تفاوت ویندوز 32 و 64

تفاوت ویندوز ۳۲ و ۶۴ بیتی

شما هم احتمالا در هنگام دانلود برنامه های ویندوزی مختلف گزینه های ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی را مشاهده کرده اید و این سوال برایتان پیش آمده که سیستم شما ۶۴ بیتی است یا ۳۲ بیتی و تفاوت این ها در چیست؟

پردازنده ۶۴ بیتی بیشتر از یک پردازنده ۳۲ بیتی توانایی دارد، زیرا می تواند اطلاعات بیشتری را در یک زمان مدیریت کند. یک پردازنده ۶۴ بیتی توانایی ذخیره مقادیر محاسباتی بیشتری از جمله آدرس های حافظه را دارد که بدین معنی است که قادر به دسترسی بیش از ۴ میلیارد بار بیشتر از حافظه فیزیکی یک پردازنده ۳۲ بیتی است.

تفاوت ویندوز 32 و 64

پردازنده های ۳۲ بیتی قادر به مدیریت مقدار محدودی از RAM (در ویندوز، ۴ گیگابایت یا کمتر) هستند و پردازنده های ۶۴ بیتی قادر به استفاده از حافظه خیلی بیشتر هستند. البته، برای دستیابی به این هدف، سیستم عامل شما نیز باید طراحی شود تا بتواند از دسترسی بیشتر به حافظه استفاده کند. مایکروسافت محدودیت های حافظه را برای چندین نسخه از ویندوز اجرا می کند، اما اگر شما آخرین نسخه ویندوز ۱۰ را اجرا می کنید، لازم نیست نگران محدودیت ها باشید.

با افزایش در دسترس بودن پردازنده های ۶۴ بیتی و ظرفیت های بیشتر RAM، مایکروسافت و اپل هر دو نسخه های سیستم عامل های خود را ارتقا داده اند که برای استفاده کامل از تکنولوژی جدید طراحی شده اند. تا سال ۲۰۰۶، تمام سیستم عامل های ویندوز با استفاده از معماری ۳۲ بیتی نوشته شده است. در سال ۲۰۰۲، لینوکس و مایکروسافت اولین سیستم عامل های تجاری ۶۴ بیتی را منتشر کردند. نسخه لینوکس Red Hat 7.1 و مایکروسافت نسخه ویندوزی ۶۴ بیتی را معرفی کرد. این ها برای اولین بار توسط مدیران سرور و برای کاربرانی با نرم افزارهای پیشرفته مانند برنامه های رندر استفاده می شند. اولین سیستم ۶۴ بیتی کامل سیستم عامل Mac OS X Snow Leopard در سال ۲۰۰۹ بود. در ضمن، اولین گوشی هوشمند با تراشه ۶۴ بیتی (Apple A7) آیفون ۵ بود.

لینک کوتاه : https://idehaltech.com/?p=6686
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.