تلاش کمپانی کوالکام برای ممنوعیت ورود آیفون به خاک آمریکا

کمپانی کوالکام تلاش می کند تا از واردات آیفون به آمریکا جلوگیری کند

چندی قبل اعلام شد که کمپانی اپل در یک تصمیم یک‌ طرفه (که برخلاف توافقاتی که با کوالکام صورت گرفته است ) تصمیم گرفته حق استفاده از پتنت‌های مربوط به فناوری‌های توسعه‌یافته توسط کوالکام را پرداخت نکند. در حال حاضر شرکت کوالکام برای جبران کردن این موضوع در حال ارائه‌ی درخواستی به سازمان تجارت آمریکا است تا از ورود محصولات آیفون‌ به داخل کشور آمریکا جلوگیری کند.

تلاش کمپانی کوالکام برای ممنوعیت ورود آیفون به خاک آمریکا

 

بر اساس اطلاعاتی که توسط منابع نزدیک اعلام شده، کوالکام تصمیم دارد پیشنهاد خود را به کمیسیون تجارت بین‌المللی تحویل دهد تا از این راه وارد کردن گوشی های همراه هوشمند آيفون را که در آسیا تولید می‌شوند، ممنوع کند.گوشی های آیفون از اصلی‌ترین کانال های کسب درآمد اپل است. اپل مثل همیشه پاییز سال جاری نسل جدید تلفن های همراه خود را معرفی می کند و در حال حاضر مشغول کار کردن روی این نسل از گوشی های خود است. طبق آخرین آمار اعلام شده توسط اپل ۳۵ درصد از فروش آیفون اپل در کشور امریکاست.

 

کمیسیون تجارت بین‌الملل یک نهاد شبه قضایی است که قدرت لازم را برای ممنوعیت ورود یک محصول به خاک آمریکا دارد. این کمیسیون حتی این توانایی را دارد که سریع‌تر از دادگاه‌های فدرال رای صادر کند و به اجرا بگذارد.

 

نزاع و بحث بین دو شرکت اپل و کوالکام از قضیه ی دریافت حق پتنت‌هایی که کوالکام دریافت می‌کند شروع شد. بر اساس قراردادی که بین این دو کمپانی برقرار است، کوالکام حق این را دارد که به دلیل استفاده از فناوری‌های این شرکت در آیفون‌های اپل، درصدی از مبلغ فروش آیفون ها را جدا از اینکه تراشه‌های این کمپانی مورد استفاده قرار گرفته باشند یا نه، دریافت کند. اپل ادعا دارد که این سیستم عادلانه نیست و کوالکام از حق فروش گواهی‌هایش برای تقویت بخش تراشه‌های خود استفاده می‌کند. بخش بزرگی از درآمد شرکت کوالکام واقع در سن دیگو  شامل درآمد حاصل از فروش گواهی تکنولوژی‌های توسعه‌یافته توسط کوالکام می‌شود. آیفون برای کشیدن کوالکام پای میز مذاکره پرداخت حق پتنت را قطع کرده .

حق پتنت کوالکام

البته باید به این نکته توجه کرد که اپل به‌طور مستقیم مبلغی در ازای حق پتنت به کوالکام پرداخت نمی‌کند؛ بلکه تولید‌کنندگان آسیایی آیفون‌های اپل این مبلغ را به کوالکام پرداخت می‌کنند. تیم کوک در جواب احتمال ممنوعیت واردات گوشی های آیفون به داخل کشور آمریکا اعلام کرده که کوالکام شرایط جدید و عادلانه‌ای به این کمپانی به‌منظور ادامه‌ی روابط تجاری ارائه نکرده . قطعا اگر کوالکام بتواند حکم ممنوعیت واردات آیفون به داخل آمریکا را دریافت کند، ضربه‌ی بزرگی به کمپانی اپل وارد کرده است؛ چرا که کوپرتینویی‌ها طی سال ۲۰۱۶ نزدیک به ۸۶ میلیارد دلار از فروش محصولاتشان در آمریکا و مخصوصا آیفون درآمد کسب کرده بودند.

 

نپرداختن حقوق شرکت کوالکام توسط اپل به سرعت تأثیر خود را بر عملکرد مالی کوالکام نشان داده است. کوالکام پس از اعلام اپل مبنی بر پرداخت نکردن حقوق این کمپانی، پیش‌بینی خود از درآمدش را ۵۰۰ میلیون دلار کاهش داد.کمپانی اپل در آیفون ۷ از مودم‌های اینتل و کوالکام بهره برده است؛ در حالی که تا پیش از آیفون ۷، کوالکام تأمین‌کننده‌ی اختصاصی مودم مورد نیاز برای آیفون‌ اپل بود.لازم به ذکر است این نخستین باری نیست که اپل با تهدید ممنوعیت ورود آیفون به خاک آمریکا روبه‌رو است و پیش از این نیز کوپرتینویی‌ها در نزاع پتنتی با دو کمپانی سامسونگ و نوکیا با چنین تهدیدی روبه‌رو شده‌اند.

 

بر اساس اطلاعات ارائه‌شده توسط مت لارسون تحلیل‌گر بلومبرگ، کوالکام در نظر دارد در کشور‌های اروپایی نیز اقدامات لازم را برای ممنوعیت ورود آیفون به عمل آورد.

 

منبع : زومیت

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.