انواع طراحی دکمه های کیبورد

انواع چینش کیبورد

QWERTY

QWERTY  طراحی صفحه کلید برای الفبای لاتین است. این نام از شش کلید اول در ردیف سمت چپ بالای صفحه کلید (Q W E R T Y) می آید. طراحی QWERTY مبتنی بر طرح ایجاد شده برای ماشین تحریر شولز و گلدند است و در سال ۱۸۷۳ به E. Remington و Sons فروخته شد. با موفقیت رمینگتون شماره ۲ در سال ۱۸۷۸ این نوع صفحه کلیدمحبوب شد و همچنان به طور گسترده استفاده می شود.

طرح QWERTY در اوایل دهه ۱۸۷۰ توسط کریستوفر لتام شولز، ویرایشگر و چاپگر روزنامه که در کنزا، ویسکانسین زندگی می کردند، طراحی شده بود. در اکتبر ۱۸۶۷، شولز درخواست ثبت اختراع را برای دستگاه نوشتاری خود داد و با کمک دوستانش کارلوس گلددن و ساموئل وود سولل آن را توسعه داد.

Dvorak

صفحه کلید ساده Dvorak یک صفحه کلید است که در طول سال ۱۹۳۶ توسط دکتر اوت دوراک و برادرش دکتر ویلیام طراحی شد. از زمان طراحی تا به امروز چندین اصلاحیه برای آن انجام شده است. طرفداران دووراک ادعا می کنند که این طرح چینش نیاز به حرکت انگشت کمتری دارد و خطاها را نسبت به تنظیمات صفحه کلید استاندارد QWERTY  کاهش می دهد.

 ادعا شده است که کاهش حرکت انگشتان اجازه می دهد تایپ سریع تر باشد و در عین حال آسیب های ناشی از تایپ را کاهش می دهد، اگر چه این ادعا بحث انگیز است. طبق تحقيقات دست هر تاپيست بر روی صفحه كليد QWERTY به طور متوسط روزانه ۳۲ كيلومتر حركت می كند ولی اين ميزان در صفحه كليدهای دوراک حدود یک و نیم کیلومتر است.

Colemak

Colemak طرح بندی صفحه کلید برای الفبای لاتین است که توسط شای کولمن در سال ۲۰۰۶ ساخته و نامگذاری شده است. این طرح برای ایجاد تایپ کردن کار آمدتر و راحت تر با قرار دادن واژگان مکرر تحت قوی ترین انگشتان طراحی شده است. بسیاری از سیستم عامل های مدرن مانند سیستم عامل مک، لینوکس، اندروید، سیستم عامل Chrome و BSD به طور پیش فرض از طرح Colemak پشتیبانی می کنند.

طرح Colemak در مقایسه با طرح QWERTY که به عنوان پایه طراحی شده است، تغییر موقعیت ۱۷ کلید را داشته در حالی که بسیاری از نویسه های غیر الفبا و بسیاری از میانبر های صفحه کلید محبوب در همان موقعیت ها قرار دارند. به طور کی می توان گفت یادگیری کارکرد با کیبورد نوع Colemak برای کاربرانی که با کیبورد نوع پایه کار کرده اند، از نوع Dvorak آسان تر است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.