راهنمای خرید شارژر فندکی

امروزه وضعیت به گونه‌ای است که اگر موبایلمان شارژ نداشته باشد، همانند این است که اکسیژن به ما نرسیده است. وابستگی به این وسیله پرکاربرد و مفید به اندازه‌ای است که خرید شارژر فندکی جزء ضروریات زندگی محسوب می‌شود. در شرایطی که بدون موبایل حتی برای ساعتی نمی‌توانیم زندگی کنیم، پس باید سازندگان تجهیزات و لوازم جانبی موبایل برای محیط خارج از منزل و عدم دسترسی به پریز برق نیز تدابیری اندیشیده‌ باشند. طراحی شارژر ماشین از جمله‌ی این تدابیر است.

شارژر فندکی چیست؟

شارژرهای فندکی دستگاه‌های الکترونیکی هستند که برای داخل ماشین ساخته شده‌اند. هنگامی که شما بیرون از منزل و در حال سفر هستید، می‌توانید با فندک خودرو و توسط این شارژر، موبایل  یا تبلت خود را شارژ نمایید. در این مقاله بر آنیم درباره خرید این نوع از شارژرها، قیمت، تعمیر و خصوصیات آنها صحبت کنیم. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

همانطور که گفتیم شارژرها در انواع مختلفی طراحی شده‌اند که یکی از این مدل‌ها شارژر فندکی یا شارژر ماشین است. این گجت‌ها برق 12 ولت ماشین را به 5 ولت تبدیل می‌کنند. شما به راحتی می‌توانید توسط این وسیله نسبتا کوچک با فندک ماشین، گوشی خود را شارژ نمایید. خرید شارژر فندکی برای کسانی که مدت زمان زیادی بیرون از منزل بوده و دارای ماشین شخصی هستند، ضروری و لازم است.

شارژر ماشین به این صورت عمل می‌کند که از یک طرف به فندک اتومبیل متصل شده و از طرف دیگر دارای یک یا چند خروجی USB است. این خروجی‌ها که به مقدار جریان شارژر بستگی دارند، ممکن است 5 آمپر، 1 آمپر و یا 2 آمپر باشند. شما باید در هنگام خرید دقت داشته باشید که شارژر فندکی دارای چه خروجی‌هایی است و با موبایل و تبلت شما، با کدام یک از آنها سازگارند.

راهنمای خرید یک شارژر مناسب برای ماشین

راهنمای خرید شارژر فندکی برای ماشین

بسیاری از افراد در هنگام خرید وسایل مورد نیاز خود صرفا به زیبایی آن توجه می‌کنند در صورتی که این طرز تفکر در همه موارد جوابگوی نیاز شما نیست. شما برای خرید وسایل الکترونیکی و دیجیتالی، در ابتدا باید به امکانات و کیفیت کار آنها دقت کنید؛ زیرا ممکن است مثلا زیبایی گجتی سبب شود که شما در خرید خود اشتباه کرده و فاکتورهای مهم را از یاد ببرید. خرید شارژر فندکی نیز از این قاعده مستثنا نیست.

همانطور که در قسمت قبل اشاره کردیم شما در هنگام خرید شارژر فندکی باید به آمپر خروجی‌های آن دقت کرده و همینطور تعداد پورت‌های آن را در نظر داشته باشید. تعداد پورت‌ها به تعداد دستگاه‌های مورد استفاده شما بستگی دارد. برای مثال اگر شما در بیشتر مواقع گوشی و تبلت را به همراه خود در خارج از منزل می‌برید، پیشنهاد می‌کنیم شارژری بخرید که یک پورت 1 آمپری و یک پورت 1/2 آمپری داشته باشد. ولی اگر دارای وسایلی با باتری 2 آمپری هستید، به دنبال خرید شارژر فندکی باشید که تا 2/4 آمپر را پشتیبانی می‌کند.

در مورد جریان خروجی‌ها نیز باید به این موارد دقت داشته باشید: اگر علاوه بر موبایل برای تبلت خود نیز نیازمند شارژر هستید، باید شارژری با پورت 1/2 آمپری خریداری نمایید؛ ولی برای گوشی‌های میان رده خود، پورت 1 آمپری نیز کافی است. این امر بدین جهت است که تبلت‌ها از باتری‌های بزرگتری برخوردار هستند؛ بنابراین به پورتی با آمپر بالاتر نیازمندند.

یکی دیگر از نکاتی که باید در خرید شارژر برای ماشین دقت کنید این است که دارای درپوش پورت و چراغ LED باشد. درپوش را برای جلوگیری از ورود گرد و غبار و مواد زاید به درون شارژر و چراغ LED را جهت استفاده راحت‌تر شارژر در شب، طراحی کرده‌اند.

نکات مورد توجه دیگر در هنگام خرید شارژرهای فندکی

شارژر فندکی به عنوان یک وسیله کوچک و کاربردی در کیفیت‌های مختلفی تهیه شده‌ است. برخی از آنها علاوه بر خروجی برق DC پنج ولت، دارای خروجی ولتاژ AC 120 ولت نیز هستند. به عملی که برق را از وضعیت DC به AC برق شهری تبدیل می‌کند، اینورت و وسیله‌ای که این عمل را انجام می‌دهد اینورتر گویند.

امکان اینورت کردن برای نوعی از شارژرهای ماشین، آنها را به گجتی مجهز و گرانقیمت تبدیل کرده است. این گونه از شارژرها به سبب خروجی 120 ولت می‌توانند حتی لپ‌تاپ ها را هم شارژ کنند. (باتری لپ‌تاپ‌ها به سبب داشتن توان بالا، با شارژرهای فندکی معمولی شارژ نمی‌شوند.)

در صورت نیاز به اینورتر، بهتر است یک اینورتر 12 به 220 ولت تهیه کرده و با خیالی آسوده از شارژر اصلی گوشی خود برای شارژ کردن آن استفاده نمایید. البته لازم به ذکر است که این شارژرها از قیمت بالایی برخوردار هستند.

کسانی که دارای آیفون یا آیپد هستند باید به این نکته توجه داشته باشند که اغلب شارژرهای ماشین، دارای پورت Micro USB هستند و با پورت برند اپل (لایتنینگ) متفاوتند. بنابراین باید کاربران آیفون در هنگام خرید شارژر ماشین آداپتوری، با کابل شارژ آیفون تهیه کنند.

سعی کنید از خرید شارژر فندکی بزرگ اجتناب کنید؛ زیرا در هنگام عوض کردن دنده و یا موارد دیگر، حجم آن موجب اختلال در عملکرد شما می‌شود. نکته دیگر در هنگام خرید، این است که اغلب گجت‌های فلزی، دارای دوام بیشتری هستند. با اینکه این نوع از شارژرها گرانقیمت می‌باشند؛ ولی خرید آنها به دلیل دوام بیشتر، عملی مقرون به صرفه محسوب می‌شود.

مزایا و معایب شارژر فندکی

مزایا و معایب استفاده از شارژر ماشین

همانطور که در قسمت‌های قبل اشاره کردیم شارژر فندکی گجتی یک یا چند پورته است. شارژ موبایل یا تبلت شما توسط این گجت و فندک ماشین فراهم می‌شود. شارژر ماشین نیز مانند بسیاری از لوازم و تجهیزات دیگر دارای مزیت‌ها و معایبی است. در جهان موبایل و اینترنت، خاموش شدن گوشی حتی به مدت یک ساعت به مثابه قطع ارتباط با دنیای بیرون و در برخی مواقع از دست دادن شغل است. بسیاری از افراد با استفاده از تبلت و گوشی‌های خود، کسب درآمد می‌کنند.

رانندگان تاکسی‌های اینترنتی با استفاده از وسایل دیجیتال و تکنولوژی، صاحب شغل شده‌اند. در این میان یک شارژر فندکی می‌تواند از قطع ارتباط، جلوگیری نموده و آرامش خیال را به همراه بیاورد. آیا این مزیتی بزرگ نیست؟

و اما معایب این گجت را می‌توان اینگونه بیان کرد:

استفاده از شارژر ماشین زمانی مطلوب است که شما در حال رانندگی بوده و دسترسی به پریز برق ندارید. شما توسط این گجت می‌توانید گوشی، تبلت، برخی از دوربین‌ها و وسایلی که دارای پورت USB هستند را شارژ نمایید. اما توصیه ما به شما این است که صرفا در زمان عدم دسترسی به پریز برق، از شارژر فندکی استفاده نمایید زیرا:

 • استفاده از شارژر ماشین، ممکن است موجب پراکندگی حواس راننده در حین عمل رانندگی شود. شارژر که اغلب در کنار دنده ماشین است توجه راننده را به محیط اطراف جلب کرده که این امری خطرناک محسوب می‌شود.
 • بهتر است هر موبایلی با شارژر اصلی خود شارژ شود؛ زیرا ممکن است به باتری گوشی آسیب برساند. (البته در مورد درستی یا غلط بودن این سخن، تحقیقی صورت نگرفته است.)

بهترین برند شارژر ماشین

در بازار لوازم و تجهیزات موبایل، به انواع شارژرهای فندکی با برندهای گوناگون بر می‌خوریم. این برندها معمولا ناشناخته هستند. اغلب شرکت‌های تولید لوازم جانبی موبایل به سبب عدم ارائه گارانتی، شارژرهای ماشین را با کیفیت پایین می‌سازند. این شرکت‌ها فقط به دنبال کسب درآمد و اندوختن سرمایه هستند. شما با خرید شارژر فندکی از فروشگاه‌های معتبر، امکان دسترسی خود را به شارژری با کیفیت بالا می‌برید.

بهترین برند شارژر اتومبیل دارای چند پورت با آمپری بالاست. اغلب این گجت‌ها در شارژ کردن دستگاه‌ها سرعت بالایی دارند. سرعت شارژ این گجت‌ها معمولا به اندازه‌ای است که دو گوشی یا دو تبلت را به طور همزمان شارژ می‌کنند. کیفیت این مدل‌ها بالا بوده و دارای چراغ LED هستند. برخورداری شارژر ماشین از چراغ LED، این امکان را به شما می‌دهد که به راحتی بتوانید حتی در تاریکی شب نیز از آن استفاده نمایید.

برخی از این گجت‌های مدرن دارای امکاناتی از جمله محافظت در مقابل نوسانات جریان برق و ولتاژ آن، کنترل دما و پشتیبانی از شارژ سریع هستند. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که داشتن هر کدام از این قابلیت‌ها، موجب بالا رفتن قیمت شارژر می‌شود.

قیمت شارژر فندکی

چنانچه به باتری گوشی موبایل یا تبلت خود اهمیت می‌دهید، از خرید شارژر فندکی ارزان قیمت و بی کیفیت صرف نظر کنید. اغلب وسایل الکترونیکی که دارای قیمت پایینی هستند به تجهیزات دیگر شما آسیب می‌رسانند. استفاده از لوازم جانبی با کیفیت و گران، عملی مقرون به صرفه است؛ زیرا به این طریق شما از آسیب دیدن تجهیزات گرانقیمت خود جلوگیری به عمل می‌آورید.

اما شما می‌توانید با خرید گجت‌ها از فروشگاه‌های مجاز، یک شارژر ماشین با کیفیت و ارزان  خریداری نمایید.

همچنین بخوانید: راه هایی برای کاهش مصرف باتری موبایل و بهینه سازی آن

 تعمیر شارژر فندکی اتومبیل

شارژر فندکی اتومبیل مانند همه تجهیزات دیگر ممکن است نیاز به تعمیر داشته باشد. اگر در هنگام شارژ گوشی یا سایر دستگاه‌های الکترونیکی، متوجه شدید که به خوبی شارژ نمی‌شوند، شارژر ماشین را از آنها جدا کرده و در صدد رفع عیب آن برآیید. اگر به شارژ دستگاه با آن شارژر ادامه دهید ممکن است دستگاه‌تان آسیب دیده و تجهیزات داخلی آن بسوزد. اکثر کاربران به تعمیر این گجت‌ها نمی‌پردازند و ترجیح می‌دهند یک شارژر جدید تهیه کنند.

ما هم به شما پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که از شارژر ارزان قیمت استفاده می‌کنید، اصلا به فکر تعمیر آن نبوده و با صرف هزینه‌ای، یک شارژر دیگر خریداری نمایید. خرید شارژر فندکی جدید در اکثر مواقع، مقرون به صرفه تر از تعمیر قدیمی آن است. اما اگر وسایل تست سلامت و عیب یابی در اختیار دارید، می‌توانید به عیب یابی شارژر بپردازید. (دلیل عیب یابی این است که شاید وسایل دیگر، دچار مشکل شده باشند.) مراحل عیب یابی را در بخش بعدی به شما آموزش می‌دهیم.

مراحل عیب یابی شارژر فندکی ماشین

در قسمت قبل گفتیم که شما در صورت داشتن وسایل و تجهیزات لازم، می‌توانید درصدد عیب یابی شارژر فندکی معیوب برآیید. در ادامه این بخش به مراحل عیب یابی می‌پردازیم.

 • وسایلی مانند شارژر ماشین، منبع 12 ولتی مثل باتری اتومبیل و مولتی متر و در صورت امکان یک عدد هویه را آماده کنید.
 • سر کابل میکرو USB که در حال استفاده از آن هستید را به برد توزیع پاور متصل کنید. (استفاده از یک برد جداگانه به دلیل حساسیت لوازم جانبی است)
 • انتهای کابل را نیز به منبع 12 ولتی، وصل نمایید.
 • در این مرحله استفاده از مولتی متر لازم است. مولتی متر را در وضعیت VDC قرار داده و ولتاژ را روی 5 ولت تنظیم نمایید. اگر ولتاژ دستگاه از عدد 5 پایین‌تر آمد، جریان خروجی منبع را چک نموده که بالای 6 باشد.
 • در این مرحله حلقه فلزی واشر مانند سر شارژر را چرخانده تا قسمت جلویی آن باز شود. بعد از باز شدن سر شارژر، فیوز را از شارژر جدا کنید.
 • در این هنگام دو سر مولتی متر را به دو سر فیوز وصل کرده تا دوام اتصال را به دست آورید.
 • در صورت عدم مشکل از طرف فیوز، بدنه شارژر را باز نموده (دقت کنید که فنر کوچک درون آن به بیرون پرتاب نشود) و بررسی نمایید. اگر مشکلی مانند قطعی یا شکستگی در قسمت لحیم دستگاه به وجود آمده است، لحیم را توسط هویه جوش دهید.
 • اگر مشکل مربوط به قسمت برد یا مدار است، باید به فکر خرید یک شارژر جدید باشید.

نکاتی که ممکن است درباره شارژر فندکی ندانید

برخی از کاربران ممکن است گمان کنند که خرید شارژر فندکی برای باتری ماشین ضرر دارد! آیا این سخن درستی است؟ خیر. زیرا بر طبق تحقیقات به عمل آمده، ظرفیت یک باتری ماشین معمولی در حدود 40 آمپر بر ساعت است. اگر هر روز 2/14 میلی‌آمپر نیز مصرف شود، 117 روز طول می‌کشد که باتری به طور کامل تمام شود. بنابراین مورد نگران کننده‌ای وجود ندارد.

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که آیا استفاده از شارژر ماشین برای باتری گوشی ضرر دارد یا خیر؟ درباره این سوال تحقیقی صورت نگرفته است، ولی بهتر است به موارد ذیل دقت کنید:

 • توجه داشته باشید که در هنگام زدن استارت خودرو، موبایل را از شارژر در آورید؛ زیرا به دلیل نوسان برق، ممکن است باتری گوشی شما آسیب ببیند.
 • همیشه بهتر است هر گوشی با شارژر اصلی خودش شارژ شود؛ در صورتی که استفاده از شارژر ماشین، شارژر اصلی موبایل شما نیست. سخنی که گفته می‌شود مشهور است، ولی تحقیقی در این مورد انجام نشده است.

شارژر ماشین

و در آخر

خرید شارژر فندکی برای کاربران یک امر ضروری است. افرادی که تمام روز با استفاده از گوشی‌های خود به کسب درآمد می‌پردازند، در صورت تمام شدن شارژ گوشی موبایل، ممکن است بخش زیادی از پول خود را از دست بدهند. استفاده از GPS برای رانندگان اتومبیل‌های اینترنتی و داشتن موبایلی روشن، امری حیاتی به شمار می‌رود. خاموش شدن موبایل برای این افراد به منزله از دست رفتن پول و یا حتی شغل است.

در سفرهای بین شهری و درون شهری و در مکان‌هایی که امکان دسترسی به پریز برق نیست؛ استفاده از این گجت، ضروری و اجتناب ناپذیر است. با وجود این گجت‌های دوست داشتنی شما می‌توانید در در هنگام رانندگی، گوشی و تبلت خود را شارژ نموده و از آنها استفاده نمایید.

5 | (1)
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
//