چرا گوشیم شارژ نمیشه؟ 5 باور غلط در مورد شارژ باتری گوشی

بعضی اوقات کاربران شکایت می کنند که چرا گوشیم شارژ نمیشه؟ عدم شارژ گوشی دلایلی متعددی دارد. اگر تا به حال بعد از اتصال شارژر به گوشی متوجه شده اید دستگاه شارژ نمی شود، می توانید راه های زیر را به کار بگیرید تا مشکل تان حل شود. سپس در ادامه به ۵ باور غلط در مورد شارژ باتری گوشی می پردازیم.

رفع مشکل شارژ نشدن گوشی

شاید شما هم درگیر مشکل عدم شارژ گوشی شده باشید. شارژ نشدن گوشی در حالت روشن می تواند عوامل مختلفی داشته باشد که در ادامه چند مورد را بررسی خواهیم کرد:

چرا گوشیم شارژ نمیشه؟ خاموش کردن گوشی

گاهی مشکل نرم افزاری باعت عدم دریافت شارژ گوشی می شود. یک بار گوشی خود را خاموش و سپس مجددا روشن کنید. شاید مشکل با همین یک کار ساده حل شد. اگر هنوز هم دستگاه شارژ نشد مراحل بعدی را امتخان کنید.

چرا گوشیم شارژ نمیشه؟ تعویض پریز برق

اولین راه بررسی پریزی است که آداپتور را به آن متصل کرده اید. این ساده ترین مشکل است که می تواند باعث عدم شارژ دستگاه شود. ممکن است پریز مشکل داشته باشد و برق در آن جریان نداشته باشد. می توانید شارژر را به یک پریز دیگر وصل کنید و آن را امتحان کنید. هم چنین در مورد چند راهی ها هم این مسئله صدق می کند. ممکن است چند راهی سوخته باشد یا اتصالی کرده باشد. پس شارژر را در پریز دیگری امتحان کنید. اگر باز هم کار نکرد راه بعدی را امتحان کنید.

چرا گوشیم شارژ نمیشه؟ تست آداپتور

دومین مسئله می تواند مربوط به مشکلات آداپتور باشد. امروزه بیشتر شارژر ها کابل و آداپتور جداگانه دارند، اگر شارژر شما هم از این نوع است آداپتور را بررسی کنید و آن را با یک آداپتور دیگر جایگزین کنید و مطمئن شوید که گوشی باز هم شارژ نمی شود. توجه داشته باشید که استفاده از شارژر اصلی یا اورجینال یکی از مهمترین عوامل در شارژر درست و طول عمر باتری گوشی شما است.

چرا گوشیم شارژ نمیشه؟ تست کابل شارژر

قدم بعدی بررسی کابل شارژ است. کابل‌ها یکی از مهم ترین عوامل عدم شارژ هستند که مدت زمان زیادی هم طول عمر ندارند. ابتدا کابل را از نظر ظاهری بررسی کنید که دچار پارگی یا خوردگی نباشد. دو سر پورت دقیقا منطقه‌ای است که آسیب‌پذیری بیشتری دارد. آداپتور و گوشی خود را با یک کابل دیگر امتحان کنید و مطمئن شوید که مشکل از کابل نیست.

سعی کنید کابل را تحت فشار قرار ندهید. آن را محکم نبندید. این کارها طول عمر آن را کم می کند.

چرا گوشیم شارژ نمیشه؟ تست کابل شارژر

چرا گوشیم شارژ نمیشه؟ تست پورت گوشی

پورت شارژ گوشی تلفن همراه گزینه بعدی برای چک شدن است. شارژ باتری زمانی انجام می‌‌شود که کانکتورهای پورت شارژ گوشی با انتقال‌دهنده شارژ موجود با یک سر کابل ارتباط مستقیم برقرار کند. برای رفع این مشکل ابتدا باید گوشی خود را خاموش کنید. اگر باتری گوشی شما جدا می شود آن را خارج کنید و با گیره کاغذ به آرامی قسمت درونی درگاه USB گوشی را به بالا فشار دهید. توجه کنید که این کار را باید به آرامی انجام داد چون اگر آن را بشکنید متحمل هزینه بسیار زیادی خواهید شد. دوباره باتری گوشی را درون آن قرار دهید و آن را روشن کرده و به شارژ بزنید.

وجود جسم خارجی مانند گرد و غبار، چربی و… در سوکت شارژر گوشی، مشکل عدم شارژ را به وجود آورد. سوکت را تمیز کنید و مطمئن شوید که لق نیست و به درستی در جای خود قرار دارد. در این مواقع بهتر است با استفاده از اسپری هوای فشرده، درگاه USB گوشی خود را تمیز کنید.

تست پورت گوشی

چرا گوشیم شارژ نمیشه؟ به روزرسانی سیستم عامل

ممکن است این مشکل نرم افزاری باشد و با آپگرید یا داون گرید کردن تلفن همراه حل شود. اگر به تازگی گوشی خود را آپگرید کرده اید و این مشکل پس از آن رخ داده، سیستم عامل را داون گرید کنید و اگر مدت‌ زیادی است که سیستم عامل گوشی خود را آپدیت نکرده ‌اید و ورژن های جدید متعددی برای آن ارائه شده‌اند، حتما آن را آپدیت کنید.

چرا گوشیم شارژ نمیشه؟ تعویض باتری

مشکل بعدی می تواند مربوط به باتری گوشی باشد. ممکن است باتری گوشی شما دچار مشکل شده باشد. قاعدتا باتری هم مثل هر وسیله ای بعد از مدتی دچار مشکلاتی می شود و مجبور به تعویض آن خواهید شد. هرچه بیشتر باتری خود را شارژ کنید و از گوشی استفاده کنید، زودتر احتیاج به تعویض باتری خواهید داشت. معمولا باتری ها یا پف می کنند یا دچار نشت می شوند.

اگر قصد تعویض باتری گوشی خود را دارید باید توجه کنید که بازار پر از دستگاه های تقلبی و بی کیفیت است. شما باید از باتری های اصلی مربوط به گوشی خود استفاده کنید تا از ورود خسارت های جدی به گوشی جلوگیری کنید.

اگر تمامی این راه ها برای شما کارساز نبود، بهتر است به یک متخصص سخت افزار تلفن مراجعه کنید و باتری تلفن خود را تعویض کنید.

چرا گوشیم شارژ نمیشه؟ تعویض باتری

۵ باور غلط در مورد شارژ باتری گوشی موبایل 

عمر باتری گوشی، یکی از مشکلاتی است که کاربران تلفن‌ های هوشمند این ‌روزها با آن روبه‌رو هستند. بعضی از ما برای افزایش عمر باتری گوشی خود دست به اقداماتی می زنیم که نه تنها مناسب نیستند و عمر باتری را افزایش نمی ‌دهند، بلکه به گوشی آسیب نیز وارد می‌ کنند. به همین دلیل در ادامه به ۵ باور غلط در مورد شارژ باتری گوشی می پردازیم:

۵ باور غلط در مورد شارژ باتری گوشی : بعد از شارژ کامل، بلافاصله شارژر را جدا کنید

این عبارت قطعا برای همه شما هم آشنا است که اگر پس از شارژ باتری گوشی آن را از شارژر جدا نکنید، به گوشی آسیب وارد می ‌شود. اما باید گفت این موضوع برای گوشی‌ های قدیمی درست بود. در گوشی‌ های قدیمی با توجه به جنس باتری ها، وقتی گوشی بیش از حد به شارژر متصل بود، دستگاه داغ می‌ شد و بعد از گذشت زمان کارایی آن پایین می ‌آمد.

افزایش دمای گوشی نیز به باتری آسیب جدی وارد می ‌کرد. اما این موضوع اکنون در گوشی ‌های هوشمند امروزی برطرف شده است چرا که در دستگاه‌ های هوشمند امروزی مدیریت انرژی هوشمندانه ‌تر عمل می ‌کند و اگر گوشی پس از شارژ کامل باز هم به شارژر متصل باشد، برای آن هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. پس اگر از گوشی‌ های هوشمند استفاده می‌ کنید و بعد از شارژ گوشی، شارژر هنوز به گوشی متصل بود، نگران نباشید، چرا که اتفاقی رخ نخواهد داد.

بعد از شارژ کامل، بلافاصله شارژر را جدا کنید

۵ باور غلط در مورد شارژ باتری گوشی : قبل از شارژ، باید باتری کاملا خالی باشد

این عبارت هم کاملا اشتباه است. برای گوشی ‌های قدیمی این داستان سازگار تر است. چرا که باتری ‌های آن ها نیکل کادمیوم یا نیکل هیدرید فلز بوده و این باتری ‌ها اگر قبل از شارژ به ‌صورت کامل خالی نشوند ظرفیت اصلی خود را به ‌اصطلاح فراموش می ‌کنند. اما در گوشی ‌های هوشمند امروزی که جنس باتری لیتیوم یونی است داستان متفاوت است.

باتری ‌های لیتیوم یونی بیشترین عمر را در بین انواع باتری‌ ها دارند، اما همیشه باید از خالی شدن آن ها بپرهیزید. این نوع باتری باید حتما قبل از خالی شدن کامل در شارژ قرار بگیرند تا آسیب نبینند. پس اگر از کاربران گوشی‌ های هوشمند هستید، به هیچ‌ عنوان نگران این موضوع نباشید که حتما باید شارژ گوشی شما خالی شود و بعد آن را به شارژ متصل کنید، بلکه اگر شارژ باتری گوشی شما کاملا خالی شود، می‌ تواند برای باتری خطرناک هم باشد.

5 باور غلط در مورد شارژ باتری گوشی

۵ باور غلط در مورد شارژ باتری گوشی : حتما از شارژر اصلی گوشی برای شارژ آن استفاده کنید

این عبارت تنها به نفع تولید کنندگان گوشی و لوازم جانبی آن ها است. بسیاری از شما در کاتالوگ‌ های گوشی‌ های خود حتما دیده‌اید که نوشته شده است حتما برای شارژ گوشی از شارژ اصلی گوشی استفاده کنید. شرکت‌ ها می‌ خواهند شما را برای خرید لوازم جانبی گوشی تشویق کنند و بحث سلامت باتری گوشی شما مطرح نیست.

هر شارژی که بتواند گوشی شما را شارژ کند، برای این کار مناسب است و استفاده از آن هیچ آسیبی به باتری گوشی شما وارد نمی‌کند. در برخی مواقع نوع شارژر است که اگر عوض شود می ‌تواند در سرعت شارژ باتری گوشی شما موثر باشد. برای مثال سرعت شارژ با کابل‌ های یو‌ اس ‌بی از سرعت شارژ با شارژر‌های اصلی کمتر است. اما در کل همه آن ها قادر به شارژ باتری گوشی شما هستند بدون آن که آسیبی به آن وارد نمایند.

۵ باور غلط در مورد شارژ باتری گوشی : از گوشی که متصل به شارژر است، استفاده نکنید

این عبارت‌ هم زیاد به گوش شما خورده است، عبارتی که از نظر منطقی ثابت نشده است. بسیاری از شما شنیده‌اید که وقتی گوشی به شارژر متصل است، استفاده از آن خطرناک است و احتمال آتش گرفتن، منفجر شدن و برق‌ گرفتگی وجود دارد. هیچ یک از موارد ذکر شده درست نیستند. چون هیچ یک ثابت نشده اند.

5 باور غلط در مورد شارژ باتری گوشی

۵ باور غلط در مورد شارژ باتری گوشی : غیر فعال کردن بلوتوث و مکان ‌یاب شارژ باتری را افزایش می ‌دهد

این عبارت هم به صورت کامل قابل قبول نیست. اگرچه غیر فعال کردن مکان ‌یاب، بلوتوث، جی‌پی‌اس و فعال کردن حالت پرواز می‌ تواند اندکی عمر باتری را افزایش دهد. اما این میزان آن قدر زیاد نیست. مثلا می ‌شود به افزایش یک ساعت و نیم عمر باتری در طول یک روز با توجه به غیر فعال بودن تمام این امکانات اشاره کرد. پس بهتر است از هر سرویسی که می خواهید در هنگام نیاز استفاده کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.