۸۰۳ یا بالاتر

اگر در زمان راه‌اندازی اکانت‌تان سوالات امنیتی را اضافه کرده باشید، پس در حال استفاده از یک ویندوز با حداقل نسخه ۱۸۰۳ یا بالاتر هستید، خبر خوشحال‌کننده این است که می‌توانید آن سوالات را پاسخ دهید و دوباره به اکانت‌تان باز گردید.

بعد از اینکه یک رمز اشتباه وارد کردید:

 1. لینک Reset password را در صفحه ورود، انتخاب کنید. اگر از یک دستگاه کاری استفاده می‌کنید که بر روی یک شبکه نیز می‌باشد، به احتمال زیاد چنین گزینه و لینکی را نمی‌بینید، در این صورت با مدیر سیستم تماس بگیرید.
 2. به سوالات امنیتی پاسخ دهید.
 3. یک رمز جدید وارد کنید.
 4. مانند گذشته با رمز جدید وارد شوید.
نکته: اگر بعد از انتخاب لینک Reset password سوالات امنیتی را مشاهده نمی‌کنید، اطمینان حاصل کنید که نام دستگاه با نام اکانت لوکال‌تان (نامی که هنگام ورود می‌بینید) یکی نباشد. برای مشاهده نام دستگاه، بر روی Start در تسک‌بار کلیک راست کنید، سپس System را انتخاب و تا بخش Device specifications اسکرول کنید. اگر نام دستگاه (Device Name) با نام اکانت‌تان یکی بود، می‌توانید یک اکانت administrator جدید بسازید، سپس با آن اکانت وارد شوید و نام PC را تغییر دهید (زمانی که در حال مشاهده device name هستید، همزمان قادر هستید آن را تغییر دهید).

نسخه‌های قبل از ۱۸۰۳ ویندوز ۱۰

برای ویندوزهای قبل از نسخه ۱۸۰۳، رمز لوکال اکانت‌ها قابل بازنشانی شدن نیستند زیرا هیچ سوال امنیتی وجود ندارد. شما باید دستگاه خود را بازنشانی کنید، بااین‌حال، این کار باعث می‌شود که تمام داده‌ها، برنامه‌ها و تنظیمات پاک شوند. اگر قبلا از سیستم خود بک‌آپ تهیه کرده باشید، بعدا می‌توانید آنها را ریکاوری کنید.

 1. هنگامی که ریستارت را از دکمه Power و سپس Restart در پایین سمت راست صفحه انتخاب می‌کنید، همزمان کلید Shift را نیز نگه دارید.
 2. در صفحه Choose an option، گزینه Troubleshoot > Reset this PC را انتخاب کنید.
 3. در نهایت Remove everything را انتخاب کنید.
هشدار: بازنشانی سیستم، تمام داده‌ها، برنامه‌ها و تنظیمات را برای همیشه پاک خواهد کرد.

بازنشانی رمز اکانت مایکروسافتی که از آن برای ورود به رایانه‌تان استفاده می‌کنید

در صفحه ورود، نام اکانت مایکروسافت خود را وارد کنید، البته اگر نمایش داده نشده است. ممکن است چندین اکانت مختلف روی رایانه داشته باشید، در این صورت اکانتی را که می‌خواهید رمزش بازنشانی شود را انتخاب نمایید. زیر متن جعبه رمز عبور، I forgot my password را انتخاب و مراحل دیگر را طی کنید تا رمزتان بازنشانی شود.

تغییر رمز ویندوز ۸.۱

اگر رمز ویندوز ۸.۱ خود را فراموش کرده‌اید، چندین راه برای دستیابی یا بازنشانی آن وجود دارند:

 • اگر سیستم شما روی یک دامنه قرار دارد، مدیر یا administrator سیستم باید رمزتان را بازنشانی کند.
 • اگر از یک اکانت مایکروسافت استفاده می‌کنید، می‌توانید آنلاین رمز خود را بازنشانی نمایید. برای اطلاعات بیشتر، چگونگی بازنشانی رمز عبور اکانت مایکروسافت را ببینید.
 • اگر از یک اکانت لوکال استفاده می‌کنید، از راهنمای (Hint) رمز خود به عنوان یک یادآوری استفاده نمایید.

اگر همچنان نمی توانید وارد اکانت‌تان شوید، باید ویندوز را دوباره نصب کنید. برای ویندوز RT 8.1 از شرکت سازنده PC کمک بگیرید.

ویندوز ۷

بازنشانی رمز عبور

رایانه من روی یک دامنه قرار دارد:

 1. دکمه Start را انتخاب کنید، سپس Control Panel و نهایتا User Accounts، در این صفحه دوباره User Accounts را انتخاب و بر روی Manage User Accounts کلیک کنید. اگر از شما درخواستی مبنی بر اجازه مدیریت شد، آن را تایید کنید.
 2. در تب Users، زیر Users for this computer نام اکانت کاربر را انتخاب و سپس Reset password را کلیک کنید.
 3. حال رمز جدید را وارد کنید، تاییدیه آن را نیز بنویسید و در آخر OK را انتخاب نمایید.

رایانه من در یک workgroup قرار دارد:

 1. اگر یک رمز اشتباه را هنگام تلاش برای ورود وارد کنید، ویندوز یک پیام مبنی بر اشتباه بودن رمز را نمایش خواهد داد. Ok را کلیک کنید تا این پیام بسته شود.
 2. گزینه Reset password را انتخاب و سپس دیسک (CD یا DVD) یا USB مربوط به بازنشانی رمز عبور را وارد سیستم کنید.
 3. مراحل داخل ویزارد Password Reset را ادامه دهید تا یک رمز جدید بسازید.
 4. حال می‌توانید با رمز جدیدتان وارد شوید. اگر باز هم رمز خود را فراموش کردید نیازی به ساخت یک دیسک بازنشانی رمز جدید نیست و می‌توانید با همان قبلی کار خود را راه بیندازید.
نکته: اگر یک اکانت administrator رمز شما را بازنشانی کند، ممکن است دسترسی خود را به بعضی از فایل‌ها از دست بدهید.

تغییر رمز عبور

تغییر رمز عبور در ویندوز 7

 1. کلیدهای Ctrl+Alt+Delete را فشار دهید، سپس Change a password را انتخاب کنید.
 2. رمز عبور قدیمی خود را وارد و همانطور که می‌بینید به دنبال آن رمز جدید را وارد نمایید، بعد از آن دوباره رمز جدید را برای تایید بنویسید.
 3. کلید Enter را فشار دهید تا رمز جدید اعمال شود.
نکته: اگر با عنوان administrator وارد شده‌اید، علاوه بر رمز خودتان، می‌توانید رمز عبور دیگر کاربران را نیز تغییر دهید.
هشدار: اگر از یک اکانت administrator برای تغییر رمز اکانت‌های دیگران استفاده می‌کنید، هر فایل رمزنگاری شده یا پیام‌های ایمیلی که آن کاربر استفاده می‌کرده دیگر برایش قابل دسترسی نخواهند بود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.