تاکسیدرمی چیست؟

روش تاکسیدرمی

حتما شما هم نام تاکسیدرمی را شنیده اید، احتمالا باید در موزه های نمایش جانور این نام را شنیده باشید. در واقع می توان تاکسیدرمی را مجسمه سازی حيوانات مرده يا شكار شده تعریف کرد. با استفاده از فن می توان کالبد بی جان حیوان را با حالات طبیعی خود برای زمانی طولانی نگهداری کرد.

اگر به موزه های نمایش تاکسیدرمی رفته باشید می دانید که در آن حیوانات کاملا طبیعی هستند و با نمونه های موجود در محیط زیست تفاوت ظاهری ندارند. بسیاری از افراد تصور می کنند که روش تاکسیدرمی با برق انجام می ‌شود و حیوان با قرار گرفتن در مسیر برق و برق گرفتگی به طور کامل خشک می شود. این باور غلط است چرا که این روش به دلیل سوختن حیوان و گرفتن بوی بد در هیچ جای دنیا انجام نمی گیرد.

تاكسيدرمی مركب از دو واژه يوناني تاكسيز taxis به معنای آراستن و درما Derma به معنی پوست است و می توان گفت هنر پوست آرایی دقیق ترین واژه در ترجمه تاکسیدرمی است. تاریخچه این روش به پنج هزار سال قبل و به زمان موميايی كردن حيوانات توسط مصری ها برمی گردد.

تاکسیدرمی چیست؟

برای شروع تاکسیدرمی کردن حیوان، بدن آن را کاملا خالی می کنند و به جای چشم ها نیز اجزای پلاستیکی شبیه به چشم قرار می دهند. پس از آن جمجمه، اسکلت و شاخ جانور را شستشو و گند زدایی می کنند. بخش‌ های آسیب دیده پوست را بازسازی می کنند. تندیسی مانند جانور برای قرارگیری زیر پوست می سازند. مرحله ی بعدی گذاشتن پوست بر روی تندیس ساخته شده و آماده نمودن آن برای گام‌ های پایانی جهت آرایش و ریخت دادن است. پس از آن برای جانور چشم می گذارند و آن را رنگ آمیزی می کنند.

حیوان تاکسیدرمی شده در موقعیتی کاملا طبیعی در معرض دید همگان قرار می گیرد. موزه تاریخ طبیعی دارآباد، موزه تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست و موزه حیات وحش نیشابور از نمونه های موزه تاکسیدرمی حیوانات در ایران هستند.

لینک کوتاه : https://idehaltech.com/?p=6136
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.