تفاوت سخت افزار و نرم افزار چیست؟

فرق بین نرم افزار و سخت افزار

تفاوت نرم افزار و سخت افزار

نرم افزار یک اصطلاح عمومی است که برای توصیف مجموعه ای از برنامه های کامپیوتری، رویه ها و اسنادی که برخی از کارها را بر روی یک سیستم کامپیوتری انجام می دهند استفاده می شود. سیستم های کامپیوتری عملی سیستم های نرم افزاری را به سه دسته عمده تقسیم می کنند: نرم افزار سیستم، نرم افزار های برنامه نویسی و نرم افزار کاربردی، هرچند تمایز آن دلخواه و اغلب مبهم است. نرم افزار یک توالی دستورالعمل برای تغییر وضعیت سخت افزار کامپیوتر در یک دنباله خاص است. نرم افزار به طور معمول با یک رابط کاربر پسند برنامه ریزی شده است که به انسان اجازه می دهد که با یک سیستم کامپیوتری موثر ارتباط برقرار کند.

سخت افزار بهترین تعریف به عنوان یک دستگاه، مانند یک هارد دیسک است که به صورت فیزیکی به کامپیوتر متصل می شود. سی دی رام، مانیتور نمایشگر کامپیوتر، چاپگر و کارت گرافیک، نمونه ای از سخت افزار کامپیوتر است. بدون هیچ سخت افزاری، کامپیوتر کار نمی کند و نرم افزار هیچ کاری برای اجرا ندارد. سخت افزار و نرم افزار با یکدیگر همکاری می کنند.

بین سخت افزار کامپیوتر و نرم افزار تفاوت های زیادی وجود دارد.

تعریف نرم افزار

مجموعه ای از دستورالعمل هایی که کاربر را قادر می سازد تا با کامپیوتر ارتباط برقرار کنند. نرم افزار یک برنامه است که کامپیوتر را قادر می سازد تا یک کار خاص را انجام دهد، در مقابل اجزای فیزیکی سیستم (سخت افزار).

تعریف سخت افزار

دستگاه هایی که برای ذخیره و اجرای نرم افزار مورد نیاز هستند.

انواع

نرم افزار

نرم افزار سیستم، نرم افزار برنامه نویسی و نرم افزار کاربردی.

سخت افزار

دستگاه های ورودی، ذخیره سازی، پردازش، کنترل و خروجی.

محاسبه

 عملکرد تحویل برای راه حل های نرم افزاری است. سخت افزار یک کامپیوتر به ندرت در مقایسه با نرم افزار و داده ها تغییر می کند که “نرم” هستند به این معنی که آنها به راحتی ایجاد، اصلاح و محاسبه کرد.

مثال ها

تفاوت نرم افزار و سخت افزار

نرم افزار

Quickbooks، Adobe Acrobat، Google Chrome، مایکروسافت ورد، مایکروسافت اکسل، نقشه اپل

سخت افزار

CD-ROM، مانیتور، چاپگر، کارت گرافیک، اسکنر، سازنده برچسب، روتر و مودم.

وابستگی بین

برای ارائه مجموعه ای از دستورالعمل ها، نرم افزار بر روی سخت افزار نصب شده است.

سخت افزار زمانی شروع به کار می کند که نرم افزار بارگذاری می شود.

شکست سخت افزاری تصادفی است. سخت افزار نارسایی در مرحله آخر را افزایش می دهد اماشکست نرم افزاری سیستماتیک است. نرم افزار درمیزان خرابی افزایش ندارد.

نرم افزار در طول زمان از بین نمی رود. با این حال، با گذشت زمان، اشکالات در نرم افزار کشف می شوند اما سخت افزار در طول زمان از بین می رود.

تفاوت نرم افزار و سخت افزار

سخت افزار یک دستگاه فیزیکی است، چیزی که یک نفر قادر به لمس و دیدن آن است. به عنوان مثال، مانیتور کامپیوتر مورد استفاده برای مشاهده متن، و یا با ماوس مورد استفاده برای هدایت یک وبسایت می باشد ، سخت افزار یک کامپیوتر است. نرم افزار یک برنامه است، مانند یک سیستم عامل یا یک مرورگر وب است که می تواند سخت افزار کامپیوتر را برای انجام یک کار خاص آموزش دهد. بر خلاف سخت افزار، نرم افزار هیچ فرم فیزیکی ندارد.

اگر چه سخت افزار و نرم افزار اغلب با رایانه ها ارتباط دارد، نرم افزار همچنین بر روی سخت افزار های دیگر مانند تلفن های همراه، واحدهای موقعیت یاب جهانی GPS، تجهیزات پزشکی و سیستم کنترل ترافیک هواپیما اجرا می شود. بدون هیچ نوع نرم افزاری کامپیوتر بی فایده خواهد بود. به عنوان مثال، قادر به برقراری ارتباط با کامپیوتر بدون سیستم عامل نرم افزاری نخواهیم بود.

نرم افزار با دادن یک مجموعه دستورالعمل های برنامه نویسی به سخت افزار، یک کار خاص را انجام می دهد. سخت افزار برای راه حل های نرم افزاری عمل می کند.

3.7 | (4)
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
2
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
//