آیفون ۱۲ اپل | مشخصات و تاریخ عرضه

گوشی آیفون 12

۱۳ اکتبر تاریخ برگزاری رویداد مجازی شرکت اپل است. برخی معتقدند که اپل در این رویداد از شاهکار جدید خود یعنی آیفون ۱۲ ۲۰۲۰ رونمایی می کند. برخی شایعات نیز حکایت از آن دارد که از این تاریخ می توان این گوشی ها را پیش خرید نمود و شرکت اپل از ۱۹ یا ۲۳ اکتبر ارسال آن ها به مشتری را آغاز می کند.

اگر در فکر خریدن گوشی جدید هستید و یکی از گزینه های شما محصولات اپل است در ایده آل تک با این گوشی بیشتر آشنا شوید.

رونمایی از آیفون 12

قیمت آیفون ۱۲ چقدر است؟

با نگاهی به قیمت محصولات اخیر کمپانی اپل می توان فهمید که سیاست جدید این شرکت بیشتر بر کاهش قیمت تمام شده گوشی های هوشمند است. قیمت آیفون ۱۱ از ۶۹۹ دلار، قیمت آیفون ۱۱ پرو از ۹۹۹ دلار و آیفون ۱۱ Pro Max، ۱۰۹۹ دلار قیمت دارد.

آیفون 11 پرومکس
آیفون ۱۱ پرومکس

قیمت سری آیفون ۱۲ در حال حاضر کمی نامشخص است؛ زیرا منابع مختلف قیمت‌های مختلفی را اعلام کرده‌اند و هنوز هیچ چیز رسمی نیست. در حال حاضر جدیدترین قیمت ها برای گوشی‌های ۵G ارائه شده است. این اطلاعات از صفحه شایعات اپل در توییتر به دست می‌آید. ما تمام قیمت ها را در یک جدول برای شما گردآوردی نموده ایم.:

مدل ۶۴GB ۱۲۸GB ۲۵۶GB ۵۱۲GB
آیفون ۱۲ مینی $۶۴۹ $۶۹۹ $۷۹۹ موجود نیست
آیفون ۱۲ $۷۴۹ $۷۹۹ $۸۹۹ موجود نیست
آیفون ۱۲ پرو موجود نیست $۹۹۹ $۱,۰۹۹ $۱,۲۹۹
آیفون ۱۲ پرو مکس موجود نیست $۱,۰۹۹ $۱,۱۹۹ $۱,۳۹۹

 

با این حال،چند منبع هم قیمت‌‌های بالاتری را نسبت به جدول بالا اعلام کرده‌اند. به طوری که آیفون ۱۲ ۵G ظاهراً از ۶۹۹ دلار برای ۶۴ گیگابایت فضای ذخیره سازی شروع می‌شود و تا ۷۴۹ دلار برای ۱۲۸ گیگابایت افزایش می‌یابد. بنابراین ما باید این احتمال را در نظر بگیریم که با افزایش هزینه قطعات، قیمت نهایی نیز افزایش یابد.

در واقع یک منبع تحلیلی با سابقه خوب در مورد این باره اطلاع داده که هزینه اجزای ۵G می‌تواند در حدود ۲۲۰ دلار به قیمت تولید هر واحد آیفون ۱۲ اضافه کند. البته این بدان معنا نیست که قیمت تلفن‌ها در هنگام عرضه بسیار بیشتر خواهد بود؛ خصوصاً اینکه به نظر می‌رسد اپل در جاهای دیگر هزینه‌های خود را کاهش می‌دهد.گزارش‌های دیگری حاکی از این است که باتری این گوشی از آیفون ۱۱ ارزان تر است و گوشی همراه با ایرپد و شارژر نیست.

به طور کلی می توان به این نتیجه رسید که قیمت های ثبت شده در جدول بالا تا حد زیادی درست است و می توان آن ها را نزدیک به قیمت های واقفعی دانست.

ویدیوی رسمی شرکت اپل برای معرفی آیفون ۱۱

قبل از بررسی کامل این گوشی جدید اپل بهتر است ویدیویی که شرکت برای معرفی این محصول تازه خود منتشر کرده را با هم ببینیم:

 

از آیفون ۱۲ چه مشخصاتی را انتظار دارید؟

ما انتظار داریم که آیفون ۱۲ از چیپست ۵ نانومتری A14 Bionic استفاده کند؛ زیرا به لطف معرفی شدن با آیپد ایر ۲۰۲۰ جدید، در آیفون‌های جدید هم احتمالاً وجود دارد.

پردازنده جدید داخلی با شش هسته در داخل و یک موتور عصبی ۱۶ هسته‌ای که دو برابر سریع‌تر است؛ می‌تواند بهره وری بیشتری از انرژی داشته باشد. البته نحوه استفاده از این راندمان انرژی هنوز مشخص نیست.

اینکه آیا آیفون در این محصول خود اجازه ویرایش ویدئوی ۴K را می‌دهد و یا اینکه عمر باتری را افزایش می‌دهد یا خیر (یا هر دو مورد)، مواردی هستند که باید منتظر مشخص شدن آنها بمانیم.

A14 Bionic نشان داده که دارای امتیاز تک هسته‌ای و چند هسته‌ای است و برای همین از اسنپدراگون ۸۶۵ (پردازنده‌ای که تقریباً در همه گوشی‌های پرچمدار اندروید در سال ۲۰۲۰ مشاهده کردیم) جلوتر است. بنابراین به نظر می‌رسد که باز هم یکی از قدرتمندترین چیپست‌های موبایل متعلق به آیفون جدید باشد.

البته این نکته را هم باید بگوییم این پردازنده جدید که ظاهراً برای آیفون ۱۲ پرو به طور حداکثری در نظر گرفته شده، امتیازاتی را نشان می‌دهد که کمتر از اسنپدراگون ۸۶۵ پلاس (برترین چیپست اندروید سال ۲۰۲۰) است.

همچنین نمره کلی تنها حدود ۹ درصد بیشتر از آیفون ۱۱ پرو مکس است. همین نشان می‌دهد که تمرکز اپل بر روی کارایی ممکن است به معنای تمرکز کمتر روی انرژی باشد. با این حال، امتیازات هنوز خوب هستند و مطمئناً آیفون ۱۲ بسیار قدرتمند خواهد بود.

آیفون ۱۲ چقدر فضای ذخیره سازی خواهید داشت؟

RAM هم می‌تواند افزایش یابد. تحلیلگران ادعا می‌کنند که آیفون ۱۲ پرو و ​​آیفون ۱۲ پرو حداکثر ۶ گیگابایت حافظه داخلی دارند. این در حالی است که نسل قبلی ۴ گیگابایت حافظه داخلی داشت. هرچند که گوشی پایه آیفون با ۴ گیگابایت همراه خواهد بود. این چیزی است که اکنون بارها و بارها شنیده‌ایم، بنابراین ممکن است درست باشد.

همچنین آیفون ۱۲ ممکن است از مشخصات جدید ۸۰۲.۱۱ay هم پشتیبانی کند که به شما امکان می‌دهد محتوای آن را با سرعت حداقل ۲۰-۳۰Gbps به اشتراک بگذارد.

ظاهراً آیفون ۱۲ و آیفون ۱۲ مکس در مدل‌های ۱۲۸ و ۲۵۶ گیگابایتی ارائه می‌شود. در حالی که ظاهراً Pro و Pro Max هر دو ۵۱۲ گیگابایتی خواهند بود.

همچنین باتری‌هایی که می‌توانید در هر مدل آیفون ۱۲ انتظار داشته باشید به این صورت است:

  • آیفون ۱۲ ممکن است باتری ۲۲۲۷ میلی آمپری داشته باشد.
  • آیفون ۱۲ مکس و آیفون ۱۲ پرو ممکن است باتری ۲۷۷۵ میلی آمپر ساعت داشته باشند.
  • آیفون ۱۲ پرو مکس ممکن است دارای یک باتری ۳۶۸۷ میلی آمپری باشد.

اگر این اطلاعات دقیق باشند، ممکن است خبر خوبی برای دوام باتری آیفون ۱۲ نباشد. چون آیفون ۱۱ دارای یک باتری ۳۱۱۰ میلی آمپری، آیفون ۱۱ پرو دارای یک باتری ۳۰۴۶ میلی آمپری و آیفون ۱۱ پرو مکس دارای یک ۳۹۹ میلی آمپری است. البته این در حالی است که آیفون ۱۱ پرو مکس نسبت به آیفون ۱۲ پرو مکس صفحه نمایش کوچک‌تری دارد.

نمی ‌توان اطمینان داشت که این‌ها باتری‌هایی هستند که در این گوشی های هوشمند خواهیم دید؛ اما بهترین پیش‌بینی است که می‌توانید در گوشی‌های جدید انتظار داشته باشید.

در خبرهای بد احتمالی دیگر درمورد باتری، یک تحلیلگر گفته كه اپل ممكن است از برد باتری ارزان‌تری برای آیفون ۱۲ نسبت به آیفون ۱۱ استفاده كند. هزينه ای كه تقريباً نصف می‌شود. این لزوماً به معنای بدتر شدن عمر باتری نیست اما کمی جای نگرانی است اما می‌تواند قیمت گوشی‌ها را کاهش دهد.

با گفتن همه این‌ها، یک شایعه دیگر بیان می‌کند که باتری‌های آیفون ۱۲ و ​​آیفون ۱۲ پرو حداکثر بیشتر از ۴۴۰۰ میلی آمپر در ساعت نخواهند بود. رقمی که در هر دو مورد باعث بهبود باتری نسبت به مدل‌های قبلی می‌شود.

با این اوصاف، به نظر می‌رسد که چیپست A14 یکی از کم مصرف‌ترین‌ها در میان مدل‌های اپل است و این می‌تواند اندازه پایین باتری را که برخی از کاربران نگران آن هستند، جبران کند.

پیش بینی می‌شود که شارژ بی سیم در آیفون ۱۲ گنجانده شود. یک درز اطلاعاتی نشان می‌دهد که این تلفن مجهز به آهن ربا است و به شما این امکان را می‌دهد تا راحت‌تر گوشی را روی صفحات شارژرهای بی سیم قرار دهید.

آیا اپل در این گوشی از USB-C استفاده خواهد کرد؟

شایعات در حال حاضر نشان می‌دهد که شارژر با کابل Lightning ارائه خواهد شد و چندین منبع گفته‌اند که از USB-C استفاده نخواهد شد. مطمئناً دلایل زیادی وجود دارد که ما دوست داریم آیفون ۱۲ به USB-C مجهز باشد؛ اما اینطور که به نظر می‌رسد احتمال آن وجود ندارد.

اخیراً اعلام شده که آیفون‌های نسل آینده نمی‌توانند از کابل‌های Lightning در اتحادیه اروپا استفاده کنند. این ممکن است اپل را مجبور کند که کابل گوشی های هوشمند آینده را به USB-C تغییر دهد. گرچه هنوز مشخص نیست که آیا این مورد در آیفون ۱۲ هم وجود دارد یا خیر، اما ممکن است نکته قابل تاملی باشد.

گزارش دیگری هم حاکی از آن است که اپل و سایر تولیدکنندگان ممکن است به زودی از آداپتورهای شارژ GaN استفاده کنند. آنها در حال حاضر توسط شیائومی استفاده می‌شوند و امکان شارژ سریع تا ۶۵ وات را دارند.

هیچ تضمینی وجود ندارد که GaN برای اولین بار در آیفون ۱۲ (یا حتی آیفون‌های بعدی) دیده شود؛ اما ممکن است به این معنی باشد که ما شاهد یک تجربه شارژ سریع بهبود یافته در اپل خواهیم بود.

طراحی این آیفون جدید چگونه خواهد بود؟

به نظر می‌رسد طراحی آیفون ۱۲ تغییر بزرگی نسبت به آخرین نسل گوشی‌های اپل داشته باشد. آیفون ۴ و آیفون ۵ را به خاطر دارید؟ گزارش‌ها حاکی از آن است که مدل آیفون ۱۲ تا حدی از این گوشی ها الهام گرفته شده است. ظاهراً حتی برخی از عناصر iPad Pro 2020 هم در آن استفاده شده است.

اطلاعات حاکی از آن است که آیفون ۱۲ دارای یک قاب فلزی مسطح‌تر نسبت به آیفون ۱۱ است. همچنین انتظار می‌رود که پشت هر چهار گوشی از شیشه ساخته شده باشد و لبه‌ها گرد و چهارگوش‌تر باشند.

رندرهای احتمالی آیفون 12 پرو (چپ) و آیفون 12
رندرهای احتمالی آیفون ۱۲ پرو (چپ) و آیفون ۱۲

برخی از منابع،با مقایسه‌ای طراحی آیفون ۱۲ و iPad Pro،می‌گویند که آیفون ۱۲ پرو و ​​آیفون ۱۲ پرو مکس دارای لبه‌های فولاد ضد زنگ و مسطح، گوشه‌های گردتر و صفحه‌های تخت خواهند بود.

در هر صورت، مطمئناً خطاهایی هم در آنها وجود دارد؛ زیرا تنظیمات دوربین با آنچه انتظار داریم مطابقت ندارد. از طرفی بدنه آیفون ۱۲ از انحنا کمتری نسبت به آیفون ۱۱ برخوردار است و حاشیه‌های مسطح تری دارد.

این طور که به نظر می‌رسد، طراحی کلی جدید آیفون می‌تواند از آیفون ۱۱ نازک‌تر باشد. ضخامت خاصی فقط برای آیفون ۱۲ پرو مکس در نظر گرفته شده که ظاهراً ۷.۴ میلی متر است (در مقایسه با آیفون ۱۱ پرو مکس، ۸.۱ میلی متر کمتر).

البته احتمالاً گوشی های آیفون ۱۲ فقط باریک نخواهند بود. یک منبع نشان داده که آیفون ۱۲ استاندارد (ظاهراً ۵.۴ اینچی) به نظر کوچکتر از آیفون ۷ است؛ اما به اندازه آیفون SE پایه نیست.

ما همچنین از یک منبع با سابقه و خوب شنیده‌ایم که آیفون ۱۲ و آیفون ۱۲ مکس دارای قاب آلومینیومی خواهند بود. همچنین آیفون ۱۲ پرو و ​​آیفون ۱۲ پرو مکس دارای فولاد ضد زنگ هستند و هر چهار گوشی دارای شکاف کوچکتر از بدنه آیفون ۱۱ هستند.

رنر احتمالی مدل‌های ایفون 12
رنر احتمالی مدل‌های ایفون ۱۲

بر اساس این موارد، حداقل آیفون ۱۲ پرو دارای شکاف با طراحی قدیمی (و نه یک شکاف کوچکتر) است. از طرفی قطعاً یک بریدگی بزرگ برای آنتن و آرایش متفاوت دوربین نسبت به آنچه در سایر مدل‌ها دیده‌ایم، خواهیم داشت.

در نهایت، چیزی که انتظار داریم این است که آیفون ۱۲ ضد آب باشد. به احتمال زیاد اپل استاندارد IP68 موجود در آیفون ۱۱ را (مقاوم در برابر آب و گرد و غبار) برای آیفون بعدی خود نیز استفاده کرده است.

با نگاهی فراتر از خود گوشی، این امکان هم وجود دارد که کابل شارژ مجدداً طراحی شود. حتی یک منبع به یک کابل بافته شده اشاره دارد. کابل‌های بافته شده دوام بالاتری دارند؛ اما ما می‌توانیم این را یک احتمال در نظر بگیریم. حتی اگر درست هم باشد، مشخص نیست که همه یا فقط برخی از مدل‌های آیفون ۱۲ این ویژگی را خواهند داشت.

آیفون ۱۲ در چه رنگ‌هایی عرضه خواهد شد؟

در مورد رنگ‌های آیفون ۱۲ می‌گویند که اپل در مدل‌های سطح بالای خود، اول رنگ آبی تیره را به نمایش می‌گذارد. گزارش‌ها حاکی از آن است که پارسال رنگ سبز آیفون ۱۱ فراتر از انتظارات اپل فروخته شد، بنابراین ممکن است این شرکت این بار رنگ سبز را جایگزین رنگ آبی تیره کند.

رنگ آبی تیره آیفون 12
رنگ آبی تیره آیفون ۱۲

آیفون ۱۱ پرو و ​​پرو مکس در رنگ‌های خاکستری، نقره‌ای و طلایی در کنار رنگ سبز در دسترس بودند. این رنگ‌ها ممکن است برای آیفون ۱۲ پرو و ​​پرو مکس هم باقی بمانند؛ اما هنوز هیچ مدرک محکمی در مورد بازگشت این رنگ‌ها نشنیده‌ایم.

در مورد این گوشی هوشمند ما انتظار داریم طیف رنگ مشابهی با آیفون ۱۱ داشته باشد پس مشکی، سبز، زرد، بنفش، قرمز و سفید رنگ هایی هستند که باید برای آیفون ۱۲ در انتظار آن ها باشیم.

آیفون ۱۲ چه نمایشگری خواهد داشت؟

صفحه نمایش آیفون ۱۲ احتمالاً تفاوت زیادی با آیفون ۱۱ دارد، خصوصاً درمورد اندازه‌هایی که موجود است. تقریباً بر اساس همه اطلاعاتی که تاکنون درز کرده است، گوشی‌های زیر را شامل می‌شوند:

  • آیفون ۱۲ با نمایشگر ۵.۴ اینچی
  • آیفون ۱۲ مکس با نمایشگر ۶.۱ اینچی
  • آیفون ۱۲ پرو با نمایشگر ۶.۱ اینچی
  • آیفون ۱۲ پرو مکس با صفحه نمایش ۶.۷ اینچی

اگر اطلاعات درست باشد، ما برای اولین بار شاهد یک مدل مکس “غیر پرو” در قالب آیفون ۱۲ مکس هستیم. به نظر می‌رسد که اندازه صفحه نمایش آن بزرگتر از آیفون ۱۲ استاندارد باشد. این برای کسانی طراحی شده است که نمی‌خواهند برای خرید مدل آیفون ۱۲ پرومکس هزینه زیادی کنند؛ اما از طرفی هم یک تلفن بزرگ می‌خواهند.

همانطور که گفته شد، سایز در واقع با آیفون ۱۱ مطابقت دارد. بنابراین اپل به جای ساخت یک آیفون اصلی بزرگتر، مدل استاندارد را کوچک کرده است. اگر این اطلاعات درست باشد، شما فقط و فقط سه اندازه برای انتخاب دارید و ظاهراً آیفون ۱۲ مکس، هم اندازه آیفون ۱۱ است.

همچنین شواهد محکمی در مورد مدل ۵.۴ اینچی وجود دارد؛ زیرا ۹to5Mac یک به روزرسانی در قابلیت Display Zoom در نسخه iOS 14 بتا ایجاد کرده است که پشتیبانی از صفحه نمایش کوچکتر را اضافه می‌کند.

Display Zoom به شما امکان می‌دهد که اندازه صفحه آیفون را متناسب با صفحه نمایش آیفون کوچکتر تغییر دهید. به عنوان مثال آیفون ۱۱ پرو مکس ۶.۵ اینچی می‌تواند به نمایشگر ۵.۸ اینچی تغییر کند که باعث بزرگتر شدن و بزرگنمایی بیشتر آیکون‌ها می‌شود.

گرچه اکنون یک گزینه‌ برای نمایشگر ۹۶۰ x 2079 هم وجود دارد که با هیچ آیفون فعلی مطابقت ندارد؛ اما برای مدل ۵.۴ اینچی منطقی است. بجز سایز، گفته می‌شود که تمام مدل‌های آیفون ۱۲ ممکن است برای اولین بار با صفحه نمایش OLED ارائه شوند. این ادعا از منابع مختلف شنیده شده است.

آیفون ۱۱ از نمایشگر LCD برخوردار است؛ در حالی که آیفون ۱۱ پرو از فناوری OLED بهره می‌برد. بنابراین تبدیل به OLED در همه مدل‌های جدید ممکن است صفحه نمایش به مراتب قوی‌تری را در آیفون ۱۲ استاندارد فراهم کند. با این حال هنوز جزئیات دقیقی درباره وضوح تصویری از نمایشگرهای گوشی‌ها در دسترس نیست.

تغییر مهم دیگر در صفحه نمایش آیفون ۲۰۲۰، حرکت به سمت ۱۲۰ هرتز است. آیفون های فعلی (و بسیاری دیگر از تلفن های هوشمند) دارای به روزرسانی ۶۰ هرتز هستند. بنابراین بالا بردن آن تا ۱۲۰ هرتز باعث سریع‌تر لود شدن صفحه می‌شود و تجربه روان‌تری هنگام گردش در رسانه‌های اجتماعی یا بازی‌ها را فراهم می‌کند.

البته منبعی که این اطلاعات را فاش کرده، گفته است که اپل ممکن است این فناوری را “خراب کند”. این ممکن است بدان معنی باشد که محدودیت‌هایی در عملکرد به روز رسانی ۱۲۰ هرتز وجود دارد و ممکن است به عمر باتری گوشی‌ها مربوط برسد. یک منبع نشان می‌دهد آیفون ۱۲ پرو مکس ممکن است تنها مدلی باشد که دارای صفحه نمایش ۱۲۰ هرتزی است.

یک منبع اطلاعات لو رفته درمورد آیفون ۱۲ پرو را به اشتراک گذاشت که نشان می‌داد این مدلی است که از فناوری صفحه نمایش پیشرفته برخوردار است. این فناوری احتمالاً همراه با آیفون ۱۲ پرومکس هم خواهد آمد.

ما همچنین از یک متخصص شنیده‌ایم که هیچ یک از منابع نزدیک به اپل گزارش‌های نمایشگر ۱۲۰ هرتز را به طور قطع تأیید نمی‌کنند. بنابراین فکر نمی‌کند که هیچ آیفونی تا سال ۲۰۲۱ این ویژگی را دریافت کند.

او گفته است که اپل می‌تواند پنل‌های ۱۲۰ هرتزی را دریافت کند؛ اما قادر نخواهد بود مدارهای کامل درایور ۱۲۰ هرتز را به موقع تأمین کند. این یعنی تا زمانی که شرکت مشکل را رفع نکند، صفحه‌ نمایش‌های ۶۰ هرتزی را خواهد داشت.

به علاوه گفته می‌شود که آیفون ۱۲ پرو مکس فقط یک صفحه نمایش ۶۰ هرتزی دارد. بنابراین هنوز مشخص نیست که آیا ما شاهد یک صفحه نمایش ۱۲۰ هرتزی آیفون ۱۲ خواهیم بود یا خیر. چون به نظر می‌رسد که دو منبع اصلی اختلاف نظر داشته باشند.

در نهایت، ما همچنین از یک منبع دیگر شنیده‌ایم که دو مدل Pro از نمایشگر OLED استفاده می‌کنند که نسبت به صفحه نمایش‌های استفاده شده در محدوده آیفون ۱۱ پرو نازک‌تر و ارزان تر تولید می‌شود. این می‌تواند به معنای پایین آمدن قیمت، گوشی‌های باریک و همچنین دوام بهتر باتری باشد.

ویژگی های دوربین این محصول اپل چیست؟

بسیاری از منابع نشان می‌دهد که ما شاهد تغییرات بزرگی در دوربین همه مدل‌ها خواهیم بود. تغییر اصلی احتمالاً اضافه شدن اسکنر LiDAR است؛ دقیقاً مانند آنچه در iPad Pro 2020 مشاهده کردیم.

این می‌تواند فاصله‌ها و عمق را به طور دقیق بررسی کند و تصاویر طبیعی و حالت پرتره را فراهم می‌کند. صحبت هایی مبنی بر اینکه اسکنر LiDAR ممکن است قابلیت منحصر به فرد آیفون ۱۲ پرو مکس باشد، وجود دارد.

ما صحبت‌های خاصی از قرار دادن اسکنر LiDAR در آیفون ۱۲ پرو و ​​آیفون ۱۲ پرو مکس (در کنار سه لنز) شنیده‌ایم؛ در حالی که گفته می‌شود آیفون ۱۲ و آیفون ۱۲ مکس اصلی دارای دو لنز  و بدون این اسکنر هستند. این ادعاها توسط چندین منبع صورت گرفته است و تصویر زیر (ساخته شده توسط Phone Arena) نشان می‌دهد که دوربین در مدل Pro می‌تواند چگونه به نظر می رسد.

یک تصویر احتمالی نمونه برای دوربین آیفون 12 پرو

همچنین ما شاهد یک طرح لو رفته (زیر) هستیم که ظاهراً چهار لنز عقب را در مدل پرو این محصول نشان می‌دهد. ظاهراً این طرح از ساخت iOS 14 تهیه شده و منابع بسیاری از آن پشتیبانی می‌کنند.

به نظر می‌رسد مانند آیفون ۱۱ پرو، سه لنز شاید کمی بزرگتر باشند، اما لنز چهارم جدید مانند اسکنر LiDAR که در iPad Pro 2020 پیدا شده است، می‌باشد. (دقیقاً مانند رندر بالا)

یک مورد لو رفته درمورد این گوشی نشان می‌دهد که اسکنر LiDAR هم در آن گنجانده شده است. عکس آن را در زیر می‌بینید. بنابراین احتمال وجود اسکنر LiDAR حداقل در مدل‌های پرو بسیار بیشتر است و با توجه به اطلاعات زیاد، از تعداد لنزها هم کاملاً مطمئن هستیم.

جدول زیر به طور واضح این جزئیات را بیان می‌کند. توجه داشته باشید که علاوه بر تعداد دوربین‌ها، اسکنر LiDAR هم در زیر ذکر شده است.

ویژگی آیفون ۱۲ ایفون ۱۲ مکس آیفون ۱۲ پرو آیفون ۱۲ پرو مکس
تعداد دوربین دو دو سه سه
اسکنر LIDAR نه نه بله بله

 

با گفتن همه این‌ها، تصور می‌شود که تصویر زیر از آیفون ۱۲ پرو مکس  تعداد سوراخ های لنز را کمتر از آن چه گفته شد نشان می دهد و به همین دلیل تعداد دوربین های این مدل را نمی توان با قطعیت بیان نمود.

سوراخ‌های دوربین
قاب پشت گوشی آیفون ۱۲ پرومکس

در مورد مشخصات دوربین هم باید بگوییم این چیزی است که تاکنون کمتر مشخص شده است. اما یک منبع می‌گوید که آیفون ۱۲ ممکن است دارای یک دوربین اصلی ۶۴ مگاپیکسلی باشد (بیش از اندازه ۱۲ مگاپیکسلی نسخه های قبلی) که یک پیشرفت فوق العاده است.

اطلاعات همچنین حاکی از آن است که این گوشی دارای چندین لنز است که از حالت عکسبرداری در شب پشتیبانی می‌کند و همچنین لنز فوق عریض هم از حالت ماکرو اختصاصی برخوردار است.

به علاوه یک منبع معتبر می‌گوید که آیفون ۱۲ پرو از قابلیت Smart HDR برای بهبود عملکرد دو.ربین در نور کم برخوردار است. این موضوع در کنار ویژگی بزرگنمایی ۳ برابری در مقایسه با قابلیت بزرگنمایی ۲ برابری آیفون ۱۱، یک پیشرفت مهم تلقی می شود. یک تحلیلگر فناوری معتقد است که اپل با پیشرفت بزرگی در فوکوس خودکار در این محصول ۲۰۲۰ ایجاد خواهد کرد.

ما همچنین شنیده‌ایم که آیفون جدید و پیشرفته (احتمالاً آیفون ۱۲ پرو مکس) از یک فناوری جدید و تثبیت کننده تصویر به نام ‘sensor-shift’ برخوردار است که اجازه می‌دهد لرزش دوربین خنثی شود. گفته می شود ممکن است همه مدل‌های آیفون یک دوربین بهبود یافته با لنز ۷ عنصری و زاویه دید گسترده داشته باشند.

درمورد ویدئو نیز، یک مورد لو رفته نشان می‌دهد که هم فیلم برداری ۴K با سرعت ۱۲۰ فریم در ثانیه و هم ۴K اسلوموشن با سرعت ۲۴۰ فریم در ثانیه با این گوشی ها امکان پذیر است.

ما هنوز چیز زیادی در مورد دوربین جلو نشنیده‌ایم، اما آنچه می‌دانیم حاکی از آن است که تغییرات بزرگی هم در این زمینه ایجاد می‌شود. به نظر می‌رسد که سنسور زمان پرواز (ToF) ظاهراً برای جایگزینی سنسور عمق فعلی در دوربین جلو طراحی شده است. سنسورهای ToFپرتوهای نوری ساطع می‌کنند و بررسی می‌کنند که چه مدت طول می‌کشد تا از یک مانع عبور کنند تا عمق را درک کنند.

جایگزینی این نوع سنسور ممکن است باعث بهبود Face ID شود (در جاهای دیگر شنیده‌ایم ممکن است سریعتر شود و از زوایای بیشتری نسبت به حالت فعلی کار کند)؛ از طرفی هم قابلیت‌های احتمالی جدیدی مانند فیگورهای هوایی برای شناسایی بدون تاچ را فراهم می‌کند (مانند LG G8 و Google Pixel 4).

لازم به ذکر است که اگرچه Patently Apple این اختراع ثبت شده را کشف کرده است؛ اما آنها را به طور خاص به آیفون ۱۲ مربوط می‌کند. از طرفی هیچ تضمینی هم وجود ندارد که این ویژگی در سایز محصولات اپل نیز استفاده شود.

آیا این آیفون، ۵G خواهد بود؟

انتظار می‌رود که ۵G برای اولین بار در یک گوشی اپل ظاهر شود. در حقیقت شایعات نشان می‌دهد که همه مدل‌ها به نوعی از اتصال ۵G برخوردار هستند که از آنتن ۵G سفارشی ساخته شده است.

نکته مهم در اینجا این است که مدل‌های پایه آیفون ۱۲ ممکن است از فناوری mmWave 5G پشتیبانی نکنند. پیش بینی می‌شود این ویژگی برای دو مدل سطح بالا استفاده شود.

تصور می‌شود که این مدل‌ها هم از mmWave و هم از Sub-6 5G کندتر پشتیبانی می‌کنند؛ در حالی که دو مدل ارزان تر ممکن است فقط از Sub-6 پشتیبانی کنند که سرعت آن کندتر است. از طرفی گزارش جدیدتر با این اطلاعات مخالف است و نشان می‌دهد که تنها مدل پرو مکس با اتصال mmWave 5G ساخته خواهد شد.

شواهد دیگری مبنی بر این است که هر چهار مدل آیفون ۱۲ از ۵G به نوعی بهره مند خواهند شد. هرچند طرح های سه بعدی لو رفته از همه آیفون‌ها نشان می‌دهند که پورت سیم کارت از سمت راست به سمت چپ منتقل شده است. برای همین منبع معتقد است که آنها برای ایجاد فضای ۵G منتقل شدند.

آخرین خبر در مورد موضوع ۵G این است که آیفون ۱۲ و آیفون ۱۲ مکس ممکن است هر دو با گزینه های ۴G ارائه شوند. البته این از یک منبع تأیید نشده است؛ اما ممکن است به شما امکان دهد دستگاه ارزان تری نسبت به گزینه‌های سطح بالا ۵G تهیه کنید.

iOS ۱۴ چه چیزی برای این محصول ۲۰۲۰ به ارمغان می‌آورد؟

iOS 14 آخرین نسخه سیستم عامل آیفون است و اکنون در آیفون فعلی شما هم موجود است. گرچه این فقط برای مدل‌های خاص کاربردی است؛ اما جدیدترین دستگاه‌هایی که اپل تولید کرده، قادر به بارگیری این نسخه هستند. تقریباً تضمین شده است که هر آیفون جدیدی که در سال ۲۰۲۰ عرضه شود، از روز اول با این سیستم عامل به بازار عرضه می‌شود.

پس چه ویژگی‌های جدیدی را باید از این گوشی انتظار داشته باشید؟ ابزارک‌های صفحه اصلی بهبود یافته، بنابراین می‌توانید صفحه اصلی تلفن خود را شخصی کنید. به علاوه روش جدیدی برای پر کردن صفحه با برنامه ها وجود دارد که “برنامه کتابخانه” نامیده می‌شود. این در انتهای صفحات شما قرار دارد.

iOS 14 همچنین نسخه‌های “سبک و سریع” برنامه‌های خاصی را ارائه می‌دهد که به شما امکان می‌دهد از برخی ویژگی‌های بدون بارگیری کامل برنامه استفاده کنید. این موارد Clips App نامیده می‌شوند.

سایر پیشرفت های جزئی، مواردی از قبیل تغییر در برنامه مسیج‌ها، نقشه اپل، سیری و انواع دیگر برنامه‌های اولیه است. موارد بسیاری در حال اصلاح هستند و گرچه ممکن است iOS 14 هیچ تغییر چشمگیری درمورد بازی‌ها ایجاد نکند؛ اما بهترین سیستم عامل ارائه شده از این شرکت تاکنون است.

آیا این محصول جدید با ایرپاد عرضه می‌شود؟

بسیار بعید است که اپل یک جفت ایرپاد را با یک آیفون جدید در جعبه قرار دهد؛ زیرا آنها به طور جداگانه، یک صنعت پول ساز بزرگ برای این شرکت هستند. ممکن است اپل در مراسم رونمایی خود ترجیح دهد که AirPods 3 را در کنار گوشی جدید رونمایی کند؛ اما به شدت شایعه شده است که این شرکت در جعبه آیفون ۱۲ هیچ ایرپادی (حتی ارزان قیمت‌ترین) را قرار نخواهد داد.

ایرپاد پرو اپل
ایرپاد پرو اپل

به همین ترتیب، شنیده‌ایم که آیفون ۱۲ ممکن است آداپتور شارژر را هم نداشته باشد (اما هنوز کابل شارژ خواهید داشت). این می‌تواند به معنی کاهش هزینه‌ها باشد، یک بسته بندی کوچکتر را فراهم کند. هرچند اینکه چه مقدار از این صرفه جویی‌ها نصیب مصرف کنندگان خواهد شد، معلوم نیست.

البته به نظر می‌رسد که اپل قبلاً از مشتریان در مورد این تغییر نظرسنجی کرده است. این حرکتی است که باعث کاهش اتلاف الکترونیکی نیز می‌شود و به نظر می‌رسد کاری است که اپل علاقه زیادی به انجام آن دارد.

با این حال، گزارش دیگری هم حاکی از آن است که اپل در حال کار بر روی یک شارژر ۲۰ واتی است و این ممکن است در جعبه کنار گوشی جدید هم موجود باشد. آیفون ۱۱ پرو و ​​پرو مکس هر دو دارای یک شارژر ۱۸ واتی بودند، در حالی که آیفون ۱۱ دارای گزینه ۵ وات بود.

تصاویر فاش شده شارژر ۲۰ واتی را نشان داده‌اند، اما مشخص نیست که آیا این شارژر در دستگاه‌های سطح بالا قرار دارد یا شامل همه مدل ها می شود. اگر این فقط برای دستگاه‌های سطح بالا باشد، امیدواریم که اپل حداقل شارژر مدل‌های استاندارد را بیشتر از ۵ وات افزایش دهد.

حتی ممکن است که اپل این شارژرها را به طور جداگانه به فروش برساند البته تا زمان معرفی این محصول نمی توان از چیزی اطمینان داشت.

آیفون ۱۱ را بخریم یا منتظر آیفون ۱۲ شوید؟

پاسخ گزینه دوم است. اکنون ما انتظار داریم که آیفون جدید در تاریخ ۱۳ اکتبر رونمایی شود. بنابراین ارزش این را دارد که منتظر بمانیم و ببینیم چه خبر است؛ حتی اگر علاقه ای به گوشی جدید نداشتید چیزی را از دست نداده اید و می توانید دوباره به آیفون ۱۱ فکر کنید.

نکته جالب و مهم برای دوستداران گوشی های آیفون این است که با معرفی محصول جدید، قیمت گوشی های قبلی به طور چشمگیری کاهش می یابد پس اگر به دنبال یک آیفون ۱۱ هستید و بودجه شما برای خرید آن کافی نیست صبر کنید تا این گوشی جدید معرفی شود شاید بتوانید صاحب گوشی مورد علاقه خود شوید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.