فالووینگ چیست و چه تفاوتی با فالوور دارد؟

اینستاگرام به بخش جدایی‌ناپذیر زندگی ما تبدیل شده است. علاوه بر اطلاعاتی که از این شبکه اجتماعی دریافت می‌کنیم، روزانه برای افراد زیادی درخواست دوستی ارسال می‌کنیم (فالو می‌کنیم) و تعدادی نیز، تمایل دارند با ما دوست شوند (ما را فالو می‌کنند). فالوور و فالووینگ از مهم‌ترین مفاهیم و اصطلاحات Instagram محسوب می‌شوند.

همه کاربران اینستاگرام، در پروفایل کاربری خود، تعدادی فالوور و فالووینگ دارند. اما تا به حال، به تفاوت این دو مفهوم، فکر کرده‌اید؟ چه تفاوتی بین کسانی که شما را فالو می‌کنند با کسانی که شما، آن‌ها را فالو می‌کنید، وجود دارد؟

ما در این مقاله از مجله تکنولوژی ایده آل تک قصد داریم به صورت مفصل، به بررسی فرق فالوور و فالووینگ در اینستاگرام بپردازیم. اگر شما نیز از کاربران حرفه‌ای این شبکه اجتماعی محبوب هستید، حتما تا پایان با ما همراه باشید.

معنی فالووینگ (Following) چیست (دنبال شونده)؟

یکی از جذابیت‌های اینستاگرام، دنبال کردن افراد مختلف (دوستان، آشنایان، افراد مشهور و …) است. به این ترتیب، علاوه بر ارتباط بهتر با دوستان و نزدیکان، می‌توانید زندگی روزانه افراد مشهور را نیز مشاهده کنید. Instagram همچنین به شما اجازه می‌دهد تا با فالوو کردن افرادی که نمی‌شناسید، دوستان جدیدی هم پیدا کنید.

فالووینگ چیست ؟

فالووینگ دقیقا به همین موضوع اشاره دارد:

فالووینگ (Following) لیستی از کاربرانی است که شما در اینستاگرام، آن‌ها را دنبال (Follow) کرده‌اید. تمامی پست‌ها و استوری‌های این کاربران، در صفحه اصلی شما در Instagram برای شما، به نمایش درخواهند آمد. علاوه بر این، می‌توانید از طریق دایرکت اینستاگرام نیز، به آن‌ها پیام ارسال کنید.

چه افرادی معمولا در لیست فالووینگ شما قرار می‌گیرند؟ پاسخ کاملا ساده است: دوستان، آشنایان، شخصیت‌های مورد علاقه شما، صفحات و پیج‌هایی که در زمینه علاقمندی‌های شما فعالیت می‌کنند، صفحات خبری معروف، پیج‌ها یا افرادی که در زمینه بیزینس شما فعال هستند و ….

زمانی که برای یک کاربر یا صفحه (Page) درخواست فالو ارسال می‌کنید، دو حالت ممکن است پیش بیاید:

 1. اگر صفحه مورد نظرتان عمومی (Public) باشد، بلافاصله به لیست فالووینگ شما اضافه می‌شود.
 2. اگر برای یک صفحه خصوصی (Private) درخواست ارسال کرده باشید، باید منتظر تایید نهایی از سوی فرد یا پیج مورد نظر، بمانید.
نکته: معمولا پروفایل شخصیت‌های حقیقی (افراد معمولی) در حالت خصوصی قرار دارد. در حالی که افراد مشهور (به تازگی به آن‌ها سلبریتی هم گفته می‌شود) یا صفحات تجاری، خبری، فن پیج و …. صفحه خود را در حالت عمومی قرار می‌دهند.

شما نیز می‌توانید انتخاب کنید که پیج‌تان در حالت خصوصی باشد یا عمومی. (در ادامه، به صورت مفصل به این موضوع، خواهیم پرداخت)

فالووینگ در اینستاگرام به چه معنی است؟

لیست فالووینگ هر کاربر در اینستاگرام، به خوبی نشان دهنده علاقمندی‌ها، سبک فکری، جهان‌بینی و … اوست. برای شناخت بهتر نسبت به افرادی که در تعامل با شما قرار دارند، یکی از بهترین راه‌ها، بررسی افرادی است که او در شبکه‌های اجتماعی و به‌ویژه Instagram دنبال می‌کند.

آموزش گرفتن تیک آبی در اینستاگرام + نکات مهم و کلیدی
بخوانید

معنی فالوور (Follower) چیست (دنبال کننده)؟

فالوور دقیقا در نقطه مقابل فالووینگ قرار می‎‌گیرد و به معنی افرادی است که شما در اینستاگرام، دنبال می‌کنند. این کاربران، می‌توانند در صفحه خود، به تمامی پست‌ها و استوری‌های شما، دسترسی داشته باشند. فالوورها می‌توانند از طریق دایرکت اینستاگرام، برای‌تان پیام ارسال کنند.

فالوور چیست ؟

توجه: در صورتی که صفحه کاربری خود را در وضعیت خصوصی تنظیم کرده باشید، فقط فالوورهای‌تان می‌توانند پست‌ها و استوری‌های شما را ببینند. اما اگر در حالت عمومی قرار داشته باشید، هر کاربری که در Instagram فعالیت دارد، به پیج شما، دسترسی دارد.

در صورتی که برای خودتان یک حساب کاربری شخصی ساخته‌اید، حتما آن را در حالت Private تنظیم کنید؛ این کار، باعث امنیت بیشترتان خواهد شد.

زمانی که شخصی برای شما درخواست فالو ارسال کند، دو حالت ممکن است رخ دهد:

 1. اگر صفحه شما در حالت عمومی قرار داشته باشد، فرد بلافاصله به لیست فالوورهای‌تان اضافه می‌شود.
 2. اگر پیج خود را در وضعیت خصوصی تنظیم کرده‌اید، باید حتما درخواست فالوو یا دوستی فرد مورد نظر را تایید کنید.

معمولا لیست فالوورهای یک شخص، نمی‌تواند اطلاعات زیادی در ارتباط با علاقمندی‌ها یا سبک فکر او، به ما ارائه دهد. شاید با مشاهده افرادی که شما را فالو کرده‌اند، تنها بتوان به میزان محبوبیت‌تان پی برد.

فالو ریکوئست (Follow Request) چیست؟

در حال چرخ زدن در اینستاگرام هستید و از یک کاربر یا صفحه، خوشتان می‌آید؛ طبیعتا دوست دارید که در ادامه نیز با این کاربر، در ارتباط باشید. در این صورت باید چه کاری انجام دهید؟ پاسخ ساده است: یک درخواست دوستی یا فالو ریکوئست برای او ارسال خواهید کرد.

فالوو ریکئوست چیست ؟

درخواست فالو، عملی است که شما از طریق آن، به یک کاربر یا صفحه دیگر در اینستاگرام، اعلام می‌کنید که قصد دوستی یا دنبال کردن او را دارید. زمانی که یک فالو ریکوئست ارسال می‌کنید، سه حالت ممکن است رخ دهد:

 1. اگر صفحه مورد نظر عمومی باشد، بلافاصله درخواست شما پذیرفته شده و پیج، به لیست فالووینگ‌های شما اضافه می‌شود.
 2. اگر صفحه مورد نظر خصوصی باشد و کاربر، درخواست شما را تایید کند، پیج  به لیست فالووینگ‌های شما اضافه می‌شود.
 3. اگر صفحه مورد نظر خصوصی باشد و کاربر درخواست شما را رد کند، پیج، به لیست فالووینگ‌های شما اضافه نمی‌شود.
نکته: شما می‌توانید برای دوستان، نزدیکان، افراد مشهور، صفحات کاری و تجاری، پیج‌های جذاب و سرگرم کننده و … فالو ریکوئست ارسال کنید.

در ارسال دوستی برای کاربران مختلف، زیاده‌روی نکنید. چون در صورتی که فالو ریکوئست‌های زیادی از سمت شما فرستاده شده و توسط کاربران دیگر رد شوند، ممکن است با محدودیت‌هایی در این زمینه، مواجه شوید.

فالو ریکوئست تنها از جانب شما نیست؛ بلکه ممکن است کاربران دیگر هم به دنبال کردن شما علاقمند شده و برایتان درخواست دوستی ارسال کنند. در این صورت، ممکن است سه حالت زیر رخ دهند:

 1. اگر صفحه شما عمومی باشد، کاربر بلافاصله پس از ارسال فالو ریکوئست، وارد لیست فالوورهای شما خواهد شد.
 2. اگر صفحه شما خصوصی بوده و درخواست فالو را تایید کنید، کاربر وارد لیست فالوورهای شما می‌شود.
 3. اگر صفحه شما خصوصی باشد و درخواست فالو را رد کنید، کاربر به لیست فالوورهای شما، اضافه نخواهد شد.

فالو ریکوئست‌های خود را بررسی کرده و در صورت شناخت و اطمینان لازم، آن‌ها را تایید کنید. توصیه می‌کنیم از قبول کردن دنبال‌کننده‌های ناشناس و مشکوک، خودداری نمایید.

حذف فالووینگ در اینستاگرام چگونه انجام می شود؟

قطعا برای همه ما پیش آمده که بعد از مدتی، دیگر علاقه‌ای به دنبال کردن فرد یا پیج خاصی، نداشته باشیم. در این مواقع، باید صفحه مورد نظر را از لیست فالووینگ‌های خود، حذف کنیم. خوشبختانه اینستاگرم، انجام این کار را بسیار ساده کرده است:

 • روی نام کاربری فردی که قصد آنفالو کردن او را دارید، ضربه بزنید تا وارد پروفایل او شوید.
 • روی “Following” ضربه زده و در منوی باز شده، گزینه “Unfollow” را انتخاب کنید.

آنفالوو کردن در اینستاگرام

پس از اینکه یک کاربر را از لیست فالووینگ خود حذف می‌کنید، در کنار پروفایل او، عبارت “Follow ” به جای “Following” به نمایش در می‌آید.

نکته: افرادی که آن‌‎ها را آنفالو می‌کنید، نوتیفیکیشنی در این رابطه، دریافت نمی‌کنند. به عبارتی دیگر، آن‌ها متوجه نمی‌شوند از لیست فالووینگ شما حذف شده‌اند.

افرادی که از لیست فالووینگ شما حذف می‌شوند، کماکان می‌توانند پروفایل شما را جستجو کرده و برایتان، فالو ریکوئست ارسال کنند. اگر قصد دارید برای همیشه از دست یک کاربر در اینستاگرام راحت شوید؛ باید او را در لیست سیاه (BlockList) قرار دهید. افرادی که بلاک کرده‌اید، به هیچ عنوان، به حساب شما دسترسی نخواهند داشت.

فرق فالوور و فالووینگ چیست؟

به احتمال زیاد، تاکنون و با توجه به تعاریف این دو مفهوم، با فرق فالوور و فالووینگ آشنا شده باشید. اما برای راحتی بیشتر شما عزیزان، در جدول زیر، به بررسی مهم‌ترین تفاوت‌های فالوور و فالووینگ در اینستاگرام پرداخته‌ایم:

موضوع فالوور فالووینگ
تعریف افرادی که شما را دنبال می‌کنند افرادی که آن‌ها را دنبال می‌کنید
توانایی دیدن پست‌ها و استوری‌های شما بله تنها در صورتی که آن‌ها هم شما را فالو کرده باشند
توانایی دیدن پست‌ها و استوری‌های آن‌ها تنها در صورتی که شما هم آن‌ها را دنبال کرده باشید بله
امکان حذف خیر بله
امکان ارسال پیام بله باید پیام شما را تایید کنند
امکان به اشتراک‌گذاری استوری و پست بله تنها در صورتی که آن‌ها هم شما را فالو کرده باشند

زمانی که وارد پروفایل کاربری خود می‌شوید، لیست فالوورها در زیر عنوان “Followers” و فالووینگ‌ها در زیر عنوان “Followings” به شما نمایش داده می‌شوند.

کلام پایانی

اینستاگرام یک شبکه اجتماعی چند منظوره است. یکی از قابلیت‌های جذاب این اپلیکیشن، امکان تعامل و آشنایی با سایر کاربران است. این کار تحت عنوان دو مفهوم اساسی به نام فالوور و فاولووینگ تعریف می‌شود. ما در این مقاله، به صورت مفصل به بررسی تفاوت‌های این دو عبارت پرداختیم. اکنون به سادگی، می‌توانید فرق فالوور و فالووینگ را متوجه شوید.

در صورتی که از کاربران همیشگی و حرفه‌ای اینستاگرام هستید، توصیه می‌کنیم، حتما سری هم به صفحه “آموزش اینستاگرام” از مجله ایده آل تک بزنید.

سوالات متداول در ارتباط با فرق فالوور و فالووینگ

معنی فالووینگ در اینستاگرام چیست؟

فالووینگ به افرادی گفته می‌شود که شما در اینستاگرام، آن‌ها را دنبال می‌کنید. می‌توانید به تمامی پست‌ها و استوری‌های کاربران لیست فالووینگ خود، دسترسی داشته باشید.

معنی فالوور در اینستاگرام چیست؟

فالوور به افرادی گفته می‌شود که شما را در اینستاگرام دنبال می‌کنند. این کاربران می‌توانند تمامی پست‌ها و استوری‌های شما را مشاهده کنند.

فالو ریکوئست چیست؟

فالو ریکوئست یا درخواست دنبال کردن، به عملی در اینستاگرام گفته می‌شود که از طریق آن، یک کاربر، به کاربری دیگر، درخواست دوستی و فالو ارسال می‌کند.

معنی آنفالو چیست؟

آنفاوو به معنی حذف یک کاربر، از لیست فالووینگ یا افراد دنبال کننده است. زمانی که شما یک کاربر را آنفالو می‌کنید، او دیگر نمی‌تواند به پست‌ها یا استوری‌های شما، دسترسی داشته باشد.

چگونه فالو کنیم؟

فالو کردن در اینستاگرام بسیار آسان است: وارد پروفایل کاربری شخص یا صفحه‌ای که قصد دنبال کردن آن را دارید، شده و روی گزینه “Follow” ضربه بزنید. در صورتی که صفحه مورد نظر، عمومی باشد، بلافاصله وارد لیست فالووینگ شما می‌شود. اما اگر پیج کاربر، خصوصی باشد، باید منتظر تایید او بمانید.

۳ | (۲)
ممکن است شما دوست داشته باشید
guest

1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x