آموزش نصب هارد SSD بر روی لپ تاپ

به روزرسانی از هارد دیسک به دیسک حالت جامد یا هارد دیسک‌های SSD از بهترین کارهایی است که می‌توانید برای سرعت بخشیدن به لپ تاپ خود، انجام دهید. کل مراحل آموزش نصب هارد دیسک SSD بر روی لپتاپ می‌تواند کمی طاقت فرسا باشد و به داشتن راهنمایی، نیاز داشته باشد. در این مقاله به نحوه نصب هارد  SSD در لپ تاپ می‌پردازیم.

اقداماتی که قبل از نصب هارد SSD بر روی لپ تاپ باید انجام دهیم

قبل از نصب هارد SSD بر روی لپ تاپ، برای اطلاع از اینکه آیا می‌توانید به هارد دیسک دسترسی پیدا کرده و آن را حذف کنید، باید قابلیت ارتقاء لپ تاپ خود را بررسی کنید، که این شامل دسترسی به دیسک سخت از یک صفحه قابل جابجایی در پایین لپ تاپ شما است. اگر لپ تاپ شما دارای یک صفحه پایین مهر و موم شده است و دسترسی به هارد دیسک مشکل می‌باشد، لازم است که برای اطلاع از چگونگی دسترسی به هارد دیسک خود به مطالعه دفترچه راهنمای لپ تاپ خود بپردازید.

جدیدترین هارد دیسک  SSD متناسب با لپتاپ خود را پیدا کنید

برای نصب هارد SSD بر روی لپ تاپ، هارد دیسک  SSD مناسب لپ تاپ خود را پیدا کنید. اکثر لپ تاپ‌ها از یک دیسک سخت دو و نیم اینچی استفاده می‌کنند، هرچند که کوچکتر از دیسک‌های ۱.۸ اینچی نیز استفاده می‌شود. ضخامت نیز عاملی مهمی در مناسب بودن هارد دیسک است، که اکثر هارد دیسک‌ها هفت میلی متر یا نه و نیم میلی متر ضخامت دارند.

در مورد رابط، رابط‌های SATA که مخفف (Serial Advanced Technology Attachment) و رابط‌های IDE  که مخفف (Integrated Drive Electronics) می‌باشند، وجود دارند. SATA مدرن‌تر است، در حالی که رابط IDE در لپ تاپ‌های ساخته شده قبل از ۲۰۰۸ بیشتر وجود دارد. اکثر لپ تاپ‌ها از یک دیسک ۲.۵ اینچی  SATA استفاده می‌کنند، اما برای اطمینان، از راهنمای لپ تاپ خود استفاده کنید. یک دیسک هفت میلی متری در شکاف نه و نیم میلی متری جای می‌گیرد، به علاوه شما می‌توانید فاصله‌های بیشتری را به آن اضافه کنید تا فضای مناسب‌تری داشته باشد.

جدیدترین هارد دیسک ssd
هارد دیسک متناسب با لپ تاپ خود را انتخاب کنید

مواردی که برای نصب هارد  SSD بر روی لپ تاپ لازم است

  • SSD
  • یک پیچ گوشتی کوچک فیلیپس سر
  • یک هارد اکسترنال جداگانه (اختیاری).

فضای ذخیره سازی موجود در SSD باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا بتواند پارتیشن سیستم عامل و هر پارتیشن مورد نیاز برای بازیابی سیستم را در خود جای دهد. یک SSD ، دویست و پنجاه گیگابایتی یا پانصد گیگابایتی باید این کار را انجام دهد. در حالی که در حال نصب آن هستید ، یک آداپتور SATA به USB یا یک محفظه خارجی برای SSD خود، برای فرآیند شبیه سازی خریداری کنید.

پیچ گوشتی کوچک فیلیپس سر، برای باز کردن صفحه پشتی لپ تاپ شما لازم است و هارد دیسک خارجی جداگانه برای پوشه‌های بزرگی است که ممکن است بخواهید پشتیبان تهیه کنید و در SSD هارد شما جای نمی گیرد. هارد دیسک اکسترنال نیز برای ایجاد پشتیبان کامل از سیستم شما مفید است.

چگونه SSD را در لپ تاپ خود نصب کنیم

زمانیکه آماده نصب هارد SSD جدید بر روی لپ تاپ خود هستید. در مراحل پشتیبان گیری و بازیابی ممکن است کمی طول بکشد، بنابراین هنگام مراحل نصب وقت خود را صرف کنید و صبور باشید. مراحل نصب به ترتیب زیر می باشد:

مرحله اول

قبل از شروع ، بکاب بگیرید. Control Panel را باز کنید، سپس System and Security> File History> System Image Backup را انتخاب کنید، بعد از آن یک شبکه خارجی یا هارد دیسک را انتخاب کنید.

مرحله دوم

با حذف پرونده‌های غیرضروری و حذف برنامه‌هایی که دیگر استفاده نمی‌کنید، درایو خود را خلوت کنید. برای حذف برنامه‌ها، Control Panel را باز کنید، گزینه Programs> Uninstall a program را انتخاب کنید، سپس برنامه مورد نظر برای حذف را انتخاب کرده و گزینه Uninstall را بزنید.

مرحله سوم

SSD خود را از طریق آداپتور SATA به USB لپ تاپ وصل کنید. SSD باید بلافاصله نشان داده شود. در غیر این صورت، آن را از طریق ابزار Windows Disk Management مقداردهی اولیه کنید.

نصب هارد  SSD بر روی لپ تاپ
هادر SSD خود را به لپ تاپ متصل کنید

مرحله چهارم

در بخش ایجاد و قالب بندی پارتیشن های سخت ، روی درایو SSD کلیک راست کرده و Initialize Disk را انتخاب کنید.

مرحله پنجم

وقتی در مدیریت دیسک هستید ، اطمینان حاصل کنید که به درایو C: فضای کوچکتر از SSD اختصاص داده شده است. در غیر این صورت، برای تغییر اندازه آن، Shrink را انتخاب کنید.

مرحله ششم

برای شبیه سازی هارد دیسک موجود خود در درایو SSD جدید خود، نرم افزار پشتیبان گیری و شبیه سازی دیسک را خریداری کنید یا رایگان استفاده کنید.

مرحله هفتم

پس از انجام شبیه سازی، رایانه را خاموش کرده ، همه چیز از جمله هارد دیسک‌های خارجی را جدا کنید و در صورت خارجی بودن باتری، آن را نیز جدا کنید.

مرحله هشتم

صفحه پشتی لپ تاپ را برداشته و سپس از پیچ گوشتی فیلیپس سر استفاده کنید تا دیسک سخت را از لپ تاپ باز کنید.

مرحله نهم

هارد را با زاویه ۳۰-۴۵ درجه بلند کنید و به آرامی آن را به عقب بکشید تا از آن جدا شود.

مرحله دهم

برای نصب SSD ، آن را در زاویه ۳۰-۴۵ درجه در شکاف قرار دهید ، سپس آن را به جلو فشار دهید تا در جای خود قرار گیرد. پس از اتمام ، آن را پیچ کرده و صفحه پشتی لپ تاپ خود را جاگذاری کنید

 مرحله یازدهم ( مرحله آخر)

کامپیوتر خود را راه اندازی کنید. SSD شما باید آماده استفاده باشد.

منبع lifewire
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.