انواع شبکه

انواع طراحی شبکه

 

به تجمع تعدادی کامپیوتر، برای به اشتراک گذاری یک سری دیتا، شبکه گفته می شود. شبکه ها با توجه به اندازه و نوع استفاده، به دسته بندی های متفاوتی تقسیم بندی می شود.

اندازه شبکه می تواند به وسیله ی منطقه جغرافیایی اشغال شده و تعداد کامپیوترهایی که بخشی از شبکه هستند، بیان شود. اندازه شبکه گاه می تواند به اندازه ۱ کامپیوتر در یک اتاق کوچک و گاه به اندازه تمامی سیستم های جهان محدود شود.

برخی از شبکه های مختلف بر اساس اندازه عبارتند از:

  •     شبکه محلی شخصی یا PAN
  •     شبکه محلی  LAN
  •     شبکه منطقه ای متروپولیتن یا MAN
  •     شبکه گسترده شبکه یا WAN

انواع شبکه

از لحاظ هدف، بسیاری از شبکه ها می توانند به عنوان هدف عمومی در نظر گرفته شوند، به این معنی که برای هر چیزی از ارسال فایل ها به یک چاپگر برای دسترسی به اینترنت استفاده می شود. با این حال، برخی از انواع شبکه ها هدف خاصی را دنبال می کنند. برخی از شبکه های مختلف بر اساس هدف اصلی خود عبارتند از:

  •     شبکه ذخیره سازی یا SAN
  •     شبکه خصوصی سازمانی یا EPN
  •     شبکه اختصاصی مجازی یا VPN

بیایید به هر یک از این موارد را در جزئیات کمی بیشتر بررسی کنیم.

شبکه محلی شخصی

یک شبکه محلی شخصی یا PAN یک شبکه کامپیوتری است که در اطراف یک فرد در یک ساختمان واحد قرار دارد که می تواند در یک دفتر کوچک یا محل اقامت باشد. یک PAN معمولی شامل یک یا چند رایانه، تلفن، دستگاه های جانبی، کنسول های بازی ویدئویی و سایر دستگاه های سرگرمی شخصی می شود.

شبکه محلی

یک شبکه محلی ، شامل یک شبکه کامپیوتری در یک سایت واحد، معمولا یک ساختمان اداری است. یک LAN برای به اشتراک گذاری منابع بسیار مفید است، مانند ذخیره سازی داده ها و چاپگر. شبکه های LAN را می توان با سخت افزار نسبتا ارزان مانند هاب ها، آداپتورهای شبکه و کابل های اترنت ساخته شده است

انواع شبکه.

کوچکترین شبکه ممکن است فقط از دو کامپیوتر استفاده کند، در حالی که شبکه های بزرگتر می توانند هزاران کامپیوتر را اداره کنند. LAN معمولا به طور عمده بر روی اتصالات سیمی برای افزایش سرعت و امنیت بیشتر متکی است، اما اتصالات بی سیم همچنین می توانند بخشی از یک شبکه باشند. سرعت بالا و هزینه نسبتا کم مشخصه های مشخصی از شبکه های محلی هستند.

شبکه های LAN به طور معمول برای سایت هایی استفاده می شود که کارمندان موجود در یک مجموعه تمایل دارند که اطلاعاتی را بین خودشان به اشتراک بگذارند به طوریکه فرد دیگری در خارج از مجموعه نتواند به اسن اطلاعات دسترسی پیدا کند. اگر شبکه محلی یا LAN کاملا بی سیم باشد، به عنوان یک شبکه محلی بی سیم یا WLAN نامیده می شود.

شبکه منطقه ای متروپولیتن

یک شبکه بزرگ شهری یا MAN شامل یک شبکه کامپیوتری در کل شهر، پردیس کالج یا منطقه کوچک است. MAN بزرگتر از یک LAN است، که معمولا به یک ساختمان یا سایت محدود می شود. بسته به نوع پیکربندی، این نوع شبکه می تواند یک منطقه را از چندین مایل تا ده کیلومتر در بر بگیرد. یک مرد اغلب برای اتصال چندین شبکه به یکدیگر برای ایجاد یک شبکه بزرگتر استفاده می شود. هنگامی که این نوع شبکه به طور خاص برای یک پردیس کالج طراحی شده است، گاهی اوقات به عنوان یک شبکه منطقه دانشگاهی یا CAN شناخته می شود.

شبکه گسترده

یک شبکه گسترده یا WAN دارای یک منطقه بسیار بزرگ مانند یک کل کشور یا کل دنیا است. یک شبکه WAN می تواند چندین شبکه کوچکتر مانند شبکه های LAN یا MAN داشته باشد. اینترنت بهترین نمونه از WAN عمومی است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.