پادکست چیست؟

پادکست

مجموعه ای از پرونده‌ های رسانه دیجیتال را پادکست می گویند. توزیع پادکست در اینترنت با استفاده از فید انجام می پذیرد و کاربران می توانند به وسیله ی یک پخش ‌کننده ی موسیقی دیجیتال آن را گوش کنند. پادکست را می توان جدیدترین تکنولوژی تولید و نشر محتوای صوتی در اینترنت در نظر گرفت که کاربران به وسیله ی آن می توانند به راحتی مجموعه ای از فایل های منسجم را در اختیار داشته باشند.

وبلاگ صوتی، رادیونت یا رادیوی اینترنتی نام های دیگر پادکست است که البته برنامه آوایی نیز از کلماتی است که در برخی سایت ها به جای پادکست به کار می رود. پادکست پدیده ای نوین و ابزاری عالی در روابط عمومی ها است و رسانه ای است که می تواند روابط عمومی خلاقی را طراحی کند.

کلمه ی پادکست از ترکیب واژه‌های iPod (آی‌پاد) و broadcasting (پخش) به وجود آمده است. همانطور که می دانید آی پاد پخش کننده موسیقی شرکت اپل است و برودکستینگ در زبان انگلیسی به معنای انتشار است.

برای پخش پادکست، ابتدا باید نرم افزار های پخش پادکست متناسب با سیستم عاملتان را روی دستگاه نصب کنید. بعد نام و آدرس پادکست های مورد علاقه تان را در نرم افزار وارد می کنید تا در صورت اتصال شما به اینترنت، نرم افزار به طور خودکار به آدرس پادکست های مورد علاقه شما می رود و هر کدام که به روز شده باشند، فایل صوتی مربوط به آن را بر روی سیستم شما دانلود می کند. پس از انجام این مراحل شما در هر زمان بدون نیاز به اتصال به اینترنت یا دسترسی به دستگاه کامپیوتر فقط به وسیله ی دستگاه پخش موسیقی می توانید پادکست های جدید را گوش کنید.

پادکست ها مانند وب سایت ها موضوعات مختلفی دارند و می توانند در مورد موضوعات ورزشی ، علمی ، تاریخی ، طنز ، خبری و … صحبت کنند. تولید پادکست مانند تولید محتواهای کیفی دیگر مانند متن، موزیک، فیلم و غیره است و باید توجه داشت قبل از ساخت آن باید حرف های زیادی برای گفتن داشت.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.