کاربرد کابل HDMI ؛ چگونه از کابل HDMI استفاده کنیم ؟

با وجود دستگاه‌های مانند تلویزیون، کنسول بازی، ویدئو پروژکتورها و … این روزها منازل با انبوهی از سیم‌های مختلف مواجه شده‌اند. هر کدام از دستگاه‌های یاد شده برای اتصال به منبع برق، شبکه اینترنت و یا اتصال به همدیگر، احتیاج به یک سیم یا کابل جداگانه دارند. اکثر دستگاه‌های AV بر روی یک استاندارد و کابل برای انتقال سیگنال‌های صوتی و تصویری به توافق رسیده‌اند : کابل HDMI

در این مقاله قصد داریم به کاربرد کابل HDMI در دستگاه‌های مختلف بپردازیم؛ اما پیش از آن باید با تعریق و مفهوم اولیه این کابل آشنا شویم. در ادامه و به صورت مختصر به معرفی کابل HMDM پرداخته‌ایم؛ اما اگر می‌خواهید به صورت مفصل با کابل HDMI و استانداردهای مختلف آن آشنا شوید؛ توصیه می‌کنیم مقاله کابل HDMI چیست را نیز مطالعه بفرمایید.

کابل HDMI چیست ؟

کلمه HDMI مخفف عبارت ” High-Definition Media Interface ” بوده و به معنی رابط چند رسانه‌ای با کیفیت بالا می‌باشد. HDMI فقط یک کابل نیست؛ بلکه یک استاندارد بین المللی برای انتقال صدا و تصویر می‌باشد که امروزه توسط تمامی کمپانی‌های سازنده لوازم AV پذیرفته شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. بد نیست بدانید که HDMI بهترین استاندارد موجود برای انتقال صدا و تصویر محسوب می‌شود.

این فناوری می‌تواند یک سیگنال دیجیتال خالص و فشرده نشده را با تصاویر شفاف و صدای چند کاناله ارائه دهد. همچنین یک کابل HDMI ، می‌تواند سیگنال‌های صوتی و تصویری را منتقل کند. این بدین معنیست که شما فقط به یک کابل برای تکمیل کل تنظیمات نیاز دارید.

برخی از دستگاه‌هایی که ممکن است کاربرد کابل HDMI در آن‌ها لحاظ شده باشد و به عبارتی ساده‌تر پورت HDMI بر روی آن‌ها قرار دارد عبارتند از :

 • تلویزیون، پروژکتور ویدیو، مانیتور رایانه شخصی
 • پخش کننده های DVD ، Blu-ray ، Ultra HD
 • جعبه های کابل / ماهواره ای و DVR
 • گیرنده های سینمای خانگی
 • کنسول های بازی
 • رایانه های شخصی / لپ تاپ

ورودی‌ها و خروجی‌های HDMI

کابل HDMI

ورودی‌ها و خروجی‌های HDMI دقیقاً یکسان هستند. این پورت‌های چند پین را می‌توان در پشت، طرفین و گاه در جلوی لوازم الکترونیکی جدیدتر یافت. همه دستگاه‌ها دارای ورودی و خروجی نیستند؛ بنابراین مهم است که قبل از خرید بدانید که چه چیزهایی نیاز دارید. یک خروجی HDMI ، صدا و فیلم را با کیفیت بالا از منبع و از طریق ورودی‌های HDMI ، به دستگاه‌های خروجی ( مانند تلویزیون ) منتقل می‌کند. به عنوان مثال، پشت لپ تاپ شما یک خروجی HDMI قرار دارد که به ورودی HDMI در گیرنده HDTV یا سینمای خانگی شما متصل می‌شود. ( این اتصال از طریق کابل HDMI انجام می‌شود )

ورودی‌های HDMI معمولاً در HDTV، پروژکتور و گیرنده‌های AV قرار دارند. این پروت‌ها می‌توانند سیگنال HD را که از کنسول بازی، پخش کننده Blu-ray یا رسانه پخش کننده شما بیرون می‌آید را پذیرفته و آن را نمایش دهند.

برخی از دستگاه‌ها، تنها یک ورودی HDMI دارند؛ در حالی که دستگاه‌های دیگر ممکن است بیش از یک پورت HDMI داشته باشند. تعداد پورت‌های ورودی یک دستگاه پخش کننده، زمانی اهمیت پیدا می‌کند که شما قصد داشته باشید از چند منبع ورودی، صدا و تصویر را بر روی دستگاه خروجی نمایش دهید. البته در آن واحد، تنها یک وسیله می‌تواند از طریق کابل HDMI به خروجی متصل شده و اطلاعات ارسال نماید. با این حال شما هرگز دوست ندارید که برای اتصال هر دستگاه به ورودی HDMI تلویزیون، دستگاه قبلی را قطع نمایید. این مشکل امروزه و با یک سوئیچ HDMI قابل رفع است. این سوئیچ می‌تواند از یک پورت ورودی HDMI که بر روی تلویزیون یا دستگاه پخش کننده دیگر قرار دارد؛ به شما چندین پورت مجزا ارائه دهد.

استانداردهای HDMI

HDMI 1.0 به عنوان اولین نسخه استاندارد HDMI در دسامبر 2002 منتشر شد. از آن زمان تا امروز، HDMI تغییرات بسیاری را پشت سر گذاشته است. این استاندارد برای پشتیبانی از فناوری و محصولات جدید به طور مداوم در حال تحول است. البته برخی از این تغییر و تحول‌ها جزئی بوده‌اند؛ اما با اینحال توانسته‌اند بر روی تکامل این استاندارد تاثیر بگذارند.

به عنوان مثال  از سال 2017 و با انتشار نسخه HDMI 2.1 انتظار می‌رود که کاربرد کابل HDMI بیشتر شده و این کابل بتواند از وضوح تصویری بالاتر مانند 8K و همچنین Dynamic HDR و افزایش پهنای باند با کابل جدید 48G پشتیبانی نماید. البته نسخه‌های مختلف این استاندارد با هم سازگاری داشته و با انتشار یک نسخه جدید؛ شما نیازی به تعویض تجهیزات و کابل‌های خود نخواهید داشت.

آیا دستگاه من پورت HDMI دارد ؟ 

آیا دستگاه من HDMI دارد ؟

هنگام خرید یک تلویزیون، پخش کننده Blu-ray، پخش کننده رسانه یا هر محصول صوتی و تصویری دیگر، مشخصات آن را بررسی کرده تا از موجود بودن پورت‌های HDMI بر روی آن ( و همچنین تعداد پورت‌ها ) مطمئن شوید. اگر دستگاه خود را قبلا خریداری نموده و اکنون می‌خواهید بدانید که آیا پورت HDMI دارد یا خیر، کار آسانی پیش روی شما خواهد بود:

برای این کار تنها کافیست که پشت، جلو و اطراف وسیله خود را بررسی کرده و به دنبال پورت HDMI باشید. بیشتر گیرنده‌ها، پخش کنند‌ه‌های Blu-ray و DVD، پخش کننده رسانه و تلویزیون‌ها دارای درگاه HDMI در پشت هستند. البته برخی از گیرنده‌ها یک درگاه HDMI را در جلو قرار می‌دهند و تلویزیون‌ها نیز گاهی اوقات یک یا چند پورت ورودی HDMI در جلوی خود تعبیه می‌کنند. کاربرد کابل HDMI در وسایل مختلف متفاوت است اما تمامی آن‌ها یک هدف واحد دارند : انتقال صدا و تصویر با بیشتری کیفیت.

پورت های HDMI

پورت‌های HDMI دارای شکل مشخص و مخصوص به خود هستند؛ اما برای راحتی تشخیص آن‌ها، نام HDMI نیز در اطرفاشان حک شده است. در صورتی که یک دستگاه، دارای بیش از یک پورت HDMI باشد؛ آن‌ها به صورت HDMI 2 ، HDMI 1 و … نام گذاری می‌شوند. دستگاه‌هایی که پورت خروجی HDMI نیز دارند، برای نام گذاری و تشخیص آن‌ها دقیقا از همین روش استفاده می‌شود.

انواع کابل HDMI

انواع اچ دی ام آی

 

زمانی که شما برای خرید یک کابل HDMI به فروشگاه‌ها مراجعه می‌کنید؛ 7 نوع مختلف از این کابل به شما عرضه خواهن شد:

 • کابل HDMI استاندارد

این کابل‌ها برای رزولوشن‌های مشترک تلویزیون HDTV، کابل و تلویزیون ماهواره‌ای (حداکثر 720p و 1080i) با ظرفیت پهنای باند حداکثر 5 گیگابیت بر ثانیه طراحی شده‌اند. این کابل برای نسخه‌های HDMI 1.0 تا 1.2a بهینه شده است.

 • کابل HDMI استاندارد همراه با اترنت

کابل‌های HDMI که همراه با اترنت عرضه می‌شوند؛ یک کانال در اختیار کاربر قرار می‌دهند که از طریق آن، می‌توان کانکشن اینترنت را در بین دستگاه‌های ورودی و خروجی به اشتراک گذاشت.

 • کابل استاندارد HDMI اتومبیل ( مخصوص استفاده در اتومبیل )

این نوع کابل از قابلیت‌های مشابه کابل HDMI استاندارد برخوردار است. اما از این کابل برای اتصال دستگاه پخش دی وی دی قابل حمل یا داخل اتومبیل و سایر دستگاه‌ها به نمایشگرهای ویدیویی داخل اتومبیل استفاده می‌شود.

 • کابل HDMI پر سرعت

این نوع کابل برای دستیابی به وضوح تصویری 1080p و (4K (30Hz و همچنین پشتیبانی از 3D و Deep Color طراحی شده است. سرعت انتقال پهنای باند تا 10 گیگابیت در ثانیه پشتیبانی می‌شود. این نوع کابل برای نسخه‌های HDMI 1.3 تا 1.4a بهینه سازی شده است.

 • کابل HDMI پر سرعت همراه با اترنت

یک نوع کابل HDMI پر سرعت که از طریق کانال اترنت، به شما اجازه می‌دهد کانکشن اینترنت دستگاه مبدا را با دستگاه مقصد ( تلویزیون یا سایر گیرنده‌های صدا و تصویر ) به اشتراک بگذارید.

 • کابل پرسرعت HDMI اتومبیل ( مخصوص استفاده در اتومبیل )

این نوع کابل از ویژگی‌های مشابه کابل‌های HDMI با سرعت بالا برخوردار است؛  اما برای محیط خودرو بهینه شده است.

 • کابل HDMI فوق پر سرعت ( 8K )

این نوع کابل برای نسخه HDMI 2.1 بهینه شده است و از پهنای باند 48 گیگابیت در ثانیه ( سرعت انتقال داده ) پشتیبانی می‌کند.

انواع کانکتور HDMI

علاوه بر کابل‌ها و بسته به کاربرد، چهار نوع اتصال دهنده نهایی یا کانکتور HDMI نیز وجود دارد:

 • Regular Size

Regular-Size-HDMI cable

 

یک کابل HDMI با یک کانکتور معمولی که برای برای اتصال دستگاه‌های منبع از جمله دستگاه پخش کننده DVD / Blu-ray / Ultra HD ، رایانه، پخش کننده رسانه، و کنسول‌های بازی ویدیویی به تلویزیون ، پروژکتور ویدیویی و سینمای خانگی استفاده می‌شود.

 • Mini Size

mini hdmi

 

کابل‌های HDMI با کانکتورهای کوچک که در دوربین های DSLR و تبلت‌هایی با اندازه استاندارد استفاده می‌شوند. انتهایی که به دوربین یا تبلت وصل می‌شود؛ یک اتصال دهنده Mini HDMI است ؛ در حالی که انتهای دیگر کابل اتصال دهنده اندازه استاندارد است که به یک تلویزیون، مانیتور کامپیوتر یا ویدئو پروژکتور وصل می‌شود.

 • Micro Size

Micro-Size-HDMI

Micro HDMI در دستگاه‌های قابل حمل کوچک‌تر مانند دوربین‌های دیجیتال، تلفن‌های هوشمند و تبلت‌های کوچکتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک کابل میکرو HDMI دارای یک اتصال میکرو در یک طرف و یک اتصال دهنده HDMI با اندازه استاندارد از طرف دیگر است.

 • Automotive

Automotive

این کانکتور مخصوص کابل‌های HDMI مورد استفاده در اتومبیل‌ها می‌باشد.

3 | (2)
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
//