انواع اشعه

انواع اشعه های یونیزه و غیر یونیزه

در فیزیک، تابش، انتشار یا انتقال انرژی به شکل امواج یا ذرات از طریق فضا یا از طریق یک رسانه مادی است. اشعه ها اغلب به صورت یونیزه یا غیر یونیزه بسته به انرژی ذرات منتشر شده طبقه بندی می شود. تابش الکترومغناطیسی، مانند امواج رادیویی، مایکروویو، نور مرئی، اشعه ایکس و تابش گاما (γ)

 

 

  • تابش ذرات مانند تابش آلفا (α)، تابش بتا (β) و تابش نوترون
  • امواج صوتی، مانند سونوگرافی، صدا، و امواج لرزه ای (وابسته به انتقال فیزیکی)
  • تابش گرانشی، تابشی که به شکل امواج گرانشی یا شکل موج در انحنای فضا-زمان است

تابش یونیزه انرژی بیش از 10EV را حمل می کند که به اندازه کافی برای یونیزه کردن اتم ها و مولکول ها و شکستن واکنش های شیمیایی قوی است. تابش یونیزه چندین فرم دارد: آلفا، بتا و ذرات نوترونی، اشعه گاما و اشعه ایکس. تمام انواع ناشی از اتم های ناپایدار هستند که بیش از مقدار انرژی یا جرم (و یا هر دو) دارند. برای رسیدن به حالت پایدار، آنها باید این انرژی اضافی یا جرم را به شکل تابش آزاد کنند.

انواع اشعه

 یک منبع معمول پرتوهای یونیزاسیون مواد رادیواکتیو هستند که انتشار تابشی α، β یا γ را تشکیل می دهند که شامل هسته های هلیوم، الکترون ها یا پوزیترون ها و فوتون ها است. یک منبع معمول پرتوهای یونیزاسیون مواد رادیواکتیو هستند که انتشار تابشی α، β یا γ را تشکیل می دهند که شامل هسته های هلیوم، الکترون ها یا پوزیترون ها و فوتون ها است. منابع دیگر عبارتند از اشعه X از آزمایشات رادیوگرافی پزشکی و میون، مزون ها، پوزیترون ها، نوترون ها و دیگر ذراتی که پرتوهای کیهانی ثانویه را تولید می کنند که پس از اشعه های کیهانی اولیه ایجاد می کنند و با جو زمین ارتباط برقرار می کنند.

اشعه گاما، اشعه ایکس و محدوده انرژی بالایی از نور ماوراء بنفش بخشی از یونیزم طیف الکترو مغناطیسی را تشکیل می دهند. بخش پایین تر انرژی، طیف طول موج طولانی تری از جمله نور مرئی، نور مادون قرمز، مایکروویو و امواج رادیویی غیر یونیزه است. اثر اصلی آن در هنگام تعامل با بافت، ایجاد حرارت است. این نوع تابش ها اگر شدت زیادی داشته باشند تنها باعث آسیب رسیدن به سلول ها می شود.

تابش اشعه ماوراء بنفش برخی از ویژگی های هر دو تابش یونیزه و غیر یونیزه را دارد. در حالی که بخشی از طیف فرابنفش که به جو زمین نفوذ می کند، غیر یونیزه می شود، این تابش موجب آسیب بیشتر به مولکول های سیستم بیولوژیکی می شود، که می تواند به دلیل اثرات گرمایشی به حساب آید، آفتاب سوختگی یک مثال مشهور است. این خواص از قدرت ماوراء بنفش برای تغییر ترکیبات شیمیایی حاصل می شود، که حتی بدون داشتن انرژی کاملا مناسب برای یونیزه کردن اتم ها قابل دسترسی است.

امتیازی به این نوشته بدهید
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
//