تفاوت قهوه دمی و اسپرسو چیست؟

در چند سال اخیر قهوه دوباره جای خود را بین مردم ایران باز کرده است. قهوه از دانه های گیاه Coffea بدست می آید. این دانه ها را بو می دهند تا به رنگ قهوه ای دربیاید.

قهوه معمولا از یک نوع گیاه بدست می آید. اما نحوه دم کردن آن متنوع است. امروزه قهوه دمی خصوصا در کافی شاپ ها طرفداران خود را پیدا کرده است. نحوه دم کردن این نوع قهوه با قهوه های دیگر متفاوت است.

بسیاری از علاقمندان به قهوه تفاوت های قهوه دمی و اسپرسو را نمی دانند. در این مطلب به تفاوت قهوه دمی و اسپرسو می پردازیم. با ما همراه باشید.

تفاوت قهوه دمی و اسپرسو

قهوه دمی

قهوه دمی یا Brewed Coffee از یک روش کاملا سنتی در تهیه قهوه استفاده می کند. به این صورت که با استفاده از فیلتر کاغذی دم آوری می شود. برای تهیه آن ابتدا پودر قهوه را که خوب آسیاب شده در فیلتر کاغذی می ریزند. سپس آب داغ را آرام آرام روی قهوه می ریزند. قهوه به تدریج در ظرف زیر فیلتر کاغذی جمع می شود.

ریختن تدریجی آب داغ روی قهوه

نوشیدنی که آماده شد تفاله های قهوه را همراه فیلتر کاغذی دور می ریزند. زمان عبور آب داغ در این روش حدود ۴ دقیقه است.

این نوع قهوه را با استفاده از ابزاری به نام کمکس دم می کنند.

کمکس

قهوه دمی تا چند ساعت بعد از دم آوری عطر و طعم خود را حفظ می کند و قابل خوردن است. اما میزان غلظت آن کمتر است.

اسپرسو روش دیگری برای تهیه قهوه می باشد. در این شیوه قهوه را بعد از آسیاب در دستگاه می ریزند. دقت کنید که باید دانه های قهوه را نرم تر از قهوه دمی آسیاب کنید.

سطح پودر قهوه را صاف می کنند تا یک دست شود. این کار توسط فشار کمی صورت می گیرد. سپس آب را از پودر قهوه عبور می دهند.

اسپرسو غلیظ تر است و طعم بهتر اما عطری ملایم دارد. طعم اسپرسو شیرین و تلخ است. اما بعد از دم کردن باید آن را میل نمود. زیرا طعم و عطر خود را از دست می دهد. حدود ۱۵ الی ۲۰ دقیقه زمان لازم است تا آب داغ از قهوه عبور کرده و نوشیدنی اسپرسو آماده شود.

در روش اسپرسو مقدار کمتری از قهوه به کار می رود.

شباهت قهوه دمی و اسپرسو

شباهت قهوه دمی و اسپرسو در دانه های آن است. هر دوی آنها از یک نوع گیاه درست می شوند. اما روش های دم کردن آن ها با هم متفاوت است.

در کل قهوه دمی و اسپرسو دو روش تهیه قهوه هستند. یکی طعم ملایم و عطر کمتر و غلیظ تری دارد و دیگری عطر فوق العاده با غلظت کمتر.

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. مهدی کریمیان می گوید

    بسیار عالی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.