آموزش تصویری و مرحله به مرحل دی اکتیو کردن اینستاگرام

علی‌رغم محبوبیت زیاد اینستاگرام، به علت حواشی زیاد و هجوم اخبار مختلف و غالبا منفی در این رسانه، ممکن است به این فکر باشید که برای مدتی از این شبکه‌ی پرحاشیه فاصله بگیرید (که البته ایده‌ی فوق‌العاده‌ای است). اگر این فکر را در سر دارید، بهتر است با روش دی اکتیو کردن اینستاگرام آشنا شوید.

اینستاگرام با داشتن بیش از دو میلیارد کاربر در فضای مجازی، در دسته‌ پرطرف‌دار‌ترین رسانه‌های حال حاضر جهان قرار دارد. این رسانه، با ایجاد محیطی پرجنب‌و‌جوش، موجب تحرک و تعامل اجتماعی میان کاربران می‌شود.

با این‌حال، شما می‌توانید به‌طور موقت از اینستاگرام فاصله بگیرید و هر زمانی آماده بودید؛ بدون هیچ مشکلی دوباره به همان اکانت قبلی خود باز گردید.

منظور از دی اکتیو کردن اینستاگرام چیست؟ چطور اکانت خود را دی اکتیو کنیم؟ در این مقاله از ایده آل تک تمام موارد لازم درباره‌ی غیرفعال‌کردن اینستاگرام را برای شما توضیح می‌دهیم.

منظور از دی اکتیو کردن اینستاگرام چیست؟

ممکن است به هر دلیلی مایل باشید که موقتا اکانت اینستاگرام خود را پاک و از فعالیت در این شبکه دست بکشید. بدین منظور، بهترین کار این است که اکانت اینستاگرام خود را دی اکتیو (غیرفعال) کنید.

دی اکتیو کردن اینستاگرام چیست

با دی اکتیو کردن اینستاگرام خود، اکانت شما از دسترس تمام کاربران خارج می‌شود. آن‌ها دیگر به اطلاعات شما دسترسی نخواهند داشت. به‌علاوه، تمام فعالیت‌های شما از جمله کامنت‌ها، عکس‌ها، پست‌ها و حتی پروفایل شما برای تمام کاربران، غیرقابل‌دسترس می‌شود.

با دی اکتیو کردن اینستاگرام خود، اکانت شما به‌طور موقت، در تمام نقاط پلتفرم، ناپدید می‌شود. به‌ طوری‌ که هیچ اثری از حضور شما در اینستاگرام باقی نمی‌ماند.

تا زمانی که دی اکتیو هستید، کاربران حتی نمی‌توانند شما را آنفالو کنند؛ زیرا به اکانت شما دسترسی‌ ندارند و حتی نمی‌توانند پروفایل شما را در لیست فالوور‌های خود پیدا کنند. همچنین تمام پیام‌هایی که در دایرکت با دیگران مبادله کرده بودید، موقتا حذف می‌شوند.

توجه کنید که تمام این شرایط موقتی هستند و تا زمانی ادامه دارند که اکانت اینستاگرام شما غیرفعال است. با اکتیو کردن (فعال‌کردن) دوباره‌ی اکانت، تمامی اطلاعات پنهان‌شده‌ی شما  باز می‌گردد. بدین ترتیب، دیگران نیز می‌توانند در اینستاگرام با شما معاشرت کنند.

البته این روش محدودیت‌هایی هم دارد. اینستاگرام تنها یکبار در هفته به شما اجازه می‌دهد تا اکانت خود را دی اکتیو (غیرفعال) کنید. بنابراین، نمی‌توانید در یک هفته، چندین بار این کار را انجام دهید.

برای مثال، شاید شما اکانت خود را دی اکتیو کردید و کمتر از یک هفته دوباره آن را به حالت اکتیو (فعال) برگرداندید. در این شرایط، نمی‌توانید اکانت خود را غیرفعال کنید و باید صبر کنید تا یک هفته از آخرین دی اکتیو شما بگذرد.

غیرفعال‌کردن اینستاگرام چه تفاوتی با دیلیت اکانت دارد؟

به‌طور‌کلی، در اینستاگرام دو شیوه‌ی حذف اکانت (حساب) وجود دارد:

 •  راه اول: حذف موقت اکانت (همان دی اکتیو کردن اکانت است که درباره‌ی آن صحبت کردیم)
 • راه دوم: حذف دائمی اکانت (دیلیت اکانت)

 فرق دی اکتیو با دیلیت اکانت اینستاگرام چیست؟

با دی اکتیو کردن اینستاگرام، تمامی اطلاعات شما فقط به‌طور موقت از دید عموم پنهان می‌شود و کل داده‌ها با فعال‌سازی مجدد قابل بازیابی هستند. بنابراین، هیچ‌کدام از داده‌هایتان برای همیشه از بین نمی‌روند.

فرق دی اکتیو با دیلیت اکانت چیست

در مقابل، در دیلیت اکانت، تمامی اطلاعات به‌صورت دائمی از بین می‌روند. کل تاریخچه‌ی اینستاگرام شما از جمله عکس‌ها، ویدئو‌ها، استوری‌ها، پیام‌ها، دنبال‌کننده‌ها و هرگونه فعالیت دیگر برای همیشه حذف می‌شوند و دیگر نمی‌توانید آن‌ها را پس بگیرید.

تنها زمانی باید دیلیت اکانت را انتخاب کنید که مطمئن باشید دیگر به اکانت خود باز نمی‌گردید. اگر شک دارید؛ اینستاگرام پیشنهاد می‌کند تا برای مدتی آن را دی اکتیو کنید و سر‌فرصت تصمیم خود را بگیرید. شاید پس از مدتی منصرف شدید و خواستید دوباره به اکانت خود باز گردید.

به دلایل امنیتی شما تنها می‌توانید درخواست دیلیت اکانت خود را ثبت کنید؛ اما این به معنای دلیلت شدن نیست. شما پس از طی مراحل و اعلام درخواست دیلیت اکانت دائمی، 30 روز مهلت دارید تا درخواست خود را پس بگیرید و دوباره به اکانت خود بازگردید.

پس از اتمام مهلت 30 روزه، اطلاعات شما برای همیشه پاک می‌شود و دیگر امکان بازگشت اکانت وجود ندارد.

برای ورود مجدد به اینستاگرام باید اکانت جدیدی بسازید. برای ساخت اکانت جدید می‌توانید از ایمیل اکانت قبلی خود استفاده کنید. نام کاربری (User name) قبلی شما نیز پس از مدتی آزاد می‌شود و به‌احتمال زیاد می‌توانید دوباره از آن استفاده کنید.

نکاتی که لازم است پیش از دی اکتیو کردن اینستاگرام بدانید

لازم است پیش از دی اکتیو حساب اینستاگرام خود، به موارد زیر توجه کنید:

 • رمز عبور و نام کاربری خود را در جایی امن یادداشت کنید و آن را به‌خاطر بسپارید.
 • مطمئن شوید که اکانت شما به شماره‌تلفن و ایمیلی معتبر و در دسترس متصل است. می‌توانید در قسمت ویرایش نمایه (Edit Profile)، از این موضوع اطمینان حاصل کنید.
 • برای فعال‌کردن و دسترسی دوباره به اکانت‌ خود، باید نام کاربری و رمز عبور وارد کنید. اگر حسابتان به هیچ ایمیل و شماره‌تلفنی متصل نباشد و پس از غیرفعال‌کردن اینستاگرام، رمز عبور خود را فراموش کنید، دیگر نمی‌توانید به حساب خود بازگردید!

آموزش مرحله‌به‌مرحله دی اکتیو کردن اینستاگرام تنها با چند کلیک!

باتوجه‌به موارد ذکرشده، دی اکتیو کردن اینستاگرام گزینه‌ی ایمن‌تری برای خلاص‌شدن از این شبکه‌ی پردردسر است. بنابراین، بیایید هرچه سریع‌تر به سراغ مراحل غیرفعال‌کردن اینستاگرام برویم. توجه کنید که برای انجام مراحل دی اکتیو، باید اطلاعات اکانت خود از جمله نام کاربری و پسورد را به همراه داشته باشید.

دی اکتیو کردن اینستاگرام در اندروید

مرحله‌ی یک: از طریق مرورگر دسکتاپ یا موبایل خود وارد سایت اینستاگرام شوید (توجه کنید که نمی‌توانید از طریق اپلیکیشن اینستاگرام برای دی اکتیو کردن یا دیلیت اکانت اقدام کنید).

وارد وب سایت اینستاگرام شوید

مرحله‌ی دو: در پنجره‌ی لاگین (Login)، نام کاربری (User Name) و پسورد خود را وارد کنید و وارد اکانت اینستاگرام خود شوید.

مرحله‌ی سه: روی آیکون پروفایل خود در گوشه‌ی سمت راست بالای صفحه کلیک و گزینه‌ی ویرایش نمایه (Edit Profile) را انتخاب کنید.

روی edit profile کلیک کنید

مرحله‌ی چهار: پایین‌تر بروید و در گوشه‌ی سمت راست پایین صفحه، روی Temporarily Disable My Account (به‌طور موقت اکانت مرا غیر‌فعال کن) کلیک کنید.

روی حذف موقت حساب کلیک کنید

مرحله‌ی پنج: در این مرحله از شما پرسیده می‌شود که به چه دلیل می‌خواهید حساب خود را دی اکتیو بکنید. گزینه‌ی موردنظر را انتخاب کنید. برای راحتی بیشتر می‌توانید روی گزینه‌ی Something else کلیک کنید. سپس برای بار دیگر پسورد خود را وارد کنید.

دلیل دی اکتیو کردن حساب خود را مشخص کنید

مرحله‌ی شش: روی Temporarily Disable Account کلیک کنید.

دوباره روی دی اکتیو کردن اینستاگرام کلیک کنید

تبریک می‌گویم! به همین سادگی اکانت خود را دی اکتیو (غیرفعال) کردید.

دی اکتیو کردن اینستاگرام + دیلیت اکانت در iOS تنها با چند کلیک!

مطابق قوانین شرکت اپل، کاربران iOS می‌توانند اکانت اینستاگرام خود را از طریق اپلیکیشن دیلیت یا دی اکتیو کنند. بنابراین، برخلاف نسخه‌ی اندروید، احتیاجی نیست وارد وب‌سایت شوید. می‌توانید از طریق اپلیکیشن، به‌سادگی اکانت اینستاگرام خود را به‌طور موقت یا دائمی غیرفعال کنید.

در iOS مراحل انجام دیلیت اکانت و دی اکتیو کردن اینستاگرام یکسان و به ترتیب زیر است:

 • مرحله‌ یک: وارد اپلیکیشن اینستاگرام شوید.
 • مرحله‌ دو: روی آیکون پروفایل خود در گوشه‌ی سمت راست و پایین صفحه کلیک کنید.
 • مرحله‌ سه: روی منوی سه خطی در سمت راست و بالای صفحه بزنید.
 • مرحله‌ چهار: در منوی بازشده، وارد بخش تنظیمات (Settings) شوید
 • مرحله‌ پنج: در بخش Settings روی حساب (Account) بزنید.
 • مرحله‌ شش: وارد بخش Delete account شوید.
 • مرحله‌ هفت: الان دو گزینه در مقابل شما قرار دارد: Deactivate account و Delete account
 • روی Deactivate account کلیک کنید تا اکانت شما دی اکتیو شود و داده‌هایتان تنها به‌صورت موقت پنهان شوند. توجه کنید که با کلیک روی Delete account داده‌های خود را برای همیشه حذف می‌کنید!

در تصویر زیر مراحل بالا قدم‌به‌قدم نشان داده شده است:

دی اکتیو کردن اینستاگرام در آیکون

در صورت فراموش‌کردن رمز عبور چه‌کار کنیم؟

همان‌طور که دیدید؛ برای دی اکتیو کردن اینستاگرام،  به رمز عبور خود نیاز دارید. از طرفی دیگر، اگر بخواهید دوباره اکانت خود را فعال کنید، باید رمز عبور خود را وارد کنید. ممکن است به هر دلیلی رمز عبور خود را فراموش کرده و به آن دسترسی نداشته باشید. اینجاست که باید از ایمیل یا شماره‌تلفن متصل به اکانت خود استفاده کرده و رمز عبور خود را تغییر دهید.

تغییر رمز عبور از طریق وب‌سایت اینستاگرام

مرحله‌ یک: روی ورود به اینستاگرام کلیک کنید تا صفحه‌ی ورود به حساب برای شما باز شود.

مرحله‌ دو: در پنجره‌ی باز شده روی Forgot Password کلیک کنید.

فراموشی رمز عبور را انتخاب کنید

مرحله‌ سه: در صفحه‌ی بازشده، نام کاربری، ایمیل یا شماره‌تلفنی را وارد کنید که حساب خود را به آن متصل کرده بودید. پس از عبور از بخش امنیتی، روی ریست پسورد (Reset Password) در پایین صفحه کلیک کنید.

روی بازیابی پسورد ضربه بزنید

مرحله‌ی چهار: پیام برای ایمیل متصل به اکانت شما فرستاده می‌شود. در این ایمیل لینکی برای ریست کردن پسورد وجود دارد. ایمیل خود را بررسی و پیام دریافتی را باز کنید. روی لینک داده شده (Reset Password) کلیک کنید.

ایمیلی برای بازیابی رمز عبور به شما ارسال می شود

مرحله‌ پنج: صفحه‌ای باز می‌شود تا پسورد تازه‌ای برای خود ایجاد کنید. در آخر روی Reset Password کلیک کنید. پس از انجام این مراحل، پسورد شما با موفقیت تغییر می‌یابد.

رمز عبور تازه ای را انتخاب کنید

تغییر رمز عبور از طریق اپلیکیشن

تغییر رمز عبور از طریق اپلیکیشن نیز قابل انجام و بسیار ساده است. ما این موضوع را در گوشی‌های اندروید بررسی می‌کنیم؛ البته در iOS نیز، مراحل به همین روال است و تفاوت چندانی وجود ندارد.

مرحله‌ی یک: اپلیکیشن را باز و در بخش Log in روی Get help Logging in بزنید.

روی فراموشی رمز عبور در اپلیکیشن ضربه بزنید

مرحله‌ دو: نام کاربری، ایمیل یا شماره‌تلفن متصل به حساب خود را وارد کنید و سپس دکمه‌ Next را بزنید.

روی next ضربه بزنید

مرحله‌ سه: سپس وارد بخشی می‌شوید که برای تغییر رمز عبور سه گزینه دارید:

 • استفاده از SMS
 • استفاده از ایمیل
 • ورود با استفاده از اکانت فیس‌بوک خود (البته اگر به آن دسترسی دارید)

یکی از گزینه های بازیابی رمز را انتخاب کنید

می‌توانید هر‌کدام از این سه راه مقابل را برای تغییر رمز عبور خود به کار بگیرید. ما در اینجا روش ارسال ایمیل (Send an email) را بررسی می‌کنیم. اگرچه استفاده از روش SMS نیز بسیار ساده است.

با انتخاب گزینه‌ی Send an SMS پیامکی حاوی یک کد به شماره‌ی شما ارسال می‌شود. باید کد را در اپلیکیشن وارد کنید. سپس می‌توانید رمز عبور جدید خود را ایجاد کنید و در آخر وارد اکانت خود شوید.

با انتخاب گزینه‌ ارسال ایمیل، پیامکی به آدرس ایمیل ثبت‌ شده در اکانتتان ارسال می‌شود. وارد ایمیل خود شوید و روی گزینه‌ی «(نام کاربری)  log in as» بزنید. راه دیگر این است که روی گزینه‌ی Reset Your Password بزنید. هر دو، شما را به صفحه‌ی بازیابی رمز عبور هدایت می‌کنند.

بازیابی رمز عبور اینستاگرام از طریق ایمیل

مرحله‌ چهار: پسورد جدید خود را وارد کنید. در نهایت روی Reset Password کلیک کنید و تمام. شما رمز عبور خود را تغییر دادید و اکنون می‌توانید با آن به حساب خود وارد شوید.

پس از دی اکتیو کردن اینستاگرام، چه بر سر اکانت و اطلاعاتمان می‌آید؟

تنها با چند دقیقه وقت‌ گذاشتن و طی‌کردن مراحل بالا، اینستاگرام شروع به دی اکتیو کردن اکانت شما می‌کند. دی اکتیو کردن اینستاگرام، معمولا دو ساعت زمان می‌برد. پس از دی اکتیو کردن، نام اکانت شما به‌طور موقت به Instagrammer تغییر پیدا می‌کند و کسانی که در دایرکت با آن‌ها در تماس بودید، نام شما را با این عنوان می‌بینند.

پس از گذشت چند دقیقه تا چند ساعت، اکانت شما و تمام فعالیت‌هایتان به‌طور کامل از دسترس همگی خارج می‌شود و هیچ‌کس نمی‌تواند اثری از شما پیدا کند.

از مزایای دی اکتیو کردن اینستاگرام این است که هر موقع نظرتان برگشت؛ می‌توانید به اکانت فعلی خود باز گردید و آن را دوباره اکتیو (فعال) کنید؛ همچنین هیچ محدودیتی در غیرفعال نگه‌داشتن اکانت شما وجود ندارد.

چگونه حساب دی اکتیو شده اینستاگرام را فعال کنیم؟

روش اکتیو کردن حساب اینستاگرام، بسیار ساده‌تر از دی اکتیو کردن آن است. تنها کافی است در صفحه‌ی ورود به اکانت (Login)، نام کاربری، ایمیل یا شماره‌تلفن خود را به همراه رمز عبور وارد کنید و وارد اکانت شوید. در واقع، تنها با ورود به اکانت، می‌توانید دوباره حساب خود را فعال کنید.

چگونه حساب دی اکتیو شده را دوباره فعال کنیم

پس از فعال‌کردن حساب خود، نیازی نیست تا دوباره دیگران را فالو یا پست‌های قدیمی آن‌ها را لایک کنید و کامنت بگذارید. اینستاگرام هنگام دی اکتیو کردن، تمام اطلاعات شما را در خود ذخیره می‌کند؛ بنابراین، نگران ازدست‌دادن اطلاعات خود نباشید. تمام پست‌ها، کامنت‌ها و سایر فعالیت‌هایتان به همان شکل قبل بازمی‌گردند.

فرق دی اکتیو کردن با خروج از حساب اینستاگرام چیست؟

درواقع، این دو عمل کاملا با هم متفاوت هستند و آن‌چنان ارتباطی با‌ هم ندارند. شاید گاهی به یک منظور از هر دو روش استفاده شود. برای مثال، شاید ترجیح دهید که برای فاصله‌گرفتن از اینستاگرام از حساب خود خارج شوید (Logging out) نه اینکه حساب خود را دی اکتیو کنید.

در فرایند خروج از حساب (Logging out)، شما فقط ارتباطتان را با حساب خود قطع می‌کنید و در حساب خود تغییری ایجاد نمی‌کنید؛ در حقیقت، سایر کاربران همچنان به حساب شما دسترسی دارند،

می‌توانند آن را پیدا کنند، شما را فالو یا آنفالو بکنند و نظاره‌گر فعالیت‌های پیشین باشند. در مقابل، با دی اکتیو کردن هیچ‌کدام از این موارد رخ نمی‌دهد. کسی نمی‌تواند در لیست فالوور‌های خود، شما را پیدا کند یا اکانت شما را سرچ و شما را فالو یا آنفالو کند.

کلام آخر

دی اکتیو کردن، روش مناسبی برای رهایی از محیط اینستاگرام است؛ به‌ویژه زمانی که با قاطعیت برای خروج از اینستاگرام تصمیمی نگرفته‌اید. غیرفعال‌کردن موقت اکانت‌ به شما کمک می‌کند تا سر فرصت شرایط خود را بررسی کنید و در رابطه با این مسئله تصمیم بگیرید.

می‌توانید در بخش نظرات، هرگونه سوال خود در رابطه با دی اکتیو کردن اینستاگرام را مطرح کنید تا به آن پاسخ دهیم. همچنین، خوشحال می‌شویم نظرتان را درباره‌ی این مقاله بیان کنید.

چند پرسش متداول

از چه طریقی می‌توانیم حساب اینستاگرام خود را به‌طور موقت دی اکتیو (غیرفعال) کنیم؟

شما می‌توانید حساب خود را از طریق مرورگر کامپیوتر، مرورگر موبایل یا اپلیکیشن iOS اینستاگرام غیرفعال کنید. اپلیکیشن اندروید به شما امکان دی اکتیو نمی‌دهد.

پس از دی اکتیو کردن اینستاگرام، چه بر سر حسابمان می‌آید؟

با انجام این کار، حساب شما به همراه تمام داده‌ها و فعالیت‌هایتان از دید کاربران مخفی می‌شود و هیچ‌کس نمی‌تواند به شما دسترسی داشته باشد. گویی تاکنون در اینستاگرام حضور نداشته‌اید.

چطور دوباره حساب خود را پس از دی اکتیو کردن فعال کنیم؟

پاسخ: این کار بسیار ساده است. با واردکردن نام کاربری، ایمیل یا شماره‌تلفن خود به همراه رمز عبور وارد حساب خود شوید.

امتیازی به این نوشته بدهید
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
//