قابلیت کنترل تلویزیون با گوشی ؛ معرفی نرم افزار WatchOn

قابلیت‌های مختلف تلفن‌های همراه روز به روز در حال افزایش می‌باشند. علاوه بر گرفتن عکس‌های باکیفیت، قابلیت اجرای انواع بازی‌های مختلف، نشان دادن وضعیت آب و هوا و … امروزه اکثر گوشی‌های موبایل، می‌توانند در نقش یک کنترل برای تلویزیون شما نیز ظاهر شوند. این کار با استفاده از نرم افزارهای متنوعی قابل انجام است. در این مقاله از مجله ایده آل تکنولوژی به بررسی راه‌های کنترل تلویزیون با گوشی خواهیم پرداخت؛ با ما همراه باشید:

شرط اول برای اینکه گوشی موبایل شما توانایی کنترل تلویزیون را داشته باشد؛ این است که به تراشه IR Infrared یا همان مادون قرمز مجهز باشد. ( در صورتی که تلفن همراه شما از تراشه مادون قرمز برخوردار باشد؛ در مشخصات کلی آن ذکر خواهد شد). پس از اینکه مطمئن شدید که گوشی شما تراشه ذکر شده را دارد؛ می‌توانید به دنبال نرم افزارهایی باشید که بتوانند از موبایل شما یک کنترل تلویزیون بسازند.

یکی از بهترین برنامه‌هایی که می‌توانید برای کنترل تلویزیون به گوشی روی آن حساب کنید؛ اپلیکیشن WatchOn می‌باشد.این برنامه برای گوشی‌های شرکت سامسونگ طراحی شده است.

کنترل تلویزیون با گوشی به وسیله Samsung Watchon

این برنامه به شما اجازه خواهد داد تا علاوه بر تلویزیون، تجهیزاتی مانند پخش کننده‌های DVD را نیز به کمک موبایلتان کنترل کنید. ممکن است تصور کنید که این نرم افزار، تنها بر روی تلوزیون‌های سامسونگ کار می‌کند؛ در صورتی که به هیچ عنوان اینچنین نیست. این نرم افزار برای تقریبا تمام تلویزیون‌های جدید و هوشمند از برندهای مختلف از قییل : ال جی، پاناسونیک، سونی و … کار می‌کند. تنها  کافیست که موبایل یا تبلت شما ساخت شرکت سامسونگ و از خانواده Galaxy باشد. قبل از هر چیز باید برنامه WachON را دانلود نمایید. این کار را می‌توانید از طریق لینک زیر انجام دهید:

دانلود برنامه watchon

بعد از اینکه برنامه را دانلود و نصب نمودید؛ برای اینکه بتوانید از طریق موبایل، تلویزیون خود را کنترل کنید؛ یاید مراحل زیر را دنبال کنید:

 •  به قسمت Applications در صفحه Home بروید
 • به اینترنت متصل شوید و بر روی دکمه Start کلیک کنید
 • کشور فعلی خود را انتخاب کنید.
 • کد پستی کشور خود را وارد کنید
 • یک سرویس دهنده تلوزیون یا TV Service Provider را انتخاب کنید و Next را بزنید
 • قسمت Setup Remote Control را انتخاب کنید
 • تلوزیون خود را خاموش کنید.
 • برند تلوزیون خود را انتخاب کنید و بر روی Next کلیک کنید
 • حالا دکمه Power On برای روشن کردن تلوزیون خود را انتخاب کنید
 • آیا تلوزیون شما روشن شد ؟ اگر بله بر روی Yes کلیک کنید. اگر درست بود شما کد درست تلوزیون را وارد کرده اید
 • آیا تلوزیون شما روشن نشد ؟ ادامه بدهید و کد های دیگر را تست کنید تا به درستی تلوزیون شما تشخیص داده شود.
 • قسمت Signal Source را انتخاب کنید و بر روی دکمه Next کلیک کنید

برنامه watchon برای کنترل تلویزیون با گوشی

به این ترتیب شما موفق شده‌اید که کنترل تلویزیون خود با با تلفن همراهتان به دست بگیرید. در صورتی که شما از تلفن‌های شرکت سامسونگ استفاده نمی‌کنید؛ می‌توایند از یکی از روش‌های زیر برای کنترل تلویزیون با گوشی استفاده نمایید”

برنامه Smart IR Remote – AnyMote

برای استفاده از این برنامه، تفاوتی نمی‌کند که تلفن همراه شما ساخت چه شرکتی باشد؛ تنها کافیست سیستم عامل آن اندروید باشد و البته تراشه مادون قرمز را نیز داشته باشد.  برای اجرای این برنامه، تلفن همراه شما باید دارای اندروید 4.3 و بالاتر باشد. این برنامه محبوب را می‌توانید از لینک زیر دانلود نمایید:

دانلود برنامه Smart IR Remote

در صورتی که گوشی شما تراشه مادون قرمز ندارید؛ نگران نباشید؛ زیرا این برنامه می‌توان از طریق اتصال به وای فای نیز تلفن همراه شما را به کنترل تلویزیون تبدیل نماید. ( البته به شرطی که تلویزیون هوشمند شما از وای فای و یا وای فای دایرکت پشتیبانی نماید ) . اگر قصد دارید از طریق وای فای تلویزین خود را کنترل نمایید؛ باید گوشی و تلویزیون خود را به یک مودم مشترک متصل نمایید. پس از آن برنامه Smart IR Remote – AnyMote را اجرا کرده و مدل تلویزیون خود را انتخاب نمایید. اکنون گوشی همراه شما به یک کنترل تلویزیون تبدیل شده است.

Smart IR Remote – AnyMote

نکته : در صورتی که گوشی شما دارای تراشه مادون قرمز باشد؛ احتیاجی به اتصال به وای فای نخواهید داشت. تنها کافیست برنامه را بر روی موبایل خود اجرا کرده و مدل تلویزیون را انتخاب نمایید.

کنترل تلویزیون با گوشی در آیفون 

برنامه‌هایی که تاکنون به معرفی آن‌ها پرداختیم؛ برای گوشی‌های اندروید طراحی و روانه بازار شده بودند. اما اگر شما از گوشی و تبلت‌های آیفون استفاده می‌کنید نیز نگران نباشید؛ زیرا ما راهکارهای مورد نیاز شما را نیز فراموش نکرده‌ایم:

اپلیکیشن SamRemote

با استفاده از این نرم افزار می‌توانید از طریق گوشی آیفون خود، کنترل تلویزیون را به دست بگیرید ( این نرم افزار تنها بر روی تلویزیون‌های سامسونگ که از قابلیت وای فای پشتیبانی نمایند؛ کار می‌کند. برای استفاده از این برنامه باید تلویزیون سامسونگ شما و تلفن همراهتان به یک مودم مشترک وصل شوند. این اپلیکیشن را می‌توانید از طریق لینک زیر دانلود نمایید:

دانلود از اپ استور

بعد از اینکه برنامه را دانلود و بر روی گوشی آیفون خود نصب نمودید؛ می‌توانید آن را اجرا نمایید. در صفحه اصلی اپلیکیشن، گزینه‌ای تحت عنوان ” Find TV ” قرار دارد که می‌توانید از طریق آن به جستجوی مدل تلویزیون سامسونگ خود بپردازید. بعد از یافتن مدل دستگاه تلوزیون خود؛ باید گزینه Connect را انتخاب کنید. در این مرحله یک پیغام بر روی صفحه نمایشگر تلویزیون شما ظاهر خواهد شد که می‌بایست گزینه ” Allow ” را انتخاب کنید.

کنترل تلویزیون سامسونگ با SamRemote

اکنون کنترل نلویزیون با گوشی برای شما فراهم شده است و می‌توانید از تلفن همراه خود به عنوان یک ریموت استفاده کنید. البته  توجه داشته باشید که این اپلیکیشن نمی‌تواند تلویزیون سامسونگ شما رو روشن نماید و باید این کار را به صورت دستی انجام دهید.

استفاده از برنامه های شرکت های سازنده تلویزیون ها

اکثر برندهای معتبر در زمینه ساخت تلویزیون‌های هوشمند، برای کنترل تلویزیون با گوشی ، یک برنامه مخصوص طراحی و روانه بازار نموده‌اند. البته این اپلیکیشن‌ها فقط بر روی برند سازنده خود کار می‌کنند ( به عنوان مثال برنامه طراحی شده توسط شرکت ال جی، فقط تلویزیون‌های این شرکت را می‌تواند ار راه دور کنترل نماید) :

کنترل تلویزیون ال جی با گوشی 

شرکت ال جی یک اپلیکیشن مخصوص طراحی کرده است که به کمک آن، می‌توان تلویزیون‌های ساخت این شرکت را از راه دور و به وسیله تلفن همراه اندروید کنترل نمود. این برنامه را می‌توانید از طریق لینک زیر دانلود نمایید:

دانلود بازی Plato از گوگل پلیبرای استفاده از این نرم افزار، باید تلویزیون LG و گوشی همراه شما به صورت همزمان به یک مودم وای فای متصل باشند.

کنترل تلویزیون سامسونگ با گوشی

اگرچه اپلیکیشن‌های بسیار زیادی برای تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون‌های سامسونگ در بازار موجود می‌باشند؛ اما با اینحال شرکت سامسونگ نیز اقدام به طراحی یک نرم افزار ویژه و مخصوص برای تلویزیون‌های خود نموده است. این برنامه را می‌توانید از طریق لینک زیر دانلود نمایید:

دانلود از گوگل پلی

برای استفاده از این اپلیکیشن نیز باید تلفن همراه و تلویزیون سامسونگ را به یک مودم وای فای مشترک، متصل کرده و سپس برنامه را اجرا نمایید.

کنترل تلویزیون پاناسونیک با گوشی 

شرکت محبوب پاناسونیک نیز برای تلویزیون‌های ساخت خودش یک برنامه مخصوص طراحی نموده است تا با استفاده از آن، بتوان این تلوزیون‌ها را با گوشی‌های همراه کنترل نمود. اگرچه در ایران تلفن های بیسیم پاناسونیک از شهرت بسیار زیادی برخوردار هستند؛ اما تلویزیون‌های این شرکت نیز همانند سایر محصولاتش از کیفیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشند. اپلیکیشن کنترل تلویزیون‌های پاناسونیک به وسیله گوشی را می‌توانید از لینک زیر دانلود نمایید:

دانلود از گوگل پلی

همانند سایر برنامه‌های معرفی شده؛ این اپلیکیشن نیز برای کار کردن، احتیاج به اتصال همزمان موبایل و تلویزیون پاناسونیک به یک مودم مشترک دارد.

3.7 | (3)
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
//