نحوه نوشتن رزومه

نوشتن رزومه کاری خوب

رزومه یکی از مهمترین اجزای کاریابی است. بسیاری از افراد به دنبال کار هستند و موقعیت های کاری خود را یکی بعد از دیگری از دست می دهند و نمی توانند تشخیص دهند چرا در مصاحبه ها رد می شوند.

رزومه را می توان معرفی نامه ای در نظر گرفت که خلاصه ای از تجربیات کاری، سوابق تحصیلی و مهارت های فرد را در بر می گیرد. رزومه حتما باید تایپ شده باشد و در نسخه های چاپی و الکترونیکی (PDF) ارائه شود.

این روز ها با توجه به مشغله ی شرکت ها، اکثرا برای استخدام کارمند قبل از ملاقات حضوری رزومه را دریافت می کنند و پس از بررسی آن فرد را برای مصاحبه دعوت می کنند. این کار به آن ها این امکان را می دهد که با رتبه بندی رزومه های ارسال شده، افراد مورد نیاز خود را استخدام نمایند.

هدف نهایی تهیه ی رزومه این است که تضمین کند شما برای مصاحبه دعوت می شوید و در نهایت شما را به سوی میز مصاحبه استخدامی هدایت نماید.

نحوه نوشتن رزومه

رزومه ی خوب باید توانایی بیان مهارت ها و قابلیت های مثبت شما را داشته باشد و به طور صادقانه و شفافی بیان شده باشد تا اعتماد کارفرما را جلب کند. در اولین قدم باید بدانید نوشتن رزومه با پر کردن فرم ثبت نام فرق می کند.

در قسمت اطلاعات شخصی نام کامل، شماره شناسنامه، شماره کارت ملی، تلفن تماس، آدرس ایمیل یا پست الکترونیک، سال تولد و محدوده سکونت کارجو درج می شود.

در قسمت علائق حرفه ای باید زمینه هایی که در آنها علاقمند به کار و فعالیت هستید را توضیح دهید و توجه کنید این قسمت باید صریح و کوتاه باشد.

در قسمت مدارک و سوابق تحصیلی باید سوابق تحصیلی به طور کامل و دقیق بیان شود نام رشته تحصیلی، نام دانشگاه یا موسسه و در نهایت تاریخ شروع و اتمام دوره تحصیلی همراه با معدل دوره ها باید درج شود.

سوابق حرفه ای یکی از مهمترین بخش های رزومه است که باید به آن توجه زیادی داشت. شما می توانید لیستی از سوابق کاری و سمت های خود در گذشته تهیه نموده و آن ها را به همراه زمان حضور در آن شرکت و علت ترک را بیان کنید.

عنوان کردن مهارت ها در این مرحله می تواند موثر باشد. مهارت های فنی و تکنولوژیکی مانند کار با نرم افزار یا سخت افزارهای مختلف، تسلط به زبان های خارجی، توانایی انجام کارگروهی، مسئولیت پذیری، خلاقیت و … می تواند در این بخش عنوان شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.