چگونه از پادکست استفاده کنیم؟

شاید واژه پادکست به گوش شما هم رسیده باشد. اولین سوالی که بعد از شنیدن این اسم پیش می آید این است که پادکست چیست؟ و چگونه از پادکست استفاده کنیم؟ پادکست یا رادیوی اینترنتی، مجموعه ای اپیزودیک از فایل های صوتی دیجیتال است که کاربر می تواند به منظور گوش دادن آن را دانلود کند. پادکست اغلب از یک مدل اشتراک استفاده می کند، بدین ترتیب قسمت های جدید به طور خودکار از طریق اتصال به وب در سیستم کامپیوتری شخصی، برنامه تلفن همراه یا دستگاه پخش چند رسانه ای قابل حمل، دانلود می شوند. در پادکست شما می توانید، زمان پخش، سرعت پخش و نوع‌ برنامه که قصد گوش دادن به آن دارید را انتخاب کنید. در ادامه با ایده آل تک همراه باشید تا اطلاعات کاملی از پادکست و طریق استفاده از آن را با شما به اشتراک بگذاریم:

مزایای استفاده از پادکست

بزرگترین مزیت استفاده از پادکست این است که می توانید در هر زمان و هر مکان به آن گوش دهید. بسیاری از مواقع که امکان مطالعه ندارید، می توانید پادکست مربوط به موضوع مطالعه خود را دانلود کرده و حتی پشت فرمان یا در حال پیاده روی نیز به آن گوش دهید. مزیت مهم دیگر پادکست این است که بدون نیاز به اینترنت در هر زمانی که می خواهید امکان گوش دادن به آن وجود دارد و شما می توانید از تمامی وقت های مرده خود استفاده کنید. گوش دادن به پادکست باعث افزایش قابل‌توجه زمان صرف‌شده برای یادگیری می‌شود.

توزیع پادکست ها در اینترنت به صورت فید یا خوراک انجام می گیرد و برای دریافت آن، عموما از برنامه‌های خبر خوان استفاده می شود. امکان پخش پادکست روی تمامی دستگاه های پخش موسیقی دیجیتال امکان پذیر است. اما برای گرفتن اشتراک پادکست و دانلود خودکار آن باید نرم افزار های مخصوص به آن را روی سیستم خود نصب کنید. پس از نصب نرم افزار ها، هر بار که به اینترنت وصل شوید، نرم افزار به طور خودکار به آدرس مورد نظر می رود و قسمت جدید را دانلود می کند. برودکستینگ روش پخش و توزیع مربوط به پادکست ها است. در این روش بسته ای از یک فرستنده به همه ارسال می شود و همه سیستم ها فایل را به صورت خودکار دریافت می کنند.

پادکست چیست؟
چگونه از پادکست استفاده کنیم؟

اپلیکیشن های پادکست

پادکست ها معمولا از طریق سایت هایی که میزبان پادکست ها هستند آپلود می شوند. در این حالت لینکی تولید می شود که مخاطبین می توانند از طریق همین لینک فید در پادکست ها مشترک شوند و به راحتی آن ها را دریافت کنند.

اما اپلیکیشن های مخصوص پادکست می توانند کار را برای شما راحت کنند. این برنامه ها می توانند لینک های فید سایت ها را جمع آوری کنند و شما تنها با سرچ در این اپ ها بتوانید پادکست مربوط به موضوع مورد نظر خود را بیابید. اپلیکیشن های زیادی مخصوص جمع آوری فید پادکست ها وجود دارد که کار تمامی آن ها یکی است.

روش ارائه محتوای صوتی از طریق پادکستینگ Pull Technology است. به زبان ساده می توان گفت بر خلاف روش هایی مانند رادیو که مطالب از طرف سازنده انتخاب شده و بدون حق انتخاب توسط کاربر پخش می شود، در این روش مخاطب بر اساس تقاضا و نیاز خود می تواند پادکست مربوطه را دانلود کند. همچنین امکان انتخاب هر بخش از محتوا و جلو و عقب بردن آن از طریق کاربر امکان پذیر است.

در برخی موارد اصطلاح پادکست را برای مجموعه فایل های ویدئویی نیز به کار می‌برند و تعدادی نرم افزار مخصوص پادکست ویدئویی نیز وجود دارد که امکان اشتراک آن ها را فراهم می‌کند.

پادکست‌ها معمولا رایگان‌اند، اما ممکن اسنت برخی از آن ها قیمت کمی داشته باشند که معمولا از طریق سایت یا همان اپلیکیشن مربوط به پادکستینگ می توانید مبلغ را پرداخت کنید و آن را مستقیما دانلود کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.