مقایسه کابل‌ HDMI و VGA | بررسی کاربردها و تفاوت ها

HDMI و VGA الگوهای رابط مورد ‌استفاده برای کابل‌هایی هستند که دستگاه‌هایی مانند لپ‌تاپ و دستگاه پخش DVD را به یک صفحه نمایش مانند تلویزیون، مانیتور رایانه یا ویدئو پرژکتور وصل می‌کنند. VGA یک الگوی قدیمی‌تر است که فقط سیگنال ویدئویی را جابجا می‌کند. HDMI یک الگوی خروجی برای دستگاه‌های الکترونیکی جدیدتر است؛ مانند پخش‌کننده‌های Blu-Ray یا تلویزیون‌های ال ای دی.

HDMI می‌تواند ‌در حالیکه اطلاعات در حال کدگذاری به‌وسیله HDCP هستند، هم ویدئوی دیجیتالی و هم سیگنال‌های صوتی را جابجا کند. کیفیت ویدئویی که با کابل VGA بدست می‌آید، بسیار ضعیف‌تر از ویدئوی جابجاشده توسط HDMI است. بااین وجود، HDMI ممکن است به‌زودی ازبین برود، چون رابط چندکاره USB 3.1، مدل Type-C این قابلیت را دارد که جایگزین الگوهای HDMI  شود.

جدول مقایسه کابل‌ HDMI و VGA

ویژگی ها HDMI VGA
عکس ویژگی های کابل HDMI ویژگی های کابل VGA
مخفف High definition

Multimedia

Interface

Video Graphics Array
خصوصیات کلی قابلیت جدا شدن و وصل شدن هنگام روشن بودن دستگاه خارجی

سیگنال‌های ویدئویی و صوتی

19 یا 29 پین

 

قابلیت جدا شدن و وصل شدن هنگام روشن بودن دستگاه را ندارد

سیگنال‌های ویدئو آنالوگ RGB

15 پین

 

سیگنال‌ جاری در کابل‌ها دیجیتال  

آنالوگ

 

سازگاری سازگار با مبدل‌های DIV وVGA مبدل‌های موجود

VGA به DVI

و VGA به HDMI

 

سیگنال های صوتی

 

LPCM, Dolby Digital, DTS, DVD-Audio, Super Audio CD, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, DTS-HD High Resolution Audio, DTS-HD Master Audio, MPCM, DSD, DST ندارد

کابل صوتی جداگانه نیاز دارد

 

مقایسه کابل‌ HDMI و VGA ؛ بررسی قابلیت ها

کابل‌های VGA فقط برای انتقال سیگنال‌های ویدئویی، از یک دستگاه به نمایشگر طراحی شده‌اند. زمانی‌ که در سال 1987 این کابل برای اولین ‌بار منتشر شد، سیگنال‌های آنالوگ رایج شده بودند. سپس هنگامی‌ که سیگنال‌های دیجیتالی مرسوم‌تر شدند، کابل‌های VGA توسط مبدل‌هایی تقویت شدند تا بتوانند سیگنال‌های آنالوگ را هم به دیجیتال تبدیل کنند، چون حتی نمایشگرهای جدیدتر هم از سیگنال‌های دیجیتال استفاده می‌کردند.

مقایسه قابلیت های VGA و HDMI

برای ‌همین این روند که همزمان شد با ازبین رفتن سیگنال، به یک تغییر دو مرحله‌ای تبدیل شد؛ از دیجیتال به آنالوگ و سپس بازگشت دوباره به دیجیتال. در حین این تغییرات، سیگنال آنالوگ بخشی از اطلاعات مورد نیاز برای تبدیل شدن به دیجیتال را از دست داد. علاوه بر این، سیگنال‌های آنالوگ اطلاعات کمتری را نسبت به سیگنال‌های دیجیتال منتقل می‌کنند؛ برای همین تصویر دریافتی، ضعیف‌تر از تصویر دریافتی در دیجیتال است.

کابل HDMI امکان انتقال ویدئوی دیجیتال و سیگنال‌های صوتی را به‌وسیله درگاه اتصالی (پورت و کابل) دارد. همچنین می‌تواند ویدئوهای باکیفیت HD را با وضوح 1200*1.920 مگاپیکسل و 8 کابل صوتی، به طور همزمان پخش‌کند. کابل‌های HDMI از نسخه دیجیتال پشتیبانی می‌کنند؛ برای همین دستگاه‌هایی مانند Apple TV، پخش کننده‌های Blue-Ray، کنسول‌های بازی و دیگر محصولات الکتریکی مشابه را پوشش می‌دهد.

کیفیت سیگنال

کابل‌های VGA در معرض تداخل سیگنالی با کابل‌های دیگر و مشکلات طولی هستند. ممکن است که سیگنال‌های ویدئویی آنالوگ، درجریان یک سیم با طول بیشتر از حدود 4 فوت، خراب شوند. حساسیت کابل‌های HDMI نسبت به کراس تاک کمتراست؛ اما مشکل تداخل در دایره الکترومغناطیسی دارند. برای جلوگیری از این مشکل در جاهای تنگ و دارای چندین کابل، می‌توان از کابل‌های HDMI که عایق ضخیم دارند استفاده کرد. درغیر اینصورت، اکثر کابل‌های HDMI استاندارد اتصال‌هایی قوی و عملکردی مناسب را ارائه می‌دهند، بدون اینکه به کابل‌هایی با قطعات گران ‌قیمت احتیاج باشد.

تاخیر در دریافت ورودی

دلیل تاخیر در دریافت ورودی می‌تواند یکی از موارد زیر باشد: تاخیر در دریافت سیگنال و پخش آن توسط دستگاه نمایش؛ مانند تلویزیون یا مانیتور، یا تاخیر در فشار دادن یک دکمه در بازی و تاثیر آن روی بازی.

تاخیر در دریافت ورودی در کابل‌های VGA معمولا از کابل‌های HDMI کمتر است، زیرا بعد از دریافت ورودی آن را پردازش نمی‌کنند. پردازش شبیه به کار فتوشاپ است و تنظیماتی از قبیل عمق میدان، تیرگی حرکات و تصحیح رنگ را انجام می‌دهد. البته غیرفعال کردن پردازش هم پس ازمدتی کیفیت تصویر و به دنبال آن تاخیر در ورودی را کاهش می‌دهد. در بعضی از تلویزیون‌ها گزینه‌ای به‌ نام “حالت بازی” وجود دارد که پردازش را غیرفعال می‌کند.

عامل دیگری که باعث تاخیر در دریافت ورودی می‌شود استفاده از آداپتور است. از نظر فنی، استفاده از هر وسیله اضافی موجب کند شدن جریان کار می‌شود. دلیل ساده‌ای هم دارد، چون الکترون‌ها مسافت بیشتری را باید طی کنند که مسئله‌‌ مهمی هم نیست. استفاده از آداپتورهای بی‌کیفیت وتقلبی هم می‌تواند به میزان ‌قابل‌‌توجهی روند دریافت ورودی را کندتر کند.

سازگاری

کابل‌های VGA با درگاه‌های HDMI ناسازگار هستند، مگر اینکه از مبدل‌ها استفاده شود. حتی با وجود مبدل هم ممکن است کیفیت سیگنال‌های ویدئویی، هنگام استفاده از کابل‌های VGA درمعرض خطر قرارگیرد؛ برای‌همین معمولا آنها را معیاری برای توقف فاصله درنظر می‌گیرند.

همچنین برای انتقال صوت به یک کابل جداگانه احتیاج است. درصورتی که ازکابل‌های HDMI با ورودی VGA استفاده می‌کنید، برای اتصال نمایشگر فیلم و آماده کردن سیگنال صوتی، به یک ورودی جداگانه، یک واحد تبدیل‌کننده و یک کابل جداکننده نیاز داریم.

انواع رابط‌های HDMI

کابل‌های HDMI پنج نوع مختلف دارند که هرکدام کاربرد مختلفی دارند. در جدول زیر نوع کابل ها و کاربرد کابل های hdmi شرح داده شده است :

رابط کاربرد پین‌ها نسخه HDMI سازگار با
نوع A تمام الگوها باتعریف عالی

تمام صفحه‌نمایش‌های کامپیوتر و تلویزیون

 

 

19

 

 

 

1.0  

Single link DVI-D

 

 

 

نوع B

 

 

 

نمایشگرها با رزولوشن بسیاربالا، مانند آنهایی که برای انیمیشن 3D و بازی‌های کامپیوتری استفاده می‌شوند

الگوی WQUXGA

29 1.0  

 

Dual link DVI-D

 

 

نوع C

رابط کوچک

دستگاه‌های قابل حمل. از گوشی هوشمند گرفته تا تبلت‌ها و کنسول‌های بازی 19 1.3  

رابط های Type-A

بااستفاده‌ از کابل Type-A to Type-C

 

 

 

نوع D

رابط میکرو

 

قابل استفاده فقط در کوچکترین دستگاه‌ها، مانند بعضی از کنسول‌های بازی دستی 19 1.4  

 

نوع E

خودروهای برقی و سیستم‌های جمع‌آوری اطلاعات 19 1.4  

برای اتصال به کابل‌های الگو

وابسته به رابط است

 

 

انواع رابط VGA

فقط یک نوع رابط VGA وجود دارد. معمولا آبی رنگ هستند و دو نوع دارند: مذکر با فرم 15 سوزنی و مونث با فرم 15 سوراخ. سوزن‌ها و سوراخ‌ها در سه ردیف قرار دارند و هرکدام عملکرد متفاوتی را ارائه می‌کنند؛ مانند ارائه اطلاعات رنگ قرمز/سبز/ آبی (RGB)، قدرت، تنظیم حالت افقی یا عمودی و رسوب الکتریکی.

رزولوشن VGA

چند نوع VGA وجود دارد که هرکدام به یک رزولوشن‌ خاص از نمایشگر مربوط می‌شوند.

نام و کد توضیح رزولوشن
Video Graphics Array (VGA) اولین بار در سال 1987 به‌همراه رایانه‌های PS / 2 IBM منتشر شد. این رزولوشن در مقایسه با HD (تعریف عالی و Full HD)، (تعریف استاندارد) نامیده‌ می‌شود. 640*489
Super Video Graphics Array (SVGA) با نام‌های UVGA یا Ultra VGA هم شناخته می‌شود. VGA در سال 19787 توسط IBM به عنوان یک مکمل تولید شد. همچنین کاربرد آن توسط انجمن استانداردهای ویدئو الکترونیک هم مشخص شده است.  

800*600

 

Extended Graphics Array (XGA) XGA تقریباً در 80٪ لپ‌تاپ‌ها وجود دارد و توسط IBM در سال 1990 معرفی شد. XGA مانند مبدل 24 بیتی (DAC), دارای پردازش شتاب روی نقشه 2D است. توجه داشته باشید که Extended Graphics Array (XGA) با Array Extended Graphics Array (EVGA) یکسان نیست.  

1024*768

 

 

Super Extended Graphics Array (SXGA)

 

جانشین XGA است. به جای اندازه رایج‌تر 4:3، از اندازه 5: 4 برخوردار است. همینطور قبل از اینکه جایگزین UXGA شود، در سال 2007 داخل دوربین‌های تلفن همراه قرار داشت.  

1280*1024

 

 

 

Ultra Extended Graphics Array (UXGA)

 

 

 

UXGA  درگذشته رایج‌ترین رزولوشن در مانیتور‌های تمام صفحه 15 اینچی، مانند LCD لپ تاپ بود. بااین حال، کارکرد آن تغییر کرده‌است؛ فقط در مانیتورهای رومیزی 20 و 21.3  اینچی استفاده می‌شود و در لپ‌تاپ‌ها خیر.  

1600*1200

 

Wide Extended Graphics Array (WXGA) با افزایش رزولوشن XGA نسبت به صفحه‌نمایش بدست می‌آید. این رزولوشن معمولاً در تلویزیون های LCD کم مصرف و مانیتور رایانه ها مشاهده می‌شود.  

برد پیکسل‌های X بسیارمتغیر

از 1152 تا 1366

درحالیکه برد پیکسل‌های Y از 768 تا 800  است.

 

 

مقایسه کابل‌ HDMI و VGA ؛ برنامه‌ها

امروزه مهمترین مزیت رابط VGA این است که از فناوری‌های قدیمی مانند: پروژکتورها، معمولا با آنها سازگار هستند. اگر موارد خاصی مانند تاخیر در دریافت ورودی را درنظر نگیریم، VGA در حال حاضر با رابط‌های جدیدتر عملکرد و تطابق بیشتری دارد.

رابط‌های HDMI به‌خاطر سرعت بالا در عکس‌العمل، اکثر اوقات توسط گیمرهای رایانه‌ای مورداستفاده قرارمی‌گیرند (سرعتی که تصویر روی صفحه تغییر می‌کند). هرچه سرعت عکس‌العمل کمتر باشد، حرکات نامشخص‌تر نشان داده می‌شوند. از دیگر دلایل استفاده گیمرهای رایانه‌ای از رابط‌های HDMI، وجود آنها در بیشتر رایانه‌های مدرن، کم هزینه بودن و همچنین توانایی آنها در انتقال صدا و فیلم است.

برنامه ها و کاربردهای HDMI

با این حال، HDMI 1.4 فقط از رزولوشن 4K در 30 FPS پشتیبانی می‌کند. گرچه نسخه جدید آن یعنی HDMI 2.0، 4K تا FPS 60 را هم پشتیبانی می‌کند؛ اما خیلی مورد استفاده نیست. علاوه براین و همانطور که قبلا هم گفته شد، رابط‌های HDMI بدون حالت بازی، در انتقال ورودی تاخیر بیشتری دارند.

کاربرد دیگر رابط‌‌های HDMI د ررایانه‌های MAC است. البته فقط از مدل‌های MacMini قبل ازسال 2010، مدل‌های MacBook قبل ازسال 2012 و مدل‌های MacPro اواخر سال 2013 را پشتیبانی می‌کند؛ زیرا این مدل‌ها دارای ورودی HDMI برای اتصال به HDTV و نمایشگرهای دیگر هستند. با این وجود مدل‌های دیگرهم می‌توانند ازطریق درگاه HDMI متصل شوند؛ به‌این صورت که باید از یک DisplayPort کوچک که به آداپتور HDMI متصل شده است، استفاده کنند.

مقایسه کابل‌ HDMI و VGA ؛ قیمت

به این دلیل که کابل‌های VGA از رده خارج شده‌اند، اغلب ارزان هستند و در فروشگاه‌های آنلاین به ‌راحتی پیدا‌ می‌شوند. مبدل‌ها چون یک کالای خاص هستند، ممکن است گران‌تر‌باشند. کابل‌های HDMI نسبت به کابل‌های DVI قدیمی، گران‌تر هستند؛ این نشان دهنده باکیفیت‌تر بودن کابل‌های تکی و سمعی-بصری HDMI است. قیمت کابل‌های باکیفیت HDMI، بسته به کارخانه‌ و طول آنها متفاوت است.

4.5 | (2)
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
//