آموزش ساخت کدهای QR و نحوه استفاده از این کدها در متون چاپی

برنامه های بسیاری در فضای اینترنت وجود دارند که امکان ساخت کدهای QR را دارند. بعضی از این سایت ها گزینه های بیشتری در اختیار کاربر می گذارند.

کدهای QR بستگی به کاربرد آن انواع مختلفی دارند. اگر می خواهید حاوی پیام و متن تبلیغاتی باشد گزینه متن را انتخاب کنید. برای ارسال پیامک به گیرنده گزینه پیامک را بزنید. در این قسمت باید شماره تلفن گیرنده را نیز وارد نمایید.

برای ایمیل نیز پیام ایمیل را انتخاب کنید. سپس آدرس ایمیل را وارد کرده و متن دلخواه را تایپ نمایید. کدهای QR برای دسترسی به وای فای یک نقطه نیز استفاده می شود. مثلا از این کدها می توانید در کافی شاپ ها استفاده کنید. مشتری با اسکن کد شما براحتی به اطلاعات وای فای دسترسی پیدا می کند.

ما در این مقاله به ساخت کد QR بعنوان لینک سایت می پردازیم. به این صورت کاربر با اسکن کد مربوطه وارد سایت موردنظر می شود. با ما همراه باشید.

ساخت کدهای QR

ساخت کدهای QR

برای ساخت کدهای QR باید برنامه یا سایت مناسبی را پیدا کنید. برنامه های زیادی برای تولید این کدها وجود دارند. اگر در گوگل جستجو کنید می توانید یکی از این برنامه های را دانلود و نصب نمایید.

بعد از نصب برنامه، آدرس سایت را باید وارد کنید. ما می خواهیم کدهای QR برای آدرس اینترنتی www.idehaltech.com بسازیم.

آدرس را در قسمت Web Site URL برنامه به دقت تایپ کنید. در این قسمت هر لینکی که می خواهید برای آن کد QR بسازید، وارد می کنید.

بهتر است آدرس را کپی کنید تا مانع بروز هرگونه خطا شوید.

دقت کنید که حتما در ابتدای آدرسی که وارد می کنید //:http قرار گرفته باشد. پس باید این قسمت را در آدرس خود قرار دهید. در غیر این صورت در هنگام خواندن کد برنامه قادر به تشخیص آدرس سایت نیست. زیرا نمی تواند تشخیص دهد که این متن آدرس سایت است یا عبارت دیگری.

سپس دکمه تولید کد را بزنید تا کد موردنظر تولید شود. بعد از اینکه کد ایجاد شد، اگر قالب را PNG انتخاب کرده باشید کد نمایش داده می شود. حالا روی تصویر کد کلیک راست کنید و آن را ذخیره نمایید.

در غیر این صورت کد مطابق قالبی که انتخاب کرده اید ذخیره می شود. کافی ست دکمه دانلود را بزنید تا فایل را دریافت کنید.

توجه به این نکته ضروری ست که سطح تصحیح خطا را پایین انتخاب کنید. زیرا اگر کد را در اندازه کوچک ذخیره کنید، ممکن است برنامه های کدخوان نتوانند آن را تشخیص دهند.

هم چنین بهتر است آدرس سایت را کوتاه کنید. برای کوتاه کردن آدرس سایت سرویس های کوتاه کننده مانند bit.ly وجود دارند.

استفاده از کدهای QR

بعد از دریافت کد موردنظر آن را مانند تصاویر دیگر در متون چاپی خود قرار دهید. اما قبل از آن به نکات زیر دقت کنید:

  • بهتر است هنگام چاپ اندازه کد حداقل ۳۲ در ۳۲ میلی متر باشد. در این صورت برنامه های کدخوان قادر به خواندن کد هستند.
  • دقت کنید که هر کد دارای حاشیه سفید در اطراف خود باشند. نباید هیچ نقطه سیاهی دور کد وجود داشته باشد. باید حاشیه سفید به اندازه مربع های کد باشد.

چگونه کد QR را توسط گوشی موبایل اسکن کنیم؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.