10 روش کاربردی رای رفع مشکل عدم شناسایی سیم کارت

حتی با وجود پیشرفت تکنولوژی و کاربردهای مختلف تلفن همراه، برقراری تماس‌ هم‌چنان مهم‌ترین وظیفه این دستگاه‌ها محسوب می‌شود. مشکل عدم شناسایی سیم کارت به این معنی است که شما نمی‌توانید از اساسی‌ترین قابلیت گوشی موبایل خود استفاده کنید!

نیازی به توضیح نیست که شناخته نشدن سیم کارت توسط تلفن همراه، چقدر می‌تواند ناامید کننده باشد. به این ترتیب، گوشی موبایل عملا تبدیل به یک وسیله سرگرمی شده و ماهیت خود را به عنوان یک ابزار ارتباطی، از دست می‌دهد. اما نگران نباشید؛ زیرا این مشکل هم مانند هر موضوع دیگری در دنیای تکنولوژی، راه حل‌هایی دارد!

در این مقاله از مجله تکنولوژی ایده آل تک قصد داریم به بررسی ۱۰ روش کاربردی برای رفع مشکل عدم شناسایی سیم کارت در تلفن‌های همراه بپردازیم. اگر شما هم به تازگی با خطای “SIM Card Not Detected” مواجه شده‌اید، حتما تا پایان با ما همراه باشید.

مشکل نشناختن سیم کارت

این مشکل زمانی به وجود می‌آید که تلفن همراه شما، نتواند سیم کارت را به درستی تشخیص دهد. در این صورت و بعد از روشن کردن گوشی موبایل خود، ممکن است روی صفحه نمایش، یکی از خطاهای زیر را مشاهده کنید:

 1. No Sim Card Detected
 2. Sim Card not Inserted
 3. cannot Detect Sim Card
 4. SIM not Ready
 5. SIM Error
 6. خطا در خواندن سیم کارت
 7. سیم کارت را وارد کنید

مشکل نشناختن سیم کارت

این مشکل باعث می‌شود قادر به برقراری تماس، ارسال پیامک، استفاده از دیتای تلفن همراه و … نباشید. ایرادات سخت افزاری و نرم افزاری زیادی می‌توانند باعث به وجود آمدن مشکل عدم شناسایی سیم کارت در تلفن همراه شوند. قرار دادن نادرست سیم کارت، تکان خوردن سیم کارت بر اثر ضربه، عدم شناسایی اپراتور، ایرادات سیستمی و … از جمله این موارد هستند.

روش‌های حل مشکل عدم شناسایی سیم کارت

همان‌طور که در ابتدای این مقاله به شما قول دادیم، قصد داریم به بررسی ۱۰ روش کاربردی برای خلاص شدن از دست مشکل نشناختن سیم کارت توسط گوشی موبایل بپردازیم. این راه حل‌‌ها، هم برای ایرادات سخت افزاری و هم برای مشکلات نرم افزاری، جواب‌گوی کاربران خواهند بود.

تلفنن همراه خود را ریستارت کنید

بسیاری از تلفن‌های همراه، تا زمان راه‌اندازی مجدد، قادر به شناسایی سیم کارت نیستند. بنابراین اگر به تازگی سیم کارت خود را در گوشی قرار داده‌اید، حتما آن را یکبار ریستارت کنید. فراموش نکنید که ریستارت کردن تلفن همراه، ساده‌ترین روش برای خلاص شدن از دست بسیاری از مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری تلفن‌های همراه است.

برای راه‌اندازی مجدد تلفن همراه، دکمه خاموش/روشن (Power) را برای چند ثانیه فشار داده و در پنجره نمایش داده شده، روی “Reboot” یا “Restart” ضربه بزنید. سپس یک دقیقه صبر کنید و دوباره با فشار دادن دکمه پاور، گوشی را روشن کنید.

باتری را از گوشی خارج کنید (در صورت امکان)

یکی دیگر از روش‌هایی که برای رفع مشکل عدم شناسایی سیم کارت می‌توانید امتحان کنید، خارج کردن باتری (البته در صورتی که باتری گوشی، پلمپ نباشد) است. به این منظور، ابتدا تلفن همراه را خاموش کرده و باتری‌ را از محفظه مخصوص (در پشت گوشی) خارج کنید.

بعد از خارج کردن باتری‌ه، به مدت ۳۰ ثانیه صبر کرده و سپس باتری را دوباره در جای مخصوص خود قرار دهید. اکنون تلفن همراه را روشن کنید و وضعیت شناسایی سیم کارت را بررسی نمایید. اگر این مشکل هم‌چنان حل نشده است، به سراغ سایر روش‌ها بروید.

سیم کارت را به درستی در جای خود قرار دهید

برای اینکه تلفن همراه بتواند سیم کارت را به درستی شناسایی کند، این قطعه باید به درستی در جای مخصوص خود قرار بگیرد. گاهی اوقات ممکن است بر اثر ضربه، سیم کارت از موقعیت درست خارج شده و همین موضوع، باعث به وجود عدم شناسایی سیم کارت شده باشد.

در صورتی که سیم کارت در جای خودش محکم نمی‌شود، می‌توانید از یک تکه کاغذ یا مقوا یا نوار چسب استفاده کنید. این یک راه حل ارزان و ساده، می‌تواند مشکل شما را به صورت کامل حل کند.

اپراتور شبکه را به صورت دستی تنظیم کنید

گاهی وقت‌ها ممکن است تنظیمات اپراتور شبکه شما، به دلیل به روز رسانی‌های ناگهانی تلفن همراه و به صورت اتوماتیک تغییر کنند. این موضوع می‌تواند منجر به شناخته نشدن سیم کارت توسط گوشی شود! در این شرایط، مطابق مراحل زیر، می‌توانید اپراتور را به صورت دستی تنظیم کنید:

 1. وارد تنظیمات یا “Setting” شوید.
 2. روی “Wireless and Networks” ضربه بزنید.
 3. در صفحه باز شده، گزینه “Mobile Networks” را انتخاب کنید. روی mobile networks ضربه بزنید
 4. در این مرحله، گزینه “Network Operators” را انتخاب کنید. روی network operators ضربه بزنید
 5. روی “Search Networks” ضربه بزنید. روی search networks ضربه بزنید

در بعضی از تلفن‌های همراه، ممکن است نیاز باشد تنظیمات اپراتور را به صورت زیر تنظیم کنید:

 1. وارد تنظیمات شده و گزینه “Wireless and Networks” را انتخاب کنید.
 2. گزینه “Data Usage” را انتخاب کرده و روی آیکون “سه نقطه” در گوشه بالای سمت راست ضربه بزنید.
 3. گزینه “Cellular Networks” را انتخاب کنید.
 4. روی “Network Operators” ضربه بزنید.

دستورالعمل‌های بالا، به احتمال زیاد، خطای “No SIM Card Detected” را برطرف خواهند کرد.

حالت شبکه را به خودکار (Auto) تغییر دهید

تغییر حالت شبکه به Auto باعث می‌شود تلفن همراه، به صورت خودکار، بهترین شبکه را برای شما انتخاب کند. برای انجام این کار، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. وارد تنظیمات تلفن همراه خود شوید.
 2. روی “Mobile Networks” ضربه بزنید.
 3. گزینه “Network mode” را انتخاب کنید. گزینه network mode را انتخاب کنید
 4. در این صفحه، روی “LTE/3G/2G (auto connect)” ضربه بزنید. تنظیمات شبکه را به صورت خودکار تنظیم کنید

در صورتی که بعد از انجام مراحل بالا، هم‌چنان با مشکل عدم شناسایی سیم کارت توسط تلفن همراه مواجه هستید، باید به فکر امتحان سایر روش‌ها باشید.

حالت پرواز (Flight Mode) را فعال و غیر فعال کنید

فعال کردن حالت پرواز یا همان Flight Mode تمامی فعالیت‌های شبکه تلفن همراه شما را خاموش می‌کند و این موضوع، می‌تواند اختلالات نرم افزاری احتمالی برای عدم شناسایی سیم کارت را رفع کند. بنابراین همیشه می‌توانید روی این گزینه به عنوان یک راه حل مفید، حساب باز کنید.

با کشیدن صفحه تلفن همراه به سمت پایین، می‌توانید گزینه Flight Mode را در منوی تنظیمات سریع مشاهده کنید. در غیر این صورت، با ورود به بخش تنظیمات هم، این گزینه در دسترس شما قرار دارد.

حالت پرواز را فعال کنید

نکته: بعد از فعال کردن حالت پرواز، چند ثانیه صبر کنید و دوباره آن را غیر فعال کنید. توجه داشته باشید تا زمانی که Flight Mode در وضعیت On قرار داشته باشد، کلیه شبکه‌های تلفن همراه، قطع خواهند بود.

حافظه کش و داده‌های پنهان را پاک کنید

ممکن است کمی عجیب به نظر برسد، اما گاهی اوقات، پر شدن حافظه پنهان یا همان Cache در تلفن‌های همراه، می‌تواند باعث عدم شناسایی سیم کارت شود. در این شرایط، باید مطابق مراحل زیر جلو رفته و این فضای حافظه را آزاد کنید:

 1. از بخش تنظیمات، وارد “Storage” شوید.
 2. به دنبال گزینه “Storage Settings” باشید و روی آن ضربه بزنید.
 3. در صفحه باز شده، گزینه “Internal Storage” را انتخاب کنید. روی گزینه internal storage ضربه بزنید
 4. روی “Cached data” ضربه بزنید. روی clear data ضربه بزنید
 5. گزینه “Clear” را انتخاب کرده و آن را تایید کنید.

تنظیمات شبکه خود را بازنشانی (Reset) کنید

یکی دیگر از روش‌های ساده برای رفع مشکل عدم شناسایی سیم کارت، ریست کردن تنظیمات شبکه است. برای این کار، باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. وارد تنظیمات تلفن همراه خود شوید.
 2. گزینه “Backup & Reset” را انتخاب کنید.
 3. روی “Network settings reset” ضربه بزنید. تنظیمات شبکه را ریست کنید

در صورتی که سیم کارت شما هم‌چنان توسط گوشی همراه شناسایی نمی‌شود، به سراغ سایر راه حل‌ها بروید.

گوشی خود را آپدیت کنید

آپدیت کردن سیستم عامل هم می‌تواند به عنوان یک روش برای رفع مشکل عدم شناسایی سیم کارت در تلفن‌های همراه، مطرح شود. به این منظور، باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. وارد بخش Setting شوید.
 2. روی “Software Updates” ضربه بزنید.
 3. گزینه “Download updates manually” را انتخاب کنید. سیستم عامل گوشی را به روز کنید

گوشی را به تنظیمات کارخانه برگردانید

در صورتی که هیچ کدام از روش‌های بالا نتوانستند به شما در رفع مشکل عدم شناسایی سیم کارت کمک کنند، به عنوان آخرین راه حل، می‌توانید تلفن همراه را به حالت کارخانه (Reset Factory) برگردانید. البته توجه داشته باشید که در این حالت، تمامی داده‌ها، تصاویر، فیلم‌ها، برنامه‌ها و … که در گوشی ذخیره کرده‌اید، پاک می‌شوند.

گوشی را به تنظیمات کارخانه برگردانید

مراحل ریست فکتوری کردن تلفن‌های همراه در سیستم عامل‌ها و هم‌چنین برندهای مختلف، با هم‌دیگر متفاوت است. برای دریافت اطلاعات در این زمینه، می‌توانید دفترچه راهنمای گوشی خود را مطالعه نمایید.

کلام پایانی

شناخته نشدن سیم کارت توسط تلفن همراه، یکی از مشکلات آزار دهنده برای کاربران این دستگاه‌ها محسوب می‌شود. به همین دلیل، در این مقاله سعی کردیم با بررسی ۱۰ روش کاربردی و آسان، به شما در رفع این مشکل کمک کنیم.

در صورتی که هم‌چنان در ارتباط با مشکل عدم شناسایی سیم کارت سوال یا ابهامی دارید، حتما در بخش نظرات همین مقاله با ما در میان بگذارید تا در اولین فرصت، پاسخ‌گوی شما عزیزان باشیم.

سوالات متداول 

چرا سیم کارت در گوشی شناسایی نمی شود؟

این مشکل می‌تواند دلایل سخت افزاری و نرم افزاری زیادی داشته باشد. شل شدن سیم کارت، به هم خوردن تنظیمات شبکه، ایرادات سیستمی و … از جمله این عوامل محسوب می‌شوند.

چگونه مشکل عدم شناسایی سیم کارت در تلفن همراه را رفع کنیم؟

ریستارت کردن گوشی، بازگشت به تنظیمات کارخانه، به روز رسانی سیستم عامل، خارج کردن و قرار دادن دوباره سیم کارت، تنظیم دستی اپراتور شبکه و … از جمله راه‌حل‌هایی هستند که می‌توانید برای رفع این مشکل امتحان کنید.

۳/۵ - (۱ امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
3 نظرات
 1. سلمان می گوید

  خیلی مفید بود. ممنون

 2. مسعود می گوید

  سلام خسته نباشید من یه مشکل دارم اونم اینکه گوشیم فقط سیم کارت ایرانسلو نمیشناسه و همزاه اول کاملا انتن داره ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. مریم می گوید

   منم همین مشکلو دارم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.